Rychlý dárek - deka pro miminko

18. dubna 2015 v 9:00 | Máculka |  návod
Našla jsem v pc návod, který jsem pro vás kdysi dávno chystala a z dnes už neznámého důvodu nezveřejnila.

Tento návod můžeme zařadit mezi Rychlé návody protože jeho výroba nám moc času nezabere.

Jde o jednoduchou deku pro miminko ale může vzniknout také ubrus na letní stůl:-)

Techniku šití půlených čtverců jsme si vysvětlovali už několikrát, podívat se můžete třeba zde. Myslím tedy, že obrázky budou stačit.

Co potřebujeme?
4 látky ve zvolených barvách, jednu doplňkovou + látku na středový panel.
Od každé že 4 zvolených látek nám bude stačit pruh cca 15 cm x 50 cm. Doplňkové dvakrát tolik.
Středový blok bude mít rozměry 20 x 20 cm + vaše přídavky na švy. Jak zjistíme? Také jsme si již říkaly :-)

Z každé barevné látky si nařežeme čtyři čtverce o velikosti 4,5 palce nebo12cm. A kolik máme barevných čtverců, tolik budeme mít i doplňkových. Tedy 16.Dál zkuste postupovat samy. Prostě ušijte půlené čtverce :-) Na příč si namalujte linku, barevný s doplňkovýnm čtvercem si položte lícem k líci a podle linky z obou stran prošijte. Přesně v lince rozříznout/rozstříhnout a výsledek rozžehlit, Jestli sežehlíte švy k jedné straně nebo je rozřehlíte od sebe je jen na vás :-)

Moje deka byla pro miminko holčičku, proto jsem zvolila aplikaci kočárku. Ale můžete naaplikovat třeba srdíčko, nebo oblíbenou Sunbonnet sue.
Jak na aplikaci? Každý dílek obrázku si vystřihněte, o kousíček větší. Překreslete na zvolené látky, vystřihněte, kdo bude chtít, může použít pod dílky výztuhu, na středový čtverec si dílky naskládejte a cikcak hustým stehem přišjte. Srdíčko je jednoduché, můj kočátek také a panenka už chce trochu cviku. Středový čtverec ovšem také můžete nechat bez aplikace, můžete použít nějakou pěknou látku nebo použít výšivku, našít háčkovanou ozdobu, prostě co vás napadne :-)


Máme tedy 32 půlených čtverců a jeden hezký, středový.
Teď si můžete pohrát, jak je sestavit :-) Ale pokud pospícháte, prohlédněte si mé hraní a něco si vyberte :-)


Vybráno? Nechte si nejspíš vyskládáno na zemi a začněte sešívat k sobě vždy dva sousedící čtverečky. Dále si buď našijete hady, nebo větší čtverce a ty pak všechny k sobě. Ale nezapomeňte sešívat šev na šev! Ať to nějak vypadá.


Švy vždy rozžehlete. V šití postupujte dále až vznikne top = vrchní strana deky.
Další postup jistě víte.
Nachystáme si sendvič
Spodní strana, výplň, top, sešpendlit a libovolně prošít.
Pokud jeden roh sestříhnete do kulata a na správná místa našijete suchý zip nebo pentle, budete mít další variantu. Rychlozavynovačku. Nezapomeňte, že by top měl být na vnější straně alby šny miminko netlačily a aby ho deka použitá na spodní stranu hřála.

Prošito? Jen ve švech nebo ozdobně po ploše je jedno. Zarovnejte si strany a rohy, na spodní stanu, do růžku můžete všít cedulku s vyšitým nebo napsaným věnováním - v případě zavynovačky to bude roh protilehlý k oblému - a téměř hotový dárek olemujte .
Zkušená švadlenka má tuto deku s prošíváním ve švu pár obrazců - je malá, nemusí být prošitý každý šev - za 2-3 hodinky. Začátečnici bude trvat déle ale pokud potřebujete dárek třeba již pozítří, myslím, že tuto deku stihnete v klidu.
A jak na ten ubrus? Místo deky použijte látku, obě vrstvy otočte lícem k líci, prošijte kraje, nechte si kousek na protočení. Po protočení pečlivě vyžehlete a při kraji kolem dokola prošijte. Otvor můžete přejet strojem, nebo v ruce, skrytým stehem. Střední část prošijte v některém švu a hotovo.
Nebo použijte postup jako pro deku, jen vynechte výplň.

A jaká je nakonec má deka?

Deku již doma dlouho nemám, je jednou z prodaných :-) ale můžete se podívat na mé další dětské deky a případně se inspirovat.


Poslední deka je z obdélníků, kdy každý má svou vlastní aplikaci. Aplikace jsem si dělala sama :-)Velikost vaší deky nemusí být nutně daná mnou, Přidáním čtverců si ji zvětšíte na potřebnou velikost. Nevíte si rady s přidáním nebo prostě jen pospícháte? Přišijte široký lem kolem dokola, nejlépe z jedné z použitých látek a dál postupujte podle návodu.


Hodně štěstí při šití a pokud návod použijete, budu ráda za fotku:-)

Pěkný den.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Maja Maja | 18. dubna 2015 v 21:51 | Reagovat

Heh, že rýchly dárek. :D Ale krásny určite. :)

2 Ajka Ajka | E-mail | Web | 19. dubna 2015 v 2:03 | Reagovat

Tééda, ty si vyhraješ:-) Krásné dečky!
Hele, a proč švy nesežehluješ na jednu stranu?

3 umaculky umaculky | 19. dubna 2015 v 12:43 | Reagovat

[2]: Na stranu je zažehluju jen když chci mít vzor plastický, taky má být všechno rovné. Však to znáš ne? :-)

4 Ajka Ajka | E-mail | Web | 19. dubna 2015 v 13:53 | Reagovat

Copak o to, já to znám :-)) Ale tebe jsem považovala za závislou patchworkářku, a ty když slyší, že někdo švy rozžehluje, vyskakujou jak čertík z krabičky:-D:-D Jsi normálně vyjímka :-D

5 umaculky umaculky | 20. dubna 2015 v 9:59 | Reagovat

[4]: Vážně? Copak je na to nějaké pravidlo nebo co ? :-) Přeci si budu žehlit švy jak se mi to hodí do práce ne? :-) Ještě že žádnou takovou co vyskakuje z krabičky neznám... Asi proto, že se moc nedružím a šiju si podle svého :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama