Kosmetická taštička, psaníčko - prostě nový návod!

22. června 2015 v 21:55 | Máculka |  Šití
Návod na malý, rychlý dárek jsem dlouho nepřipravila a vzhledem k tomu, že se blíží konec školního roku, je pro něj akorát vhodný čas :-)
Jednoduchý jako facka, pokud si o chvilku přivstanete, stihnete ho ušít i v pátek ráno, než si vaše ratolest vyběhne pro vysvědčení :-)

Nejprve musím zmínit, že můj dárek pro paní učitelky ( šiju každoročně, od první třídy) měl být původně jiný. Když jsem si prohlížela své staré časopisy Marina s tím, že je asi prodám, našla jsem tam jednu taštičku. Na ušití není složitá ale to si nesmíte vymyslet na malý projekt spojení látky, koženky a ještě k tomu si poplést výztuhu :-) Výsledek letěl do koše, nechtělo se mi přešívat.

A protože se chystám ušít si novou kabelku, vycházela jsem z ní.

Co tedy potřebujeme? Dva pruhy látky cca 30 x 60 cm, výztuhu, kousek koženky, magnet a maximálně dvě hodinky času.
Vše ostatní si ukážeme na dvou exemplářích, které jsem ušila během tří 45 minutových dílů seriálu :-)Už jsem se zmiňovala že si k šití něco na pc pouštím :-D

Omlouvám se, ale šiji v palcích, následujících pár měr proto budu také v palcích uvádět. Která šijete v cm, míry si jednoduše vynásobte 2,5x.

Začneme koženkou. Potřebujeme 2x pruh 4 x11 palců. Do rubu si ve dvou rozích naznačte, kde budeme stříhat materiál pro vytvoření plochého dna.


Co jsme si označily, vystříneme,


a pustíme se do dalšího.

Připravíme si " čtverec" 10 x 11 palců z vrchní látky.


Přišijeme ke kožence a opatrně vyžehlíme. Koženku nepřemlouvejte, nechtě ji ležet a zažehlete látku.
Pokud nechcete šít z koženky, obě míry si sečtěte a připravte si toto z jedné látky. Nebo koženku nahradíte látkou s jiným vzorem? Záleží na vás :-)

Tento díl si položte na na vnitřní látku a obkreslete. Ano, mohly by jste si jej naměřit a narýsovat.
Ať tak, či tak, díl vnitřní části vystřihneme a budeme to mít dvakrát takto.


Látku vnitřního dílu překreslíme na výztuhu a opět vystřihmeme. Čtverečky v rozích si ustřihněte o kousek, který potřebujete na švy, větší. Není to ovšem podmínka.


Pokud budete chtít, i vnitřní látku můžete mít dělenou. Prostě odřízněte na kratší straně cca 4 palce a přišijte vnější látku stejných rozměrů jako jste právě odřízly. Ve vysledku vám tato prkotinka udělá parádu. Myslete jen na to, aby tento pruh směřoval k vršku :-)


výztuhu nažehlete na látku jak jste zvyklé.
Máme skoro hotovo.
Sešijeme k sobě vnitřní díly na šířku patky ( potřebujeme větší šev aby se nám pak vnitřek pěkně vešel)


Sešijte na delších stranách a kousky dna. Nechte si prostor, kudy budeme taštičku protáčet, volný. Obvykle mi stačí na šířku dlaně.


Sešijeme i vnější část kabelky, tentokrát jen klasicky, na rysku patky


Sešijte tentokrát i celé dno.

Odšijte rohy, pečlivě si je srovnejte, měly bychom mít koženku/látku složenou do rovinky.
Kdo nebude vědět, napište, fotku dodám.

Nyní díly taštičky složte tak, aby byly lícem k líci. ( koukáme na ošklivé strany taštičky) Vrchní části si vyrovnejte, zkontrolujte že máte boční švy na bočních švech, pořádně sešpendlete, připravte si volné rameno stroje nebo své nervy a triky a celý obvod sešijte. Na šířku patky.


Špendlíky pryč, ruku do otvoru a vnitřkem protáhneme lícovou stranu ven.


Kraj, který jsme právě ušily, si vyrovnáme, vyžehlíme, pro jistotu si obvod zase sešpendlíme a na šířku patky opět prošijeme. Tentokrát už šijeme z pohledové části. Zapošijte na části vzorku látky, kde to nebude vidět. A začněte před nebo za bočním švem.


Ano, vím, mám tam kousek oblemcanej lepidlem z výztuže :-(

Vyměříme si místo, kam umístíme magnet - na střed každé strany ( zjišťuji jednoduchým přehnutím stran... Vědecká metoda :-) ) cca 4,5 palce pod okrajem. Vložit magnet určitě umíte.


Taštička je ohýbací, proto v místě přehybu si vyznačíme linku, opět velmi dobře našpendlíme, protože nechceme aby se nám látka posunula a nakrabatila a stejně jako kraj prošijeme kolem dokola.Skrytým stehem sešijeme otvor co stále máme ve dně a máme hotovo!
Rychlý dárek hotový.
Vnější stranu si můžete samzřejmě nazdobit podle libosti, nejlépe před samotným sešíváním dílů.
Na vnitřní díl lze také našít kapsy, tačtičku ušít se zipem, poutkem, s čímkoliv.
Ale tyto varianty jsme dnes nešily.
Dnes jsme rychle potřebovaly dárek pro učitelky do školy jako poděkování, že měly s těmi našimi darebáky trpělivost a že i díky nim se jim ve škole líbilo.


Šijete také dárky pro vaše školní děti?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ajka Ajka | Web | 24. června 2015 v 0:22 | Reagovat

Pilná švadlenka:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama