Jaro 2014 II.

23. května 2014 v 9:00 | Máculka |  Povídání
Ajka si přála pokračování, takže prosím, tady je :-)
Nejdřív se ale pochlubím mojí bylinkovou zakrádkou, kde je Meduňka naprosto nádherná, Oregano má krásnou barvu a začíná dělat pěkný bochánek a Máta vesele prchá ze záhonku. Na bývalé skalce si to žije vlastním životem a ozdobná tráva letos vévodí střední části. Občas vytrhnu bodlák, co si myslí že tam patří ale jinak moc zásahů nepotřebuje. Skalnička co nevím jak se jmenuje pro Světlušku. Na louce se nějak rozmáhá další kytička, bílá, vyšší a opět nevím, jak se jmenuje. Asi bych s tím mela něco udělat... Taky jsem na louce u nás našla Macešky. Zatím je jich málo ale doufám, že příští rok to bude lepší.


Pak jsem vyrazila k sousedům. Musela jsem si na to už vzít holinky, protože tráva už je vyšší a tím pádem je louka pěkně mokrá. Už se to jen zelená, kvetoucích kytiček je tam už opravdu málo. A zase - jak se jmenují? 1,2,3,4,6 opět nevím. Ale na páté fotce je Rebarbora! Uprostřed všeho toho plevele, patnáct let po zrušení zahrádky tak pořád vytrvyla roste. A když roste tam, poroste i o pár metrů dál u nás. 1 a2 - vypadá jako palma :-) a je vyšší. 3 a 4 - tak ta mě překvapila. Veliký květ na slaboučkém stonku který se tváří jako obyčejná tráva. Navíc má květ výrazmou fialovou barvu a hadí dekor. Moc se mi líbí.


Tady už jsou jen malé ostrůvky barvy mezi vší tou trávou.

Ale byla jsem zvědavá na Líkovec. Před měsícem byl takovýto fešák...

teď už je nenápadný, tvoří se mu plody které budou ve zralosti jasně červené. Ale pozor ! Stejně jako vám bude pekelně zle když si budete déle vonět ke květu ( na netu píšou že se tím můžete i otrávit) tak více jedovaté jsou právě ony plody a dokonce i šťáva z rostliny. Už po sedmi plodech vám bude tak zle že budete muset urychleně do nemocnice a po deseti už vám nepomůže nic. Je to až neskutečné, jak taková pěkná rostlinka je nebezpečná. Vím že jedovatých květin na zahradách je víc, třeba Rododendron, Konvalinka, Kosatce, Oleandr a nedávno jsem zjistila, že i Hortenzie je jedovatá, hlavně její květ. Možná to pro vás není žádná novinka ale já jsem naukou o lučních a zahradních kytičkách nepolíbená :-)

Upoutal mě ještě tenhle keř. Má krázně žluté květy, jako zlato a listy mi připoměly cesmínu ale ta to určitě není. Taky mě zaujalo, že má pár listů jasně čecvených..
Jak jste na tom se znalostí kytiček vy? Poučíte mě? Byla bych ráda.


PS: Další reportáž ze sousedovic louky už nejspíš nebude, tráva tam bývá do půlky těla a všechno je to podmáčené. Musel abych si hrát na džungli a to se teda budu raději opalovat :-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ajka Ajka | E-mail | Web | 23. května 2014 v 20:28 | Reagovat

Marti v klidu, já nepojmenuju většinu kytek co mi na zahradě roste:-)))
Hele a neříkej že u vás nebydlej slimejši a že máš bylinky nádherné s krásnou barvou .... u nás to ti parchanti likvidujou, když vidim jak je to oslizlý přejde mě chuť trhat do polívky .... tak se vracím ke květináčům na parapet :-))

2 umaculky umaculky | 24. května 2014 v 11:21 | Reagovat

[1]: Ajko úplně se bolím to napsat abych to nezakřikla ale nejsou. Máme tam jen ty černé a ty nic nežerou. Možná je to proto, že široko daleko okolo není žádná zahrádka ani nikdo. A taky jsme vlastně v lese.

3 Světluška 77 Světluška 77 | 24. května 2014 v 23:05 | Reagovat

Marti, to je krása - a skalnička pro mě se mi taky líbí :-) Jinak kytičky na balkóně znám všechny, ale venku na tom budu podobně.
Vyhlížím rebarboru, ale nevidím.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama