Duben 2015

Jaro 2015

27. dubna 2015 v 14:27 | Máculka |  Povídání
Letos zima bojovala statečně ale přeci jen i k nám na chatu přišlo jaro. Později než v loňském roce ale přeci jen :-)

Proto jsem se o víkendu vydala na obhlídku sousedovic loučky - kdysi dávno zahrádky jejíž okrasné zbytky statečně bojují. I když jsme se s tetou shodly, že je jich letos asi nějak méně. Některých druhů určitě.
O proti loňskému roku ale louka pěkně zářila do dálky, tak se pojďe podívat.Sněženek je na louce snad nejvíc, jsou opravdu krásné když je jich v trsu hodně, Krokusů už jsem víc nenašla ale Kosatce jsou v plném květu a ještě jich hodně pokvete. Poslední je Čemeřice, jak to tak sleduji, je teď hodně v kurzu ale u nás jich je už jen pár. Teta si jednu zachránila pro sebe do záhonku, tak když se zadaří, vysadím si ji na přesrok na chatě.A můj, rok od roku oblíbenější, Lýkovec. Píšu to každý rok a ani teď nezapomenu, je prudce jedovatý, na zabití dospělého človeka stačí 10 kuliček plodu ale - plody jsou strašně hořké, takže otrava omylem nehrozí. Lýkovec se dobře množí oddenky, rozrůstá se vesele do široka a letos jsem těch nových pár vyrýpla a nasadila u nás jako budoucí živý plot. Když narostou listy, je podobný rododendronu. Lýkovec je také jedna z mé nabídky do Zelené výměny . Na zahradách se pěstují všelijaké jedovky, tak proč se bát zrovna jeho, že? :-)


Sousedi nasadili k potůčku vrbičky, uvidíme, jestli se jim chytnou. Vyfotila jsem si ale celou pomlázku i když se zdá, že zimu nepřežila. Zkontroluji ji ale brzy :-) Ty modré kytičky - neznám - mě zaujaly svou barevností. Ač všechny stejné, barevná sytost byla odlišná podle toho, jestli se květ nacházel ve stínu - až inkoustová modrá - a nebo na světle - spíš nebeská modrá. Škoda že to na fotkách není vidět.
No a novinka letošního jara! Kytky na posledním obrázku jsou již z mé "zahrádky". Po vykácení stromů k nám může mnohem více sluníčka, může i tam kde nikdy nebylo a tak se i u mě začínají objevovat takové malé krásky. MAcešek jsme si nejprve nevšimli, tak jsme je trochu podupali, chudinky malé. I v louce se objevují sasanky a čekám, že i sedmikrásek bude letos víc než loni. NAše babička je u sebe na chatě urputně hubí a já mám radost z každého nového květu :-)

Rododendrony jsem sázela loni a pro příště už vím, že zakrývat ho na zimu listím s chvojím už nebudu. Listí bylo mokré, keříky jsou takové olysalé.... Chvojí bude muset stačit.
Sice obrostou, je to poznat ale zahubila jsem si takhle Šalvěj a Rozmarýn. Lybeček také na chatě ještě spí i když doma už má přes půl metru :-)

Kromě Lýkovce jsem i zasadila semínka Slunečnic, hustě, do mnohametrového řádku. Očekávám od nich, že je nesežerou myši a že vytvoří provizorní živý plot než dostatečně vyroste Přísavník co mám doma na něj nachystaný a budu ho sázet příště. Mám ho kolem 70 kousků, snad mi to bude stačit :-)

A nakonec něco pro úplnou potěchu oka. Přišel mi mailem takový krásný obrázek...


Není to krása?

Pěkný den

Rychlý dárek - deka pro miminko

18. dubna 2015 v 9:00 | Máculka |  návod
Našla jsem v pc návod, který jsem pro vás kdysi dávno chystala a z dnes už neznámého důvodu nezveřejnila.

Tento návod můžeme zařadit mezi Rychlé návody protože jeho výroba nám moc času nezabere.

Jde o jednoduchou deku pro miminko ale může vzniknout také ubrus na letní stůl:-)

Techniku šití půlených čtverců jsme si vysvětlovali už několikrát, podívat se můžete třeba zde. Myslím tedy, že obrázky budou stačit.

Co potřebujeme?
4 látky ve zvolených barvách, jednu doplňkovou + látku na středový panel.
Od každé že 4 zvolených látek nám bude stačit pruh cca 15 cm x 50 cm. Doplňkové dvakrát tolik.
Středový blok bude mít rozměry 20 x 20 cm + vaše přídavky na švy. Jak zjistíme? Také jsme si již říkaly :-)

Z každé barevné látky si nařežeme čtyři čtverce o velikosti 4,5 palce nebo12cm. A kolik máme barevných čtverců, tolik budeme mít i doplňkových. Tedy 16.Dál zkuste postupovat samy. Prostě ušijte půlené čtverce :-) Na příč si namalujte linku, barevný s doplňkovýnm čtvercem si položte lícem k líci a podle linky z obou stran prošijte. Přesně v lince rozříznout/rozstříhnout a výsledek rozžehlit, Jestli sežehlíte švy k jedné straně nebo je rozřehlíte od sebe je jen na vás :-)

Moje deka byla pro miminko holčičku, proto jsem zvolila aplikaci kočárku. Ale můžete naaplikovat třeba srdíčko, nebo oblíbenou Sunbonnet sue.
Jak na aplikaci? Každý dílek obrázku si vystřihněte, o kousíček větší. Překreslete na zvolené látky, vystřihněte, kdo bude chtít, může použít pod dílky výztuhu, na středový čtverec si dílky naskládejte a cikcak hustým stehem přišjte. Srdíčko je jednoduché, můj kočátek také a panenka už chce trochu cviku. Středový čtverec ovšem také můžete nechat bez aplikace, můžete použít nějakou pěknou látku nebo použít výšivku, našít háčkovanou ozdobu, prostě co vás napadne :-)


Máme tedy 32 půlených čtverců a jeden hezký, středový.
Teď si můžete pohrát, jak je sestavit :-) Ale pokud pospícháte, prohlédněte si mé hraní a něco si vyberte :-)


Vybráno? Nechte si nejspíš vyskládáno na zemi a začněte sešívat k sobě vždy dva sousedící čtverečky. Dále si buď našijete hady, nebo větší čtverce a ty pak všechny k sobě. Ale nezapomeňte sešívat šev na šev! Ať to nějak vypadá.


Švy vždy rozžehlete. V šití postupujte dále až vznikne top = vrchní strana deky.
Další postup jistě víte.
Nachystáme si sendvič
Spodní strana, výplň, top, sešpendlit a libovolně prošít.
Pokud jeden roh sestříhnete do kulata a na správná místa našijete suchý zip nebo pentle, budete mít další variantu. Rychlozavynovačku. Nezapomeňte, že by top měl být na vnější straně alby šny miminko netlačily a aby ho deka použitá na spodní stranu hřála.

Prošito? Jen ve švech nebo ozdobně po ploše je jedno. Zarovnejte si strany a rohy, na spodní stanu, do růžku můžete všít cedulku s vyšitým nebo napsaným věnováním - v případě zavynovačky to bude roh protilehlý k oblému - a téměř hotový dárek olemujte .
Zkušená švadlenka má tuto deku s prošíváním ve švu pár obrazců - je malá, nemusí být prošitý každý šev - za 2-3 hodinky. Začátečnici bude trvat déle ale pokud potřebujete dárek třeba již pozítří, myslím, že tuto deku stihnete v klidu.
A jak na ten ubrus? Místo deky použijte látku, obě vrstvy otočte lícem k líci, prošijte kraje, nechte si kousek na protočení. Po protočení pečlivě vyžehlete a při kraji kolem dokola prošijte. Otvor můžete přejet strojem, nebo v ruce, skrytým stehem. Střední část prošijte v některém švu a hotovo.
Nebo použijte postup jako pro deku, jen vynechte výplň.

A jaká je nakonec má deka?

Deku již doma dlouho nemám, je jednou z prodaných :-) ale můžete se podívat na mé další dětské deky a případně se inspirovat.


Poslední deka je z obdélníků, kdy každý má svou vlastní aplikaci. Aplikace jsem si dělala sama :-)Velikost vaší deky nemusí být nutně daná mnou, Přidáním čtverců si ji zvětšíte na potřebnou velikost. Nevíte si rady s přidáním nebo prostě jen pospícháte? Přišijte široký lem kolem dokola, nejlépe z jedné z použitých látek a dál postupujte podle návodu.


Hodně štěstí při šití a pokud návod použijete, budu ráda za fotku:-)

Pěkný den.

Zelená výměna - výsledek

15. dubna 2015 v 12:51 | Máculka |  Povídání
Dnes jen bleskově, než bych fotku smazala :-) Omylem, to mi totiž jde.

Když mi Amarilka ze Zelené výměny vykvetla, nemohla jsem tomu ani uvěřit. Chodila jsem se na ten zázrak dívat :-)


Je to obravdu krása. Nyní již odkvetly všehny tři květy takže se můžu těšit na další :-)

U Světlušky se můžete hlásit do druhého kola výměny. Já se zatím rozmýšlím, protože se mi zdá, že jsou nejvíce poptávané zahradní rostlinky. Balkon už mám přecpaný teď a na chatě bez oplocení co můžou, sežerou srnky :-)

Pěkný den

Frozen - Ledové království

12. dubna 2015 v 18:07 | Máculka |  Šití
Miluji pohádky. A ledové království je, zdá se, mezi holčičkama veliký hit. Každá chce být Elza, nebo Anna.

Také mám dvě takové :-)

Pro jednu z nich jsem se rozhodla ušít deku s motivy z této pohádky. Bude mít v září narozeniny, půjde do první třídy a deku od tety ještě nemá a moc si ji přeje. Snad bude mít radost.

Druhá moje princezna dostane polštářek a hlavní hrdinkou, velkou deku už dostala.

Zatím mám tedy jen dva bloky , je to dost piplačka :-)Nejhorší práce byla s Olafem:-) Je tam hodně maličkých dílků.

A dnes jsme s oddílem uzavřeli zimní sezonu slavnostním odpolednem. Bylo to moc pěkné a odnesli jsme si domů i nějaké poháry!!!Při promítání výběru oddílových fotek od jeho vzniku nás bylo dost rodičů dojatých a přesvědčila jsem se, jaké máme veliké štěstí, že jsme všichni, dospělí i děti, hlavně kamarádi a chceme v oddíle zůstat i přes to, že jsme letos měli poslední závodní sezonu. I když je možné, že se nám naskytne příští rok možnost klub reprezentovat i v závodech dalších. Vše záleží na vzdálenosti... Držte nám palce :-)

Pěkný den