Duben 2014

Friendship lV.

22. dubna 2014 v 10:45 | Máculka
Můžeme dokončit top.
Minule jsme si ušily malé větrníčky a dbes už si je lehce přišijeme. Spojíme je do pruhů po deseti kusech. Jak vidíte na obrázku, na dvou pruzích jsem vždy dva a dva nahradila samotným čtverečkem. No, spíš je to malinký obdélník, protože jsem si nejspíš některé bločky při ořezávání stran seřízla moc a pak mi kousek chyběl.
Začneme je šít na delší strany a špendlit začněte od středu topu. Přišijte tak obě protilehlé strany a po vyžehlení začněte špendlit a přišívat horní a dolní okraj.


A celé dílo orámujte lemem látky. Držte s ešířky předchozích pruhů = 2 palce i se švovými přídavky.
Až to uděláte, budete mít to, to já na této první fotce. Nedalo mi to a když už jsem měla ten rozbitý stroj, doobjednala jsem si - kromě jiného- světle zelenou látku s puntíky.

Další krok je prodloužit top tak, aby výsledná délka byla ta, kterou chcete. Proto jsem k horní i dolní straně našila samotný pruh látky o šířce 5 2/8 palců. Po přišití je to rovných 5 :-) Mám tak prostor pro aplikaci nebo ozdobné ruční prošití. Ještě nevím co tam nakonec vyrobím. ( také jsem se tímto zbavila posledního modrotisku - i když taky jsem ty vzory vystříhala)


A opět si připravte pruhy 2 palce široké a přišijte je. Barvy pruhů by se ideálně měli střídat. Držte se šítí rohů steně, jako minule.

To jen pro připomenutí a taky aby jste to případně nemuseli hledat.
Poslední, lem, který se chystám našít je širší a není všude stejný. Spodní a horní je široký 6 palců, boční je 4 palce.

Top je hotový. Až nebude pořád hrozit déšť, vezmu ho na focení ven.
Ještě bych ráda přidala pár poznámek o barvení látky kávou :-) Na poslední řadu lemu jsem použila kávu z našeho kávovaru, takového na ty kapsle, protože už jsem svou kávu neměla. Z jednoho šálku jsem obarvila všechno co jsem potřebovala a zbývající kávu jsem si zavřela do skleničky do lednice, bude se mi brzy hodit.
Výsledek je stejný, nemusela jsem nechat kávu působit, stačilo jem namočit, vyždímat a propláchnout. Ale pozor při žehlení! Strana pod žehličkou nepravidelně výrazně ztmavla, jako když látku spálíte. Z druhé strany není nic poznat, barevnost je všude stejná a při šití to žádné problémy nedělá, teda kromě toho, že je látka pěkně naškrobená :-) Předpokládám, že je to zbytkem kávy v láce a ta se vyplaví při praní.

Teď si připravte sendvič a prošití je, myslím, jasné. Pěkně kolem průhů lemů. Návrh na prošití středu vám ukážu příště, spolu s hotovou dekou.

Pěkný den

Předvelikonoční překvapení

21. dubna 2014 v 16:44 | Máculka |  Povídání
Děláme na chatě podlahu. Zbýval už jen kousek, tak jsme se v sobotu vydali ten kousek dodělat.
Po příjezdu na místo jsem s velkým překvapením zjstila, že nám konečně pokáceli stromy o kolo chaty. Žádost o pokácení jsem si totiž podala už před dvěmi lety. Vzhledem k tomu, že akce pokácet a odvézt mě neměla stát ani kačku, nijak jsem na revírníka netlačila.
Docela dlouho jsem se bála, že mi ty obří smrky na chatu spadnou. Nemám žádný odhad na metry ale myslím, že 25m klidně mít mohly. V chatě bylo díky nim šero, žádné slunce a chladno.


Jsou to ty u prostřed.
Ale jednu přednost teda měli. Byli jsme pěkně schovaní aže silnice na nás nebylo vůbec vidět. Teď, díky tomu, že zároveň vybrali i nějaké stromy u silnice na nás vidět je, sice jen chvilku ale stejně.


Vidíte, jak byli opravdu blízko?
Podlahu jsme dodělali a připravili jsme zeď pro zedníka, toho tedy musíme ještě najít. Taky jsme uskutečnili náš nápad a vyrobili vysunovací postel. Odvozili jsme zatím deset koleček jehličí a drobných větví. Celý víkend jsme makali :-)

A teď to hlavní. Hledám brigádníky. Potřebuji přeházet jednu hromadu větví, která leží na naší louce přímo před terasou.

Jen přes cestu k druhé hromadě, která nám vůbec nepřekáží.

Nabízím opékání buřtů, domácí koláč, pivo, limo, čaj. A srandu.
Hlásí se někdo?


A teď se teprve uvidí, jak bude chata odolávat větru, dešti, sněhu. Chráněná totiž už není :-)

Dokončený quilt

18. dubna 2014 v 20:02 | Máculka
z celoročního, vlastně skoro už to bude rok a půl, kurzu. Táhlo se to dlouho, já taky nebyla vzorná a větčinu bloků jsem došila až v lednu :-).
Docela se mi povedla. Musím se pochválit Usmívající se.
Málem jsem ji ani nevyfotila, dnes byl opravdu nabytý den. Dopoledne po práci jsme vyjeli na oběd k dědovi ( taštička se líbila), a kdybych se nepřinutila jet domů, tak bych tam seděla a povídala ještě teď. Cestou domů v autě jsem skoro usínala a doma jsem "padla za vlast " jak se u nás v rodině říká když je někdo opravdu unavený. Spala jsem tak dlouho až jsme málem se synem nestihli kino, které jsme si na dnešek naplánovali. Ale cestou úprkem v prk k autu jsem to stihla. Vyfotila jsem. Prošívání jste si mohli prohlédnout zde, tak už jen celkový pohled Mrkající

Ještě ji musím vyprat, protože spodní a vrchní kytičky na lemech jsem šila ručně a je tam vidět tužka, kterou jsem si je malovala. Taky musím vymyslet, co s ní budu dělat, protože na to, abych se s ní na noc přikryla je moc krátká a úzká. Ale k televizi bude dobrá, alespoň nebude takový boj o to, kdo se čím přikryje :-)

Užijte si víkend a přeji Veselé Velikonoce!

Rychlý dárek

17. dubna 2014 v 19:39 | Máculka |  Šití
aneb stroje už mám doma!!

Cca jednou ročně přijíždí k dědovi jeho neteř která bydlí až na druhé straně republiky a tak jsem se pozvala na zítřejší oběd a těším se na milé setkání a povídání. Možná domluvíme i letní dovolenou u nich, kde jsem ještě nikdy nebyla :-)

A abych nepřijela s prázdnou, v rychlosti jsem dnes během hodinky spíchla takovou blbůstku - taštičku nebo pouzdro na cokoliv. Použila jsem na ní z části koženku a z části látku. Je to opravdu rychlé a pokud by měl někdo zájem, připravím návod :-)
Apropó, co se návodu týká, další díl Friendship už připravuji a do neděle by už tu mohl být.

Teď už se ale mrkněte na taštičku :-)

Focená v posledním sluníčku, dnes bylo už zase celkem pěkně a mohla jsem vytáhnout sukni.
Pořád nechápu, že když si ženská vezme sukni, obyčejné tričko a podpatky ( které nosím celoročně kromě zimy), hned slyší, jak se vyfešákovala a kam že to jde. Můj drahý je na moje sukně a podpatky zvyklý ale že se tomu diví ostatní ? Nemyslím že jsem taková vyjímka. Docela by mě zajímal Váš názor...

ještě pohled na druhou stranu...

A abych Vás namlsala, mrkněte ještě na tohle...

Poznáváte? Deka, teda vlastně tomuhle už se snad dá říkat quilt :-) už je hotová a zítra tu bude v plné parádě.

Pěkný den.

Jaro 2014

9. dubna 2014 v 21:43 | Máculka |  Povídání
Páni! Rok utekl jako voda a po loňském článku o jaře u nás na chatě můžeme zhodnotit letošní.
Loni jsme byli jen o pár dní později ale přesto si pamatuji, jaké bylo příjemné teplo. A letos? Jen takový dva blázni jako já a můj drahý se můžeme v dešti, zimě a sněhu! Vážně sněžilo! vydat dělat novou podlahu. Po 37 letech si to už zasloužila. Promrzla jsem neuvěřitelně ale skoro máme hotovo. Už zbívají nějaké dronosti.
Dokud svítilo trochu sluníčko, naběhla jsem na louku udělat pár fotek.
Některé kytičky byly překvapivě už za svým vrcholem...
a některé se mi zdály mnohem vyšší než loni.

Potom tu mám pár kytiček, o ktrerých nevím jak se jmenují a nebo už jsem to zapomněla ale jsou pěkné :-)

Fialový líkovec už má své krásné květy povadlé ale ten bílý je fečák. I v tom, jak se tyčí v prostřed louky na rozdíl od fialového kamaráda, který je na kraji, u stromů. Ale zase je ten býlí úplně sám a fialový má okolo sebe celý gang..


A i když je zima, zdá se, že houbařská sezona už vypukla..

Taky můj plán co se týká rododendronů je na vážkách. Tady je sice důkaz, že u nás růst může ale že by se mu nějak dařilo? taky je sice o hodně víc mokro než o 20m dál u nás ale stejně... Možná bych ho mohla příští rok osvoborit a přesunout. Popřemýšlím.

Místo jsme jim totiž vybrali zde, v linii kamenů a stromu. Půl dne tam jde slunce a mokro tam není. Mělo by to být ideální.

A ještě něco fotek přímo od nás,jsou už skromější.
Tady pomalinku vykukuje můj oblíbenec,
Až vyroste, bude zase takhle pěkný

Tady je jedna bývalá skalka. Chudinka čeká až se jí budu věnovat a něco jí tam zasadím. Ale bohužel si myslím, že bude muset ještě tak dva roky počkat.

Moje bylinková zahrádka. Oregano a meduňka, máte ještě spí a pažitka čeká až bude teplo a zasadím si jí.

Tady se můžete podívat na druhou skalku. Momentálně se moc pěkně modrá, pak bude trochu žlutá a nakonec bude plná té ozdobné dvoubarevné trávy.

A teď dvě fotky speciálně pro Světlušku :-)
Náš téměř třicetiletý jasmín... Teď má tak 150 cm. Ale dlouho mít nebude..

Vidíš jak je okousaný? Schválně jsem hledala neokousanou větvičku. Nenašla...
Sice nejsem žádný kvalitní fotograf ale tímhle s echci pochlubit :-)


Tenhle pohled mám moc ráda, takový malý lísteček a kolik vody unese. Tenhle pohled mě nikdy neomrzí a už od mala ho vyhledávám u nás na louce. Ani nevím proč :-)

A za odměnu mi můžete říc, co je tohle zač? :-) Začíná růst i u nás. Nějaká lesní sasanka, bledulka čí co?
( až se stydím jak málo znám názvy kytiček)


Takže pokud se nic nestane, na louku u naší chaty se podíváme podrobně zase za rok :-)

Pěkný den a Jaru zdar!

Jak jsem nebyla na PPM 2014

6. dubna 2014 v 14:44 | Máculka |  Povídání
Tento post je pro mě velkým zklamáním, ale vy se mi klidně můžete zasmát :-)

Včera jsem se ráno vydala na PPM. Nejela jsem sama, starší syn a moje teta vyrazili se mnou. Plán byl, že se zastavíme u bratrance, na výstavě, na Olšanech a do Ikey. Takže...

1. - Bratranec - tam to bylo ještě fajn, žádný náznak že se něco pokazí, jen jsem odjížděla trochu umazaná od dětí :-)

2. - PPM - parkování na Zličíně. Tam jsem zjistila, že seznam do Ikea i s adresou PPM mám doma. Nevadí, najdu to na internetu v mobilu. Mobil vybitej... No nic, tak to najdu u syna. Nešel mu internet... Nevadí, zajedeme na Palmovku a odtud to je kousek pěšky. Moje teta má klaustrofobii a metrem nerada jezdí. Tak jsme s klukem vymýšleli blbosti a ani neměla čas si uvědomit, že je v tunelu. Vyjdeme z metra a nikde žádná cedule " tudy na PPM " nebo tak něco. Jako druhý záchytný bod jsem čekala davy ženských, ověšených látkami. Nikde ani jedna. Jako optimistka jsem se nevzdávala. Zavolám domů a můj drahý nás povede podle mapy! Trochu dohadování, pak i hádky o to, že opravdu žádný koleje přecházet nemusíme, protože vedou nad námi - na což mi drahý oponoval že to není pravda a ty koleje jsou před námi, žádná cesta tam nevede a on neví jak to máme přejít (to už mi sršeli blesky z očí a odpověděla jsem mu, že přece po přechodu pro chodce který sice on na satelitní mapě nevidí ale mi přes něj přeci jdeme) až nás dovedl... na Harfu!!! V tu chvílku jsem položila telefon, a hrdě jsme odkráčeli do metra a vydali se na Olšany, protože mě touha po PW a utracení hromady peněz naprosto přešla.
3.Olšanské hřbitovy - šla jsem tam hledat hrob našeho předka. Správnou část jsme našli, hrob nikoliv. Až doma jsem zjistila, že část sice správná byla, ale oddělení nikoliv. Další znamení, že se nevyplácí mít vybitý telefon... Jinak bych omyl zjistila hned. Naštěstí jsem na netu našla hodou osobu, terá se mi tam snad brzo mrkne...
4. Ikea - dobře, nebyla jsem na vástavě, koupím si teda ty drahé závěsy. http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/50261924/
A měli je? Ne!!! Takže teta si koupila co potřebovala do rekonstruovaného bytu a já už se tam skoro hroutila beznadějí. Ano, mám vše ostatní co jsem chtěla na chatu, až na ty závěsy. Už jsem měla maplánováno, jak s nimi obšiju kuchyň a i na závěsy na chatu mi zbyde ale nic. Nic! Naštěstí to zachránily svíčky. Těch jsem si tedy koupila hóóódně :-) Doma jsem zjistila, že už ta balení dělají menší ! Ne 36 ale 30ks. Potěšili mě jejich nové vůně, kromě modré, nevíc jsem byla unešená šeříkovou. A byla jsem docela zklamaná, že jsem tam už nenašla vůni jablka se skořicí, co pálím doma přes zimu. Ještě mám dvě balení a do zimy daleko, tak uvidíme.

Poslední zastávka bylo KFC slíbené synovi.
Cestou domů se nic nestalo a užili jsme si to.. Přesto celý den hodnotím jako naprostý propadák.

Zkrátka - naprostý den blbec!!!

Ps: doma jsem drahému na mapě během 5 vteřin ukázala, kudy nás měl vést ale přesto trvá na tom,že tam cesta nevede!! Už se nedivím, že pokaždé když někam vrazíme, zabloudí :-)

ČNP 14.den

4. dubna 2014 v 17:37 | Máculka |  čtení
Dnes je poslední den čtení protože v úterý by mi měli vrátit oba stroje a jak říká můj drahý " Ty budeš šít i v noci až ti to vrátí".


Přeji pěkný víkend všem a pokud zítra nezabloudím, těšte se v příštím týdnu na nějaké fotky z PPM!

Letošní zahradničení II.

3. dubna 2014 v 11:25 | Máculka |  Povídání
Světluška chtěla povzbudit k zahradničení fotkama jak mi to jde. Sice si myslím, že nejsem ta pravá :-) ale co bych pro ní neudělala. Rovnou začneme Rebarborou, kterou jsem na ní vydyndala. Pěkně tačíná růst tak mi zbývá jen se modlit alby i Světluščina na chatě pěkně vykoukla ze země.


Tady si prohlídněte, jak pomalinku vykukují Mochyně ( první fotka střed, spíš do prava. Takové nijaké kličky), Levandule vyletěla rychlostí blesku ale teď se zdá nějaká chcíplá, nechala jsem je dva dny bez igelitu a asi ho pořád potřebují, takře jsem je zase zakryla pytlíkem a to poslední, co vypadá jako plíseň, je Lobelka. Je taková droboučká že jsem si opravdu prvně myslela, že mi pod Igelitem vyrostla krásná plíseň. Na nich je ale pěkně znát, jak se jim pod tím igelitem pěkně daří, jsou o poznání silnější než před dvěma dny.

Něco trochu většího - Durmany

Těm se daří dobře a vyloženě se těší ven. Ps: pokud by měl někdo zjem o ty modré závěsy, ozvěte se, ráda se jich zbavím, protože modrá není vůbec moje barva a koupila jsem je z nouze. Taky bych si mohla zdůvodnit nákup nových :-)


Tady je čerstvě přesazený Jasmínokvětý lilek - ten se mi moc líbí jak kvete a podařilo se mu u mě přežít zimu :-) , dál se můžete podívat, že jsem schopná poloutopit i rostlinky co jsem si donesla ze zahradnictví, jasně vydíte, jak to ještě ta jedna rozdýchává :-) Taky to mohl být ale slabý kus, protože jako chcípáček vypadá jen ta jedna - viz další foto.
Bavili jsme se se Světluškou o tom, jak "zapařuju" zeminu, tak jsem přidala fotku. Nevím jestli je to správný termín ale to nevadí, hlavně že to funguje a nemusím pořád kupovat kvanta hlíny.
PS: škoda že pan Lebiš přestal vyrábět tyhle úžasný barevný truhlíky. Jeden rok něl různé barvy a měl jich měl plno, koupila jsem si zelené a další rok už jen doprodával a měl ty modré.

Tady už to vypadá mnohem lépe :-) Jahody pěkně poskočily, Lídlácké Rododendrony se mají k světu, jeden kvete jako ďábel a ten druhý trochu váhá, Petunie je čerstvě přesazená tak se taky jistě brzy pochlubí květy a Meduňka už druhý rok bydlí v tomto květináči a celkem se jí daří.


Tady z blízka Surfínka co mi vyrostla ze semínka které k nám na balkon spadlo. Když se pozorněji podíváte, uvidíte vykukovat kousem Bacopy, která v truhlíku původně bydlela. Vždycky krásně narostla, pak začala schnout až uschla docela ale vedle původní už vyrůstala nová a celé se to opakovalo. Sice nevím proč to dělá ale hlavně že to hevzdala úplně :-)

A nakonec ještě čistě pro Světlušku, ponožky co pletu abych se zabavila než mi vrátí stroj. Tyhle jsou už v pořadí 5. a 6.


Jestli to tak půjde dál, už mi žádná vlna na zimu nezbyde a budu muset skočit přes ulici do Vlnapu :-)

Pěkný den a zahradničení zdar!

ČNP 12. a 13. den

3. dubna 2014 v 10:12 | Máculka |  čtení
Koukám, že včera jsem někoho ošidila o čtení, tak to dnes rychle napravím.
A náhrada za šizení :


Dnes ještě připravím článek na Světluščino přání o tom, jak prý pokračuje moje zahradničení :-))

ČNP 11.den

1. dubna 2014 v 8:46 | Máculka |  čtení
Včera jsem hledala něco na internetu a nakonec jsem skončila u starých šicích strojů. A doma se mi smáli, že už jsem fakt zoufalá, když se musím dívat na šicí stroj na internet... Mají pravdu, jsem zoufalá. Usmívající se


Pěkný den