Červen 2015

Kosmetická taštička, psaníčko - prostě nový návod!

22. června 2015 v 21:55 | Máculka |  Šití
Návod na malý, rychlý dárek jsem dlouho nepřipravila a vzhledem k tomu, že se blíží konec školního roku, je pro něj akorát vhodný čas :-)
Jednoduchý jako facka, pokud si o chvilku přivstanete, stihnete ho ušít i v pátek ráno, než si vaše ratolest vyběhne pro vysvědčení :-)

Nejprve musím zmínit, že můj dárek pro paní učitelky ( šiju každoročně, od první třídy) měl být původně jiný. Když jsem si prohlížela své staré časopisy Marina s tím, že je asi prodám, našla jsem tam jednu taštičku. Na ušití není složitá ale to si nesmíte vymyslet na malý projekt spojení látky, koženky a ještě k tomu si poplést výztuhu :-) Výsledek letěl do koše, nechtělo se mi přešívat.

A protože se chystám ušít si novou kabelku, vycházela jsem z ní.

Co tedy potřebujeme? Dva pruhy látky cca 30 x 60 cm, výztuhu, kousek koženky, magnet a maximálně dvě hodinky času.
Vše ostatní si ukážeme na dvou exemplářích, které jsem ušila během tří 45 minutových dílů seriálu :-)Už jsem se zmiňovala že si k šití něco na pc pouštím :-D

Omlouvám se, ale šiji v palcích, následujících pár měr proto budu také v palcích uvádět. Která šijete v cm, míry si jednoduše vynásobte 2,5x.

Začneme koženkou. Potřebujeme 2x pruh 4 x11 palců. Do rubu si ve dvou rozích naznačte, kde budeme stříhat materiál pro vytvoření plochého dna.


Co jsme si označily, vystříneme,


a pustíme se do dalšího.

Připravíme si " čtverec" 10 x 11 palců z vrchní látky.


Přišijeme ke kožence a opatrně vyžehlíme. Koženku nepřemlouvejte, nechtě ji ležet a zažehlete látku.
Pokud nechcete šít z koženky, obě míry si sečtěte a připravte si toto z jedné látky. Nebo koženku nahradíte látkou s jiným vzorem? Záleží na vás :-)

Tento díl si položte na na vnitřní látku a obkreslete. Ano, mohly by jste si jej naměřit a narýsovat.
Ať tak, či tak, díl vnitřní části vystřihneme a budeme to mít dvakrát takto.


Látku vnitřního dílu překreslíme na výztuhu a opět vystřihmeme. Čtverečky v rozích si ustřihněte o kousek, který potřebujete na švy, větší. Není to ovšem podmínka.


Pokud budete chtít, i vnitřní látku můžete mít dělenou. Prostě odřízněte na kratší straně cca 4 palce a přišijte vnější látku stejných rozměrů jako jste právě odřízly. Ve vysledku vám tato prkotinka udělá parádu. Myslete jen na to, aby tento pruh směřoval k vršku :-)


výztuhu nažehlete na látku jak jste zvyklé.
Máme skoro hotovo.
Sešijeme k sobě vnitřní díly na šířku patky ( potřebujeme větší šev aby se nám pak vnitřek pěkně vešel)


Sešijte na delších stranách a kousky dna. Nechte si prostor, kudy budeme taštičku protáčet, volný. Obvykle mi stačí na šířku dlaně.


Sešijeme i vnější část kabelky, tentokrát jen klasicky, na rysku patky


Sešijte tentokrát i celé dno.

Odšijte rohy, pečlivě si je srovnejte, měly bychom mít koženku/látku složenou do rovinky.
Kdo nebude vědět, napište, fotku dodám.

Nyní díly taštičky složte tak, aby byly lícem k líci. ( koukáme na ošklivé strany taštičky) Vrchní části si vyrovnejte, zkontrolujte že máte boční švy na bočních švech, pořádně sešpendlete, připravte si volné rameno stroje nebo své nervy a triky a celý obvod sešijte. Na šířku patky.


Špendlíky pryč, ruku do otvoru a vnitřkem protáhneme lícovou stranu ven.


Kraj, který jsme právě ušily, si vyrovnáme, vyžehlíme, pro jistotu si obvod zase sešpendlíme a na šířku patky opět prošijeme. Tentokrát už šijeme z pohledové části. Zapošijte na části vzorku látky, kde to nebude vidět. A začněte před nebo za bočním švem.


Ano, vím, mám tam kousek oblemcanej lepidlem z výztuže :-(

Vyměříme si místo, kam umístíme magnet - na střed každé strany ( zjišťuji jednoduchým přehnutím stran... Vědecká metoda :-) ) cca 4,5 palce pod okrajem. Vložit magnet určitě umíte.


Taštička je ohýbací, proto v místě přehybu si vyznačíme linku, opět velmi dobře našpendlíme, protože nechceme aby se nám látka posunula a nakrabatila a stejně jako kraj prošijeme kolem dokola.Skrytým stehem sešijeme otvor co stále máme ve dně a máme hotovo!
Rychlý dárek hotový.
Vnější stranu si můžete samzřejmě nazdobit podle libosti, nejlépe před samotným sešíváním dílů.
Na vnitřní díl lze také našít kapsy, tačtičku ušít se zipem, poutkem, s čímkoliv.
Ale tyto varianty jsme dnes nešily.
Dnes jsme rychle potřebovaly dárek pro učitelky do školy jako poděkování, že měly s těmi našimi darebáky trpělivost a že i díky nim se jim ve škole líbilo.


Šijete také dárky pro vaše školní děti?

Jahody = marmeláda

17. června 2015 v 17:18 | Máculka |  vaření, pečení, smažení
Moje cesta za domácí marmeládou začala skoro před rokem, kdy jsme si začali vozit marmelády z německa.
Pak přišly vánoce. Jedním z dárků byly i domácí marmelády z nedaleké farmičky. A také marmeládový cestopis od Blanky M.
Tím bylo rozhodnuto. Tedy, víc, než velmi očekávaná kniha ( objednané marmelády, které měly být součástí dárku stále ještě nepřišly....), mě přesvědčily ony marmelády :-)

Testování začalo rovnou s pomerančovou, protože nejsem Maruška a v lednu jahody prostě nenatrhám i kdybych se rozkrájela.
Fotky z tohoto experimentu nemám, ale ač byly celkem řídké, byly výborné a po deseti skleničkách se zaprášilo rychlostí blesku.

Čas na nové pokusy přišel nyní společně se začínající sezonou jahod.
Pro jahody jsme si dojeli a v "krásném" počasí je nasbírali. ( zima byla, že kdyby to šlo, zalezu pod jahody do slámy)

Tentokrát byl samosběr opravdu samosběr, protože jediní blázni jsme tam byli my :-)
Malej chtěl strašně s námi ale když zjistil, že jahody bude muset trhat ručně, byl zklamaný. Prý " myslel jsem, že dostaneme nějaké hrabáče.... jako má babička na borůvky..." "ale s tím se stejně borůvky sbírat nesmí" " no, ale s váma už na žádné ovoce nepojedu, jeďte si sami"
Ale nakonec sbíral, až se z něj kouřilo. Jejich "ochutnávání" jahod se mi teda vůbec nelíbilo ale za hodinku a něco jsme stejně měli natrháno...


něco přes 16kg jahod a šup do auta, zatopit a ještě jsme si udělali výlet do Prahy.

Druhý den doma vypukla akce. Byla jsem na to sama :-)
Nakoupit potřebné suroviny, otrhat bylinky, připravit "laboratoř".


A hurá do toho!

Jahody jsem "koupala" v teplejší vodě, kluci se mi pak smáli ale přece si nenechám umrznout ruce, no ne?


Další postup je jasný, všechno navážit, přidat co jsem chtěla - každou várku mám tedy jinou - a šupky dupky na sporák, kde jsem rychle zjistila, že musím vyměnit hrnec za ten největší, co vůbec nepoužívám.

Mezi tím jsem vyštrachala skleničky, použila jsem na ně můj nejoblíbenější kuchyňský přístroj - myčku- a pak už ( jupíjajej) skleničky plnit, zavřít, utáhnout, šup na víčko a hotovo.

Z jedné várky jsem udělala max. 7 sklenic. Díky malému množství byla marmeláda při plnění horká a nemusela jsem tedy zavařovat.

Chtěla jsem také vyzkoušet zavařování pomocí lihoviny. Z netu jsme pochopila, že na náplň naliji lihovinu, zapálím a během hoření zavřu víčko. Ok, ale bílý rum prostě nezapálíte :-) Tak jsme ji snědli jako první :-)
Nebo je to jinak ????

Malej chtěl marmeládu rozmixovanou, bez kousků, tak jsem mu pár skleniček udělala.


Červená i bez chemie :-)
Z cca 11kg jahod máme 40 skleniček a chystáme se na další ovoce.
Aby nám marmelády vydržely až do příštího jara, potřebujeme jich totiž mnohem víc. Zvlášť po tom, co mi širší rodina oznámila, že to mám spočítat a raději zaplatí za marmeládu mě, než za "ty hnusy z obchodu" :-) Uvidíme, jak budou spokojení.

Nebyla bych to já, kdybych se opět nepochlubila nějakou tou fotkou ze závodů. Tentokrát jsme byli na Xterra Ostrov.


Byl to nejdelší závod, jaký mladej absolvoval, i když prý nebyl nejtěžší. Konkurence byla velká ale i přes to se mu vyplnilo přání na umístění. Nebýt poslední. A to se s přehledem podařilo :-) Užili jsme si moc pěkný den.

Taky doma marmeládujete? Zavařujete?

PS: dokončuji dvě deky naráz, ruční prošívání docela trvá ale brzy se pochlubím!