Květen 2015

Frozen - Ledové království III.

26. května 2015 v 21:36 | Máculka |  Šití
K hlavním hrdinům jsem chtěla ještě nějaké sněhové vločky, přijdou mi vhodné k tématu.
Chtěla jsem je také paperpeacingové :-) Pár pěkných jsem našla, byly placené jenže cca 75 kč za jednu vločku, kterou použiji jen do této deky se mi zdálo moc. Ano, vím, někdo si s tím dal práci, propočítat, narýsovat, dotáhnout do konce.
Přes to jsem si vločku v již ušité podobě vytiskla, zvětšila na potřebnou velikost a sedla si s kávou a tužkou nad papír. Než káva vychladla, už jsem věděla, jak vločku ušít a pustila jsem se do toho.
Povedla se na poprvé :-)

A protože deka vzniká bez jakéhokoliv konceptu, chvilku mi trvalo, než jsem přišla na to, jak bude střed vypadat.


Ale nakonec to klaplo a střed mám. Zatím nic moc co?

Ale co takhle?


Lepší, ne? I můj drahý s překvapením uznal že je to pěkný :-)
Jak bude deka pokračovat dál? Našiju ještě nějaké hvězdičky? Po pravdě musím říct, že opravdu nevím. Jediné co vím je, že v dece bude zakomponováno jméno neteře.
Ještě že jsem opravdu začala s předstihem a do září mi ještě nějaký čas zbývá :-)


Letošní prázdniny mě čeká velká - doufám že rychlo - akce. Prozrazovat nic nebudu ale můžete se těšit na seriál fotek které se šitím budou mít něco málo společného až když bude vlastně po akci.

Pěkný den

Jarní trojúhelník a Bahňák 2015

18. května 2015 v 19:21 | Máculka |  Povídání
Předminulý víkend jsme se s oddílem zúčastnili již 30. ročníku Jarního trojúhelníku. My tedy teprve po druhé :-)
Je to třídenní závod v orientačním běhu a koná se v pěkném prostředí Mariánských lázní. Během tří dnů se odběhnou čtyři závody v různých kategoriích. Závodili oba moji kluci a jako doprovod i JÁ! :-) Doprovod jsem dělala dvoum holčičkám, 5 a 6 let. Běhalo se mi s nima moc dobře, a umístili jsem se na krásném 14.místě.
Starší syn závodil vůbec poprvé sám za sebe. Orientační běh se mu ale líbí.
Mladší syn dokonce stál na bedně! Vyběhal si celkové krásné 3. místo a porazil i kluky, kteří se tomuto sportu opravdu věnují. Jeden ze závodů dokonce s náskokem vyhrál!

Děti byly dokonce i na opavdové diskotéce, šly se v jedenáct v noci podívat na představení jedné naší kamarádky, prý je bodyguardi dovedli až před podium :-) Tak měly zážitek, nejvíc ti menší :-)
Protože jsem běhala, moc fotek tedy nemám a ostatní oddílové jsem ještě nevyděla.
Jeden ze startů...

Cestou na diskošku :-)


A s vítězným pohárem. I když to na fotce nevypadá, měl velkou radost :-)

A druhou naší akcí, na kterou jsme se těšili už od loňského jejího skončení byl Bahňák, probíhající 16.5.
Kdo neví, tak je to extrémní překážkový závod pro jednotky IZS a veřejnost.


Loni závodil jen mladší syn . Letos se účastnil i starší syn a oba kluci se umístili na kdásných místech. Mladší byl 13. ze 48. a starší 17. z 46. Opět bez tréninku. Takže se starší rozhodl, že bude na příští ročník trénovat a bude útočit na medaile :-) A hlavně se oba už teď těší až dorostou a budou se moct účastnit hlavních kategorií. I přes náročnost dětské a juniorské trati to prý bylo "easy"- To je asi teď moderní slovíčko :-D


Jedna z překážek,mladší v akci...


starší na první překážce..
a v cíli s kamarádem :-)

Také se letos poprvé účastnili rodiče "našich" dětí...

Všichni závod dokončili a dokonce se jim i líbil. Jsou prostě dobří.
Já si vyzkoušela jednu z atrakcí, nejvyšší bungeejumping v ČR - 50 metrů.
Tak jsem se těšila až jsem se zase nechala odvézt zpět na zem bez toho abych skočila... Strašně jsem se bála.

Počasí se letos vydařilo, organizace byla opět na jedničku i přes téměř dvojnásobný počet závodníků, bylo pěkně teplo a celý den jsme si užili. Už teď se těšíme na příští ročník a kluci se poohlíží po podobném extrémním závodě v dosahu 100km :-)

Máte také zkušenost z podobných závodů??

Velké samozavlažovací květináče - levně

5. května 2015 v 19:25 | Máculka |  návod
Aneb když je hezky a ženská se pustí do díla :-)

Jsem pěstitelský nezmar a i když se mi doma pro mé neúspěchy s pěstováním zeleniny ( a i některých kytek) na balkoně doma posmívají, tak já se nevzdávám a v letošním roce jsem své pěstování zase pozvedla o úroveň výš.

Samozavlažovacích truhlíků mám dost ale i přesto, že jich část byla v minulých letech koupena pro zeleninu, jsou plné kytek, ve dvou jsem zařídila a odvezla bylinkouvou zahrádku dědovi - na kuchyňském okně mu to krásně roste.

Takže když mi na začátku března vykoukly ze semínek první rostlinky rajčat a chilli paprik a když na konci dubna bylo jasné, že jsou rostlinky silné a v mé péči nezajdou :-) přišel čas vyřešit, kam je teda zasadíme. Jak řekl můj pubertální synáček - kde ti to zase chcípne.. To je podpora! Ale co od něj čekat, že Křičící.

Z obyč truhlíků už jsem domácí samozavlažováky vyrobila, proč ne taky květináče na rajčata?
Něco jsem omrkla na netu, něco použila podle předchozí výroby a jestli chcete, podívejte se jak jsem na to šla.

Žádnou Ameriku jsem sice neobjevila ale i tak mám radost.

Co potřebujete? Květináč. Ale když chcete velký a chtete jich víc, je to dost drahá sranda (na to, abych je zničila a pak mi to chcíplo nebo aby to kočka zežrala Smějící se )
Koupila jsem si rovnou 8ks menších stavebních kýblů. Obsah = 12l. Na jden samozavlažovák potřebujete dva kusy.
Dál nějakou vrtačku nebo jako já akušroubovák s vrtákem, houbičku na nádobí nebo kus molitanu, starý ručník ( přeci jen je to testovací verze) a kousky dřeva.


Vemte vrtačku či co máte a vrtejte do dna až budete mít dostatečně vekou díru . Cca 4x4 cm by mělo stačit.


Houbičku nutně půlit nemusíte, já měla doma poslední 3 a tak jsem je fikla. Udělejte do ní díru, ručník po dlouhé straně rozšmikejte - do každého květináče dva pruhy a provlékněte houbičkou tak aby jste měly dostatečně dlouhý cancour a šup do květináče.


Pokud máte hodného skorotchána jako já, budete mít hlínu zadarmo i se žížalama ze zahrady. Jinak holt koupit :-)

Podsypte si "knoty" aby neležely na samém dně květináče a pak jen dodávat zeminu, překládat knoty a furt pryč až na vrch.


Zasaďte si tam co chcete, já tedy 3ks sazenic rajských ( počítám že slabé kusy zajdou) bazalku. koupenou a rozdělenou na 2x a afrikány. Ty jsem si v záchvatu koupila aniž bych věděla proč, tak teď se hodily :-)

Aby se kyblíky do sebe nenapasovaly úplně fest a abychom měly dole prostor na vodu, musíme si vrchní kyblík něčím podložit. Ale ještě předtím si do spodního vyvrtejte odtokovou dírku, o kousek výš než je vysoká vaše podložka. Já vyvrtala na dvou stranách spíš podle oka než podle měření :-) Použila jsem dřevěné špalíky, do každého tři by byly asi lepší ale i dva stačí.


Na podložky postavte vrchní nádobu a nepřiskřípněte si knoty :-)
Hotovo. Vznikne mezera pro doplnění vody. Celé je to poměrně těžké a hodily by se mi takové ty podložky na kolečkách abych je mohla pohodlně odšoupnou stranou když bude jé hodně pršet.
Jeden samozavlažovací truhlík mě vyšel na 54 kč za kyblíky, ostatní jsem měla doma. Takže teď už to chce jen trochu zahradnického štěstí a snad i já budu mít nějaké rajské a chilli papričky z vlastní, zatím pěkné zahrádky.

Pěkný den.

Frozen - Ledové království II.

2. května 2015 v 19:55 | Máculka |  Šití
Jak pokračuje šití ?

Mám hotové další dvě postavy.
Annua její "pravou" lásku Kristoffa


Ráda bych řekla, že na ušití byl nejsložitější Olaf ale protože mě ještě čeká minimálně sob Sven, budu raději potichu :-)Ještě tedy chvíli a budu mít bloky na top hotové a připravené k sešití.

Pěkný den,