Únor 2014

Friendship lll.

21. února 2014 v 14:03 | Máculka
Nevím jak vy ale mě když se nechce a přesto jdu šít, stejně se mi nic nedaří, pořád pářu až toho stejně nechám.
Konečně mě ale opustila šicí lenora a můžeme pokračovat.
Dnes si začneme připravovat druhý bloček s názvem Windmill - větrný mlýn. Variací je mnoho ale mě oslovila ta z mojí knížky :-) Přišla mi taková neobvyklá

Co říkáte? Zajímavá že.
Zase nic těžkého, jen půlené a dvakrát půlené čtverce. se šablonkou vám to půjde jistě rychleji.
Kolem dokola jich budeme potřebovat 40 kousků. Já vím, je to hodně, zvlášť když jsou tak maličké jak jsem si vymyslela. Však můžete třeba každý druhý nahradit jednobarevným čtverečkem. V tom případě budete mít čtverečky velké 4 1/4". Vybrala jsem si, že budu mít jednobarevné čtverečky v rozích, takže jsem si uřízla čtyři kousky.

Na jeden čtvereček potřebujete jeden velký a jeden malý od každé barvy.Ve skutečnosti to jsou ale dva a dva, protože z nich poskládáte dva, zrcadlově stejné bločky. Celkem tedy potřebujete 40 velkých a 40 malých od každé barvy.
Půlené čtverce již netřeba vysvětlovat, nejprve si sešijte velké čtverce a k nim, kolmo na šev přišít stejným způsobem ty menší. Na druhém obr. je to pěkně vidět.
Ušití tolika bločků je poměrně časově náročné, takže v dnešní části si připravíme jen je.
Možností na konečnou podobu bločku je několik, záleží na vás jak si čtverečky poskládáte k sobě.

Já jsem zvolila třetí i vlastně čtvrtý obrázek. Nezbívá než sešít ctverečky do požadované sestavy. Švy pěkně rozžehlete aby vás pak při šití nezlobily. Výsledné bločky zarovnejte na 4 1/4".

Tyto bločky si poskládejte podle svého uvážení vedle sebe, možností je taky více..

V příští části si je přišijeme a popřemýšlíme, jak budeme pokračovat dál :-)
Zítra nám držte palce, jedeme závodit ve sjezdu.
Pěkný den.

Trochu sebechvály :-))

14. února 2014 v 14:00 | Máculka |  Povídání
Přestože se mi nějak nechce do šití, spíš je to z donucení a dokonce se mi nechce objednat nové látky!!!! ( co se to děje???) mám se i tak čím pochlubit.

Některé už to víte, některé ještě ne - moji chlapečci :-D jsou členi Lyžařského oddílu a mladší za ně závodí. Letos teda ještě ani jednou ale to není pro pointu důležité. A já vždycky víc než půl dne pod tou sjezdovkou mrzla a mrzla až jsem se rozhodla - Marti ty se to prostě musíš naučit!! Nikdy jsem na sjezdovkách nestála.... Na běžkách od malička ale na kopci nee...
A když jsem "podědila"boty i lyže po starším synovi a mladší mi slíbil jako narozeninový dárek zaplatit instruktora tak už jsem se neměla na co vymlouvat.
V neděli po obědě jsme teda nanosili ty naše lyže a podobné krámy do auta a vydali se směrem ke sjezdovce.
Já smrt v očích, děti natěšené. Mladší asi víc, nemohl kvůli té ruce sportovat dlouho.
Ještě že toho mojeho velikýho kluka mám (zakuklenec ve žlutých kalhotách), protože ochotně svou matku- sebevražedkyni, jak jsem sama sebe v tu chvíly viděla- zapnul do lyžáků
a velkýma lichotkama ji vyvezl vlekem na vrchol sjezdovky.
A začala sranda.
Protože si starší syn koupil malou helmu Křičící a já jsem sice občas šílená ale milující matka, dala jsem mu helmu svojí. Do teď novou nemám a tudíž si nemám kam nalepit svoje uši... Malej má králičí, velkej má číro a já nikde nic.
Ale zpět, na vršku už jsem si regulérně nadávala jak můžu být tak pitomá ale děti jsem nechtěla strašit, tak jsem se usmívala :-)
Mladej řekl tak čau a odfičel si to rychlostí blesku dolů aby v zápětí přijel nahoru a našel mě pořád na stejném místě. Starší syn mi všechno trpělivě vysvětloval, chválil a nenápadně mě došoupal do poloviny sjezdovky kde jsem sundala lyže a odkráčela dolů sehnat toho instruktora :-)
Vzal mě na dětskou, kde mi to hned začalo jít a já zjískala zpět sebedůvěru.
Načež mě se spoustou chvály vzal opět na ten zabijáckej kopec. Děti tam na mě čekali aby mě podpořili. A já místo díků za podporu jsem sebrala synovi helmu.

A pak už to přišlo..

Taky jsem si musela trochu odpočinout.... Ale řeknu vám, zvednout se, to dá pěknou práci. A většinou mi stejně musí někdo pomoc..
Instruktor mě pořád chvílil, jak jsem dobrá a jak většinu lidí bere na velkou až po 2 - 3 hodinách na dětské ale já myslím, že mě jen chtěl povzbudit :-) No dařilo se mu to.

Starší syn byl tak hodný, že mě i natáčel abych prý měla památku :-)
S instruktorem jsem kopec sjela dvakrát a už byl akorát čas jet domů.
Za dva dny jsme s klukama vyrazili zase. Na večerní lyžování.
Já v půlce kopce zase chtěla lyže zahodit ale pak jsme zjistili že ten závěrečný prudký kopec můžeme objet přes dětskou, přestala jsem se bát i helmu jsem synovi nechala ( už jsem zase byla normální starostlivá matka co se raději zabije sama :-) ) a jezdili jsme a jezdili až jsme museli jet domů.
Takže já už umím jezdit na sjezdovkách a jsem na sebe strašně hrdá!!! I kluci říkali jak jsem dobrá, že jsem se to kvůli nim naučila a že jezdím hrozně rychle.

Také jsem se zůčastlila s kamarádkou kurzu Thajské kuchyně ( Světluško kde jsi byla?) naučili jsme se motat jarné závitky, ostrou polévku, ještě ostřejší zelené kari a výborné nudle. Příště se budou jíst brouci a já se už teď těším že půjdu. Tentokrát se synem který moc litoval že s námi nešel. Ostré miluje.
Jen jsme s kamarádkou litovali, že jsme prokaučovali kurz Sushi. Ale domluvili jsme se, že si někdy takový kurz sami pro sebe uděláme u nás doma. No to budou fotky :-D

Díky že jste si všechno přečetli a prohlídli až sem a přeji pěkný, skoro jarní den.
Příště už fakt budu pokračovat ve Friendship, slibuji.


Friendship II.

11. února 2014 v 9:00 | Máculka |  návod
Zdravím vás u druhé části Friendship quiltu :-)
Abychom nohli posešívat střední část deky, chybí nám ještě připravit si dva dílky z látky č.3. Můžete použít opět šablonky .
Potřebujete 6x čtverec a 10x obdélník. Jasně že by šlo místo velkého obdélníku a čtverce použít malé čtverečky, ale myslím, že by byla škoda si ty plochy rozšmikat ale taky jsem minule psala, že zkusíme něco nového, co jsme spolu nedělaly :-) Je to sice drobnost ale ne jediná :-)
Máme všechny dílky nařezané a máme i připravené půlené čtverce. Můžeme si dílky poskládat na podlahu. Pokud nemáte dost volného místa kde můžete mít půl dne ( i s vařením a různým odbíháním) dílky rozložené, vyfoťte si to a skládačku zase rozeberta na jednotlivé skupinky. Podle fotky budete vědět co k čemu přišít. Ale taky můžete být lepší než já a nebude vám dělat potíže si pamatovat co k čemu patří :-) Já tak dobrá nejsem. Taky dost často od šití odejdu a po dvou dnech si už opravdu nic nepamatuji. Digitální foťáky jsou vůbec skvělá věc, můžu vyfotit mraky fotek a když už je nepotřebuju tak je vesele smažu :-)
Když se podíváte na poskládané dílky, třeba vás napadne vlastní postup sešívání. Já jsem sešila 1 a 2 pak 3 a 4 a pak k sobě. Sešitou 5 a 6 jsem přišila k 7 a ob ačtverečky k sobě. A tak dál až jsem měla první pruh.
Druhý pruh jsem sešila 2 a 3 a přišila k 1 a vše jsem opakovala.
No a pruhy k sobě, dávat pozor aby švy pasovaly k sobě. To je jasný.

Když máme vše sešité dohromady, zarovnáme strany. A můžete se podívat jak se vám kombinace barev podařila :-)

Střed zarámujeme do tří proužků. Pořadí si sami rozhodněte. Já zvolila zelenou, modrou a béžovou. Každý pruh jsem našívala zvlášť protože jsem pořád přemýšlela jak vyřeším tu béžovou kterou chci a nemám.
Tady přichází na řadu operace kterou jsem zkusila poprvé. Obarvit látku. Nařezala jsem si potřebné pruhy a našla testovací vzorky ve zbytcích. Zeleným čajem to tedy nešlo :-) , zakoupila jsem si proto v obchodě čaj černý, ten nejlevnější jaký jsem našla. Na malém vzorku to fungovalo výborně, na velkých pruzích jsem už tak spokojená nebyla, nebylo to všude stejně i když jsem to všelijak míchala a převracela. Nakonec jsem sáhla po rozpustné kávě a jsem spokojená. Máte s obarvováním bez barev zkušenosti? A jaké?
Určitě je ale jednodušší, pruhy si přišít k sobě a ke středu deky je přišít najednou.
Budeme sice šít kosé rohy ale postup je stejný jak pro jednotlivé pruhy, tak pro všechny najednou.
Každý proužek budeme řezat na 2" nebo 5cm.
A aby se nám rohy povedly, pruhy přišijeme tak jako na obrázku. Musíte skončit na šířku vašeho stehu od kraje. Před šitím si vyznačte tečku. Linku na látce mám pro názornost kde končí spodní látka. pruhy látky musí totiž přes okraj přešnívat minimálně o délku svá šířky.

Vidíte jak šití končí na tečce? Jasně že vidíte, nejste přeci slepé :-))
A teď ty rohy.

Pruhy máme našité a rohy složíme tak jako na prvních čtyřech fotkách. doufám že je to z nich patrné. Složte si pečlivě pěsahující konce pruhů na sebe a od tečky která mám pomáhala při našívání si vytnačte linku ve 45. stupních. Jehlu si zapíchněte do tečky a po té lince prošijte. Ale pozor aby se vám tam nezamotala jiná látka než ony dva cancoury!
A je to. Pěkně si to vyžehlete jako na dalších fotkách a zbívající cancoury odstřihněte.


A tramtadadáá střed i s olemováním je hotový. Pokud jste potřebovaly malou deku třeba pro miminko, takle velikost by vám mohla stačit a už můžete hledat spodní látku či deku, stříhal výplň a špendlit, přošít a olemovat.
Já budu příště pokračovat neb chci deku větší. Jak jinak že?
Pěkný den

Friendship

7. února 2014 v 17:12 | Máculka |  návod
Protože bych si už moc ráda objednala nové látky, musím se "zbavit" těch starších co tady mám. No ne že přímo musím, ale řekla jsem si to tak Mrkající. Taky mi asi nestačí, že mám rozešité deky tři, pustila jsem se do čtvrté. A tu si můžete ušít se mnou. Zase uděláme seriálek o pár dílech a doufám, že si společně zkusíme i něco nového.
Inspirovala jsem se v mojí nové knížce a shodou okolností i tady. Ne že bych tento vzor nikdy neviděla ale přeci jen se z knížky lépe vybrtá než z netu, kde je milion inspirací.
Takže jsem si vybrala modrotiskovou látku kterou jsem dostala, bylo to pár ubrusů :-) myslím si ale, že něco kolem metru bude stačit. Dále jsem zvolila bílé puntíčky na světle zelené ( 30x150 cm ale nejspíš si ještě přiobjednám) a zelené puntíčky na bílé (30x150cm) :-) Sice mi to přišlo jako netradiční kombinace ale moc pěkně k sobě ladí. Taky se mi k tomu hodí béžová ale protože už mi objednávka látek ( hoodně bílé a balíček puntíků) přišla, přemýšlela jsem, jak to zařídit. Jasně, nabízelo se použití bílé ale to jsem opravdu nechtěla. Tak jsem zkusila látku obarvit. Jak? O tom až později...
Takže si ukážeme, co budeme šít.
Je to hlavní motiv středového panelu od kterého si pak budete moci odvodit velikost deky jak si budete přát.
Vzor je vlastně velmi jednoduchý protože to jsou vlastně jem půlené a nepůlené čtverečky ale díky zvoleným barvám ať už mým nebo těm co si vyberete vy, je opravdu efektní.
Takže začneme klasicky rozpočtem... Tentokrát nemám spočítáno naprosto přesně, protože to jak se deka bude vyvíjet dál ještě nevím :-) Ale stejně by nám mělo stačit tolik:
Barva č.1 - modrotisk - 1 metr
Barva č.2 - bílá na zelené - na základ stačí 30 x 150cm ale když budete mít něco kolem metru, vyjdete s ním v pohodě.
Barva č.3 - zelená na bílé - 30x150cm.
Barva č.4 - béžová nebo bílá - 0,5m . Podle mě je to základní barva pro PW takže se vám nestane, že by doma nebyla.

Dnes tedy si již klasicky nařežte látky a rovnou si můžete ušít půlené čtverce.
Vyrobila jsem pro vás šablonky. Prosím pro jistotu si je nejprve uložte do pc a poté vytiskněte. Je ta i kontrolní čtvereček 1"x1". Pokud s tím budete mít problém, ozvěte se mi.
Potřebujete 24 x od barvy č. 1 - modrotisk a stejné množství od č.2 Použijte šablonku popsanou jako "půlené čtverce", je to ta větší :-))
Podle menší šablonky si připravte 12ks z látky č.1 a 4ks z čísla 4.
Půlené čtverce už jsme spolu šily a určitě návod znáte, tak jen pro připomenutí..

Zažehlete pod tmavou látku.

Myslím že pro dnešní den to stačí. Příště si připravíme zbívající dílky a začneme sešívat.

Pěkný den.