Jaro je za dveřmi IV.

8. března 2015 v 19:29 | Máculka
Dnes si ukážeme poslední vzor možného bloku.
Zároveň si ukážeme Y šev.

Vycházet budeme z této šablonky


A samozřejmě bude potřeba připavit si pro každý blok čtyři čtverce o rozměru 3,5 x 3,5 palce. Pokud máte šablonu vytištěnou v jiném rozměru, i čtverec bude jiný. Změřte si, kolik měří kratší ze svislých hran šablony a stejný rozměr bude mít i váš čtverec. Jednoduché.

Opět budeme potřebovat levé a pravé šablony. Postup je stejný.


Na tento základ si namalujeme linky, jak se nám bude líbit.Linky, po kterých budeme šít si buď překreslete na druhou stranu, nebo je prošijte na stroji. Bez nitě! Jako tady .

Vlastně se to pořád opakuje, že?

Můžeme začít našívat dle čísel


Máme 4x levé a 4x pravé?

(Před a po ořezání přebytečné látky...)
Sešít je můžeme buď dílek k dílku do kola, ale nebudeme mít jistotu, že se nám povede krásně střed a nebo si opět vyrobíme čtverce. Ono s tím středem by to až tak nevadilo, pokud si pak do středu přientlujeme kolečko z látky. Ale já jsem pak docela nervózní, že to nenám tak, jak bych měla mít. Stačí, že už takhle dělám chybky.Připravíme si všechny tři díly a pustíme se do toho.
Na obou dílech si vyznačte, kde budete se sešíváním dílů končit. Potřebujete totiž prostor, kam všijete čtverec. Prostor takový, aby se vám dobře pracovalo. Nechám to tedy na vás. Ale max.1 cm by měl bohatě stačit.
Nejprve sešijeme díly k sobě, podle vyznačené linky a dáme pozor ať neprošijeme označení.

Potom si k jedné straně právě sešitého přiložíme a srovnáme čtverec.

Srovnáme, třeba přišpendlíme a dle linky šijeme až k té naší namalované zarážce.
Srovnáme čtverec k druhé straně, moc se mu chtít nebude, máme tam stále papír s ten se moc poddat nechce :-)
Pomožte si třeba špendlíkem, a šijte podle linky. Nyní už můžete přejet zarážku až do konce linky.
(Na co tedy zarážky na obou dílech? Protože nevím, který díl bude na řadě první :-)

Zdá se, že je hotovo ale chybí nám došít pár milimetrů aby při žehlení vše bylo tak, jak chceme.

Čtverec si můžete vytáhnout ven, jako já, nebudete se muset bát, že si ho hloupě přišijete kam nemáte :-) Stalo se mi to už mockrát.
Prošijte zbytek toho, co nám chybí. Ale pozor, každé pěkně zvlášť. Sice to láká, šít i za roh ale to bychom si to celé sešily k sobě. A to nechceme.
Odstraňte zbytek papíru, vyžehlete z rubu, tak jak chtějí nové švy. Vyžehlete i z líce a pokud si ustřihnete čtverec podle vzoru a ne šikmo, nebude se vám zdát, že to máte křivé. Ani já nemám....

No a dál už víme. Dva čtverce k sobě, pak zase k sobě a máme blok hotový.Umím si tento blok představit v tónech od nejsvětlejšího po nejtmavší :-) Ale protože tanto quilt ná být scrapový = zbytkový, nic takového zkoušet nebudu :-)

Y šev není na poprvé zrovna jednoduchý, vyžaduje přesnost, jinak se tvoří vyditelné nerovnosti ale při druhém, třetím už to bude jednodušší a jednodušší :-) Šiju s ním ráda, protože někdy není šev nutný a ve výsledku je to pěkně kompaktní, zbytečně nerozdělené.

Na můj quilt budu potřebovat 20 bloků, 4 x 5. což je 160 dílků. Šít budu podle těchto šablon. levá, pravá = budu tedy potřebovat 80 kousků od každé šablony a každé strany.
Kdo bude chtít šít se mnou, nelekejte se, jde to docela rychle, už mám skoro nařezáno :-)

S dalším dílem se sejdeme tedy příští víkend, pro povzbuzení si předvedeme bločky, co jsem ušila během předchozích návodů a třeba některá t vás už bude mít i svůj blok hotový :-)

Pěkný den
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ajka Ajka | E-mail | Web | 9. března 2015 v 3:13 | Reagovat

Týý brďo, tys pilná švadlenka ...

2 umaculky umaculky | 9. března 2015 v 10:03 | Reagovat

[1]: MOc pilná nejsem :-) od vánoc jsem neušila nic :-) Takhle se alespoň do něčeho pustím.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama