Květen 2014

Jaro 2014 II.

23. května 2014 v 9:00 | Máculka |  Povídání
Ajka si přála pokračování, takže prosím, tady je :-)
Nejdřív se ale pochlubím mojí bylinkovou zakrádkou, kde je Meduňka naprosto nádherná, Oregano má krásnou barvu a začíná dělat pěkný bochánek a Máta vesele prchá ze záhonku. Na bývalé skalce si to žije vlastním životem a ozdobná tráva letos vévodí střední části. Občas vytrhnu bodlák, co si myslí že tam patří ale jinak moc zásahů nepotřebuje. Skalnička co nevím jak se jmenuje pro Světlušku. Na louce se nějak rozmáhá další kytička, bílá, vyšší a opět nevím, jak se jmenuje. Asi bych s tím mela něco udělat... Taky jsem na louce u nás našla Macešky. Zatím je jich málo ale doufám, že příští rok to bude lepší.

Bahňák 2014

21. května 2014 v 11:58 | Máculka |  Povídání
Můj mladší syn hrozně rád závodí. Vím to o něm a někdy před ním závody zatajím. Já vím, není to pěkné ale když já pro závodění nejsem tak zapálená jako on :-)
Naposledy se přihlásil na Bahňák - závod IZS 2014. A musím říct, že je to teda masakr závod. Tiše jsem doufala, že při prohlížení fotek z předchozích ročníků, které jsme našli na netu, si to rozmyslí a nebude tam chtít. Ale čím horší ty fotky byly, tím víc se těšil.
Jedná se o závody primárně pro hasiče, záchranáře, policisty a jsou opravdu náročné. Musím říct, že akce byla perfektně připravená, nikde žádný zádrhel, pro závodníky byl i oběd a nápoj zdarma - což se mi zdá jako fajn bonus. Závodí se v pořadí - děti, dorost, ženy, muži a týmy. Překážky jsou fyzicky náročné a já bych nezvládla ani tu první:-) Buď se plazíte nebo potápíte v bahně a nebo něco přelézáte, podlézáte.

Z našeho oddílu se podařilo na poslední chvíli přihlásit 6 superhrdinů. Všichni to přežili :-) Sice se po dokončení nemohli zimou ani sami svléknout, umýt a obléknout abyli vážně úžasní. A všichni se už těší na příští ročník.
Fotek mám jen pár ale doufám, že další budou brzy na ofiko stránkách závodu.
Pokud by jste měli zájem tak si o závodě přečtěte a podívejte se tady.


Málem bych nezmínila, že naše děti se bez přípravy umístili v první polovině a můj syn byl celou 500m trasu zvládl za 6,44 minuty. Z oddílu první, celkově 13 ze 40 odvážných dětských závodníků.

Příští rok chce startovat i můj starší syn, který nikdy závodit nechce ! Tak uvidíme, jak to všechno dopadle :-)

Pěkný den

Balkonová zahrádka

15. května 2014 v 14:51 | Máculka |  Povídání
Aneb jakpak se to zelená?
No, nic moc. První sadba balkonových kytiček v truhlících mi úspěšně zmrzla, stačila na to jedna mrazivá noc a to, že jsem kytky na balkoně zapomněla. Následovala fáze " já se na to můžu vážně vy..." Ale pak jsem přeci jen do zahradnictví vyrazila smířená s tím, že už budu kupovat samostatné, větší kytky, žádné balení po 10 už nebude. Měla jsem štěstí, ještě jedno jsem ulovila. Přihodila jsem k němu sazeničku Rozmarýny a Šalvěje, přikoupila ještě jeden Koriandr ( i když ten dělá co může aby uschnul), Libeček a Pažitku a vrhla jsem se na přesazování, rozsazování a podobné kratochvíle. Pro jistotu jsem si ale nechala všechno kromě bylinek ještě skoro měsíc doma.
Největší radost mi dělají jahody, ty kvetou už od začátku dubna. Trochu jsem čekala, jesli nevypustí nějaké šlahouny abych si je trochu namnožila ale zatím nic.
Dnes už jsem ale všechno komplet vystěhovala na balkon. A běda, jak mi něco pojde!!!

Ze zasetých Lobelek nezbylo nic, všecno uschlo - mojí vinou. Stačí se těm pidikytičkám dva dny nevěnovat a je to...

Mochyně mám dvě rostlinky, Levandulí je pět, už jsou poměrně velké, tak by to mohly zvládnout. Pažitku jsem trochu svázala aby si Meduňka pod ní trochu oddychla, je tam čerstvě přesazená z rozděleného květináče.


Sabotující Koriandr vedle svého staršího bráchy dělá jen ostudu ale já mu dám šanci :-) Šalvěj bych si ráda odvezla příští rok na chatu, až bude trochu větší.
A na parapetu,jako poslední v řadě je zbytek téhle , co bývala fakt krásná
Ale mráz jí taky moc nepomohl, celá pousychala. Potřebovala jsem její truhlík, vyhodit se mi jí nechtělo i když vypadala hrozně, tak jsem jí strčila do květináče.Od spodu začala obrážet, tak by ještě parádu udělat stihla. Durmany už taky potřebovaly ven, tak uvidíme, jestli letos konečně pokvetou.

A protože mi z multipacku něco zbylo, zasadila jsem si Surfinie i do truhlíku který se už na balkon do řady nevešel. Uvidíme, jestli se jim na zdi bude líbit. Druhou fotku si budu kontrolovat, schválně, o kolik mi to vyroste :-) ? Barevné truhlíky mám snad už čtvrtým rokem a pořád se mi hrozně líbí.
Taky se podívejte na rebarboru, nezdá se, že by se jí chtělo ještě vyrůst.. A nakonec Tymián, ten mi dělá radost, od loňska vyrostl neuvěřitelně.
Na závěr ukážu top deky BOM 2013 z Craftsy. Dokonce ho mám i prošitý zbývá už jen přišít lem. Snad to do prázdnin stihnu. Černou jsem plánovala od začátku ale když jsem ji začala našívat, už jsem si tak jistá nebyla. Nakonec je to ale přesně tak, jak jsem si představovala.
BOM 2014 se účastnit nebudu, námět se mi nelíbí. Tak kdyby jste o nějakém pěkném BOM věděly, dejte vědět. Času mám dost, dřív jak v prosinci se do toho nepustím :-)


Minule jsme to s mým drahým počítali a napočítali jsme 22 dek! Budu si to muset najít na fotkách, zdá se mi to nějak hodně :-)

O víkendu se moje dítě dobrovolně účastní závodu Bahňák 2014 www.bahnak.eu takže na nás myslete, ať se vrátíme v pořádku a já vám sem pak šoupnu nějaké fotky:-)
Pěkný den

Jak se ze mě stává gurmánka :-)

5. května 2014 v 14:45 | Máculka |  vaření, pečení, smažení
Ale zase to tak horké nebude :-)
Nejdřív se ale musím velepochlubit!!
Pamatujete, jak jsem se učila lyžovat? Odměnou mi byla zábava na svahu a intenzivněji strávený čas s klukama i když se mě jízdou šusem okolo mě kolikrát snažili zabít :-)
Jenže! Mého úsilí si všimli i oddíloví trenéři a na právě proběhnuvším soustředění mě při slavnostním odpoledni, kdy se vyhlašovaly výsledky za zimní sezonu ocenili také.
Já a dva tatínkové, co jsme se nebáli začít lyžovat, jsme si došli na podium pro medaile!!!

V popředí si všimněte pohárů co oddílové děti vyhrály i přes takovou mizernou sezonu jaká byla.

K medaili jsme dostali i apartní pletenou čepičku abychom se na svahu poznali. Akorát že ji na helmu nenarvu :-)

Medaile je za statečnost! Šla jsem s ní pak i do obchodu nakoupit :-) a teď visí nad televizí než jí najdu důstojnější místo.

Ale teď už zpět k původnímu tématu.
Mám kamarádku, se kterou se moc často nevídám ale se kterou si několikrát denně píšu a vyměňujeme si fotky všeho možného. Díky chytrým telefonům a službám které poskytují je celá tato naše aktivita zdarma takže online spolu trávíme opravdu hodně času. Spolu přes zprávy a fotky vaříme, pečeme, jezdíme na výlety, dovolené, díváme se spolu na filmy :-) které samozřejmě komentujeme. Online spolu i nakupujeme,lakujeme si nehty :-) posíláme si info kolik co kde stojí a podobně.

Taky jsme spolu začaly chodit na kurzy vaření. Žádné online ale chodíme pěkně na živo. Na první jsme vyrazily na kurz Thajské kuchyně. To byla skvělá akce, výborně jsme se bavily ale fotku mám jen jednu...
Naučili jsme se jarní závitky - nesmažené mi chutnají víc než ty klasické, které si koupíte i když ta jejich náplň je pořád lepší než moje :-), pálivou polévku, ještě pálivější zelené kari ale i klasické nudle.
Samožřejmě že jsem závitky hned doma vyzkoušela a stali se běžnou součástí jídelníčku. Všichni si je balí sami, takže je to rychlá večeře :-)

Další akce byl hmyz. Červy, kobylky, cvrčci. Tak jsem šla ale se synem, kamarádka pracovala :-)

Fotky jsou docela mizerný, že má syn nějak poškrábaný objektiv na telefonu jsme zjistili až doma. I červy si chceme v domácích podmínkách vyzkoušet, ale pro jistotu až v létě, na catě. Co kdyby nějaký utekl?

Akce Sushi proběhla nedávno, hodně jsem se těšila. Před samotným kurzem jsme si došly na dortík, prošly se v parku a pak už jen válely, utahovaly a hlavně, jedly. Ostatní účastníci kurzu si odnášeli domů tácky se svým výtvorem ale my dvě jsme to statečně všechno snědly :-) Doma na gauči jsem si pak sama připadala jako Sushi :-)


Suroviny už mám nakoupené a tento týden si uděláme Sushi večer i doma.

Kromě kurzů ale vaříme i normálně. Takže jsme spolu online dělaly Lemond curd, to je vážně výborná pochoutka, ale protože je to samý cukr a máslo, nemůžu si jí dopřávat často. Plechy na pizzu jsem si koupila v Lidlu a pizza je taky u nás docela často. Těsto připraví a vyválí syn, já jen vyndám suroviny z lednice a každý si večeři připraví podle svého. Koblížky jsme dělali jen dvakrát, nijak mě neuchvátili. Za to domácí paštika - mňam.

Častokrát si posíláme fotky z průběhu vaření, zvlášť, pokud to jedna z nás vaří nebo peče poprvé.
Jako já dnes Cupcake dortíčky. Protože se mi děti ze soustředění v dešti, sněhu vrátily nastydlé, upíchla jsem se na dopoledne k plotně :-) Vývar, domácí knedlíky z mikrovlnky a rajskou to jsem měla hned ale pak jsem se rozhodla, že i něco upeču - kdyby ti moji mazlíčci dostali na něco chuť.
Nejdřív jsme probraly, jaké těsto je nejlepší, pak jsem jí přemlouvala ať mi pošle odkaz na krém, že se mi nechce hledat ( byla jsem označená za lenocha!) no ale nakonec se podařilo a Cupcake dortíčky se povedly.
Na to, že jsem krém dělala z toho, co dům dal, protože už se mi znova do obchodu nechtělo, to dopadlo dobře. Asi jsem je nepekla naposledy i když pro tu mojí kumpanii tady budu asi muset péct dvojtou dávku.

A když už jsem na začátku zmínila to, že se spolu díváme i na filmy, tak tady je ukázka toho, jak to vypadá, když dávají naší nejoblíbenější sérii...

Díky za pozornost a užijte si pěkný den.

Friendship dokončeno

3. května 2014 v 10:29 | Máculka
Posledně jsem slíbila, že se podíváme na moje prošití.

Protože deka má být - jako vždy- na přikrývání, tak toho prošití moc není.
Zelené linky - tam mám prošito doopravdy.
Fialové linky - přemýšlím, že bych ještě prošila ručně, nějakou světlou bavlnkou. Ale nevím, jestli se mi chce :-)


A už tady hotová deka.


Sice jsem skoro týden čekala na jakžtakž počasí ale myslím, že se mi to nakonec povedlo.

Nejdřív jsem plánovala, že ji dám jako dárek ale nakonec jsem si jí nechala. Zjistila jsem totiž, že jsem si svou spací deku odvezla na chatu a doma nic nemám:-)

Víte co mě ale docela štve? Že se ta nadýchanost po čase ztratí a deka je nakonec placatá. Možná je to tím, že je docela často přes léto peru, protože pod nimi opravdu spíme ale i tak mě to mrzí.
Ty celé prošité deky jsou pořád stejné, tam žádná nadýchanost není...

Pěkný den.

PS: dokončuji deku BOM 2013 z Craftsy a pak už jen se synem došijeme tu, do které se pustil a pak ho to přestalo bavit a budu si konečně moct namalovat nějakou novou :-)