Září 2014

Má velká bitva se softshellem

22. září 2014 v 17:08 | Máculka |  Šití
Dnes jen krátce.
Před prázdinama ( možná už na jaře..) Jsem si koupila asi kilometr softshellu, že ušiju klukům kalhoty a bundy. Nevím proč jsem chtěla šít bundy, když je kupuji v Lidlu ( poslední dobou tam kupuji většinu sportovního oblečení a bot, je to kvalitní a cenově dostupné ale ne že se začnete opičit, protože už tak je to náročné neco koupit ve velikosti a barvě co si vybereme :-) )

A včera už jsem si říkala, když ne teď, tak mi to tu bude strašit bůhví jak dlouho... Tak jsem si vzala synovo tepláky a vykopírovala z nich střih. Mám na to takovéto krásné udělátko po prababičce


Vystříhat a sestavit a našít látkový lem to byla brnkačka i když jsem se toho bála.

Průšvih začal ve chvíli, kdy jsem chtěla do pasu našít lem do kterého bych šoupla gumu. Stroj vynechával steh, spodní nit si dělala libovolné kličky a i když jsem se na FB v jedné skupince radila a děvčata byla ochotná, nic nepomohlo. Stroj to prostě udělat nechtěl. Takže jsem softový lem vypárala a našila tam lem z bavlny.
To už se stroji chtělo a spolupracoval.
Výsledek...
Celkem dobrý ne? Dlouhý jsou schválně.
Chtěla bych je i pro sebe, už s kapsami ale úplně se děsím, co na to stroj = příšera .


Máte také nějaké trable se softshellem?

Pěkný studený den :-)

Rozdělaná práce

21. září 2014 v 13:26 | Máculka |  Šití
Po dlouhé době kdy jsem se nemohla přihlásit na svůj blog ( jako spoustu jiných) se znovu hlásím se článkem.
Moc toho tedy k chlubení nemám ale přeci jen něco.
Světluška mi na mé přání poslala odkaz na stránky s návody na kraječky a dečky. To jsem si tedy dala :-) Přes prázdniny jsem uháčkovala 3,5 metru kraječky do nové police na chatu.
Ale ještě to potřebovalo vymalovat zeď :-)
Ještě že mám malou chatu :-D
Malovat jsem se rozhodla večer před dětskou oslavou, která měla propuknout druhý den dopoledne. Sice jsem si opravdu mákla ale podařilo se a police už je v plné kráse na svém místě.
Ze spodní části zdi mi sice malba stekla na podlahu ale to napravím hned jak budeme na chatě zase o víkendu spát a topit.
Takže tramtadadáá

Takže teď už si jen přes zimu namaluji novou kredenc, která už musí nahradit tu stávající. Ale moc se lišit nebude, v mé pidikuchyňce moc místa nemám. Vlastně ani nepotřebuji -)


Také jsme dokončili naší terasu a stihli jsme i vybetonovat!! Ale mám pocit, že příští rok asi budeme předělávat střechu terasy, aby kopírovala střechu chaty :-) Také máme v plánu terasu rozšířit ale o tom třeba někdy jindy:-)


Sice jsem při poslední návštěvě lesa nafotila pár moc pěkných fotek hub, ale něbudu nikoho provokovat :-)


A co mám rozešitého? Tak v první řadě si můj malej vzpomněl, že bude také šít a tak jsem mu dala už ušité bločky ze zbytků aby je nějak poskládal a sešil. Poskládal je pěkně, čtři bločky i sešil ale zbytek jsem musela posešívat já :-)

Už asi 4 měsíce ale quilt stojí, protože mladej nemá čas a já ho dokončit nesmím :-) Takže bůh ví, kdy bude hotový.

Další je quilt co měl sloužit jako dátek pro mojí tetu u které jsme byli o prázdninách. Měla bych se stydět...
Teta dostala jiný quilt a tento čeká na dokončení. Jak to ale proběhne to nevím, protože zbytek má být z bílé látky a že to budou dost velké plochy.


Na další top jdem si myslela už dlouho ale pořád se mi nechtěla rozdělávat další práce, když jsem toho měla rozešitého dost. Pak jsem ale zjistila, že stačí, když mě můj drahý naštve extra naštve a top byl během čtyř dní hotový :-)
Při něm jsem s hrůzou viděla, že i když mám všechno podle pravítka nařezané a sešité na stejnou míru tak stejně ve výsledku není vše jak má být a některé špičky hvězd jsou zašité v rubu...

Tady zbývá už jen připravit sendvič a rozmyslet si, jak to budu prošívat.

A poslední top vznikl tak, že jsem si při pohledu do police s látkama, papírama, návrhama a jiným čurbesem všimla komínku nařezaných čtverečků ze zbytků látek. Původně jsem si říkala, že počkám až budu mít čtverečků tolik že budou stačit na celou deku. Jenže už mě to přerovnávání čtverečků nebavilo a tak jsem si je jen tak sešila do bločků. Pak jsem je ze dvou stran olemovala bílou. Pak jsem přidala bílé čtverce. Hmm. Docela dobrý. A jaký lem? Mám tam šedou s kočičkama. To bude stačit. Vypadalo to ale divně, neladilo to. Šedá mi poslední dobou evokuje Vexu :-) a protože mi nedá spát její poslední polštář který si chci ušít do obýváku, použila jsem motiv na top. Nakonec mi z toho vyšel celkem běžný a oblíbený motiv :-D ale hned se mi zdá top takový kompaktní a hočičí. Takže přes původní záměr, že na quiltu budou hlavní ony čtverečky mi vyšel top kde prim hraje šedá.


Tady už mám prošito a ráda bych brzy našila lem. Ještě jsem přemýšlela, že do prázdných bílých polí našiji písmenka jména jedné holčičky, kterou mám hodně ráda aby ma mě nezapoměla ale to se ještě uvidí.

Pár čtverečků mi zbylo a z nich jsem spáchala quilt pro panenku do kočárku ale budu ho muset teprve vyfotit, až zase za malou majitelkou pojedu :-)

A další plány? Já vím, měla bych došít co mám rozdělané že? :-)
Ráda bych si ušila novou kabelku. Jasně že v kombinaci s koženkou.
Ráda bych si ušila ubrus, závěs a potahy na podsedáky do kuchyně.
Ráda bych si ušila vánoční prostírání pomocí paperpeacingu.
Ráda bych si ušila vánoční obraz. Moc se mi líbí tento
Paper Panache Paper-Pieced Nativity Advent Quilt Pattern

ale nevím nevím, jestli se do toho vůbec pustím.
Ráda bych si ušila obal na knihu, protože pan Vondruška vydává novou Epopej, tentokrát Husitskou a protože já ho moc ráda čtu, chci mít knížku hezky obalenou. Marnivost.

Taky jsem se vrátila ke kolečkovým bruslím, koupila jsem si hole na nordicwalking a začala jsem cvičit power jógu. S holema chodím 2x týdně v rámci tréninku dětí v oddíle a na ostatní si najdu čas mnohem méně než bych ráda. Ale i tak, jsem spokojená, že se neflákám :-)

A co vy a sport? Nebo mi raději povíte, jaké máte plány v šití, na zahrádce, nebo kdekoliv jinde?

Houby, houby, houby!!

3. září 2014 v 15:45 | Máculka |  Povídání
Houby rostou. U nás jako divé...
Naše chata je ideální na sbírání hub. Stačí udělat pár kroků do lesa a už máme oběd. Naštěstí celá naše rodina houby jíme a když jsou, nejíme na chatě nic jiného :-)
Když těch hub chceme víc, jasně že musíme kousek dál ale nikdy nejsme v lese víc jak 1,5hodiny.

A můžeme chodit na houby i odpoledne...

Bylo jich lehce přes 13 kg. Tahle várka byla i kupodivu bez "masa" a tak jsme toho moc vyhazovat nemuseli.
Ale ta šichta se spracováním!!

Vede u nás smetanová houbová omáčka ale i řízky a karbanátky a "opečánky". Smaženici nemám ráda tak ji nedělám :-)


Jasně že většinu hub nasuším, protože co taky s nimi jiného kromě zavaření a to mi vždycky vykvasí... Takže jen sušíme.

Tohle je várka sušených hub z pěti plechů v ptoubě, jak je suším najednou. Sedím u toho vždycky takovou dobu a pak se takhle smrsknou :-)
Včera jsem se byli podívat na kukačku na chatu a co jsme si nedonesli...

Takže dnes od rána sedím v kuchyni a krájím houby do trouby :-) Taky celé dopoledne vařím...

Pomalu začnu houby nenávidět :-)
Jenže, houbaření milujeme a přece je v lese nenecháme pro někoho jiného :-)

Původně jsem o houbách ani psát nechtěla ale Světluška mě nazvala provokatérkou, přitom sama má chatu u lesa v oblasti, kde rostou houby stejně divoce jako u mě :-)

Další várku hub čekám tento víkend, syn z fotky bude mít oslavu, slavíme o 3 týdny dřív aby si mohl kamarády pozvat na chatu. Loni nosili děti houby z lesa ve velkém a všechny jsem jim je rozdala domů. Jsem zvědavá, jak to dopadne letos, ale těším se na to.

Z hlíny co jsem si na jaře dovezla na chatu vyrostla nějaká kytička, nevěděla jsem, co je to ale už to vím.
Je to slunečnice. Sousedka nad námi krmí přes zimu ptáčky a já mám pak plný balkon semínek. Nechápu že mě to nenapadlo hned.

Také jsem byla požádána abych pro náš oddíl olemovala vlajku. Nechtělo se mi do toho a tak jsem ji olemovala na poslední chvíli před odevzdáním. Materiál je to nějaký divný, jakoby voskový, ale šlo to pěkně. Jeden z trenérů se vlajku jal vyprat, jak mu řekla paní u které si ji nechal dělat, že prý po vyprání látka změkne a bude jemná jako vlajky jsou.
Prý měla pravdu, látka je to jemňoučká ale také se bohužel oloupal ten tisk :-) takže ji vyreklamují a já budu obšívat znova :-) Už se bát nebudu.

Příště už se pochlubím něčím, co mám rozešité. Možná se i donutím něco z toho dokončit. Jestli teda nezačnu šít něco jiného...

Také se omlouvám za kvalitu fotek, jsou z mobilu a to já vždycky uhnu brzy rukou, takže jsou rozmazané.

Pěkný den.