Leden 2014

Trochu z jiného soudku

29. ledna 2014 v 21:57 | Máculka |  Povídání
Hrozně ráda chodím na pár foodblogů. Jeden z mých oblíbených je i http://conovehonakopci.cz/ i když nemyslím, že je to typická ukázka.
Nicméně bych ráda podpořila jejich projekt http://www.suroviny.info/
Je to taková mapa kde si najdete, kdo ve vašem okolí prodává své výrobky nebo výpěstka. Mapa je na svém začátku ale určitě budou pěstitelé a chovatelé a jejich značky zvětšovat až se zaplní tak, že si bude moct každý dojít pro mléko, med a vejce do svého okolí :-) Věřím tomu. Takže pokud znáte někoho, kdo prodává své produkty, klidně mu o stránkách řekněte aby se mohl také přidat!

A aby jste se měli na co těšit, šiji novou deku ( i když mám tři rozešité...) a chystám i návod :-)
Na připravování návodů mě stejně nejvíc baví to, že když to spočítám tak mi to vyjde PřekvapenýSmějící se a deka se dá podle návodu ušít.

A ráda bych se pochlubila milou návštěvou Světlušky. Sice nemám žádné fotky na ukázku ale ač já mám ráda velké a ona malé až maličké projekty, měli jsme si těch pár hodin stále co povídat a těším se na další setkání.

Pěkný den

Paní, přišlo vám psaní....

16. ledna 2014 v 12:45 | Máculka |  Šití
až z Anglie.
Objednala jsem si tam totiž knížku. Těšila jsem se na ní 12dní od objednávky. Dnes přišla, takže když zvonila pošťačka, klidně mohla říct větu z nadpisu což se ted nestalo ale za to řekla - nedávala jsem to do schránky aby vám to někdo nevzal.
Hodná pošťačka :-) Při troše snahy by totiž balíček do schtánky nacpala.
A tady je ta moje kniha


Formát je sice menší než jsem čelaka ale obsah je přesně jak měl být :-) Jistě jsou i lepší knihy ale já jsem spokojená s touhle. Návody na ušití jednotlivých bloků už nepotřebuji, sice nejsem dokonalá patchworkářka ale taky nejsem žádná začátečnice, takže co nebudu vědět, si tam přečtu. Knížku jsem brala jako inspiraci a tady je jí dost :-)
Jo a ta pěkná záložka byla v balíčku taky. Je to milé. A líbí se mi.

Taky jsem se pustila do BOM 2013 pořádaném na Craftsy ( jasně, zase se spožděním, jako loni) a řekla jsem si, že každý den ušiju jeden blok - měsíc.
Můžete se podívat, co už všechno mám.

Toto jsou největší bloky jaké jsem kdy ušila, největší je hvězda, má 51 cm! Ostatní jsou ale menší jen o pár centimetrů. S takovým rozměrem by byla deka ušitá ancvaj, vždyť by stačilu jen 12 bloků :-) Zrovna ta hvězda mi ne zrovna přesně sedla ve středu ale to se při prošívání ztratí.
Kostky ty mě bavily hodně, už jsem je chtěla několikrát vyzkoušet. U šití kola jsem si zopakovala křivky a poslední blok byl sranda. Ty useknuté růžky mám schválně.


Tyto bloky jsou už podstatně menší. Pruhované jsou nejméně povedené a to je trest za to, že jsem při šití začala koukat na nový seriál. Už jsem to kdysi psala, že si u šití pouštím film nebo seriál na pc. Většinou to mám jako kulisu, někdy taky jako obranu před hádkami svých ratolestí a někdy se opravdu dívám, takže dokážu i malý, hehký blok šít hodinu. A nebo se nesoustředím a pak musím párat a párat :-))

K dokončení mi už moc nechybí tak uvidíme, co z toho nakonec vznikne. Barevně to bude asi trochu divoké, protože zatím jsem používala jen zbytky z mojí bordelkrabice.

Jo a minulý týden jsem si usmyslela, že zhubnu. Tak mi držte palce alespoň vy, protože já si moc nevěřím :-))


Pěkný den.

Slíbený fígl aneb rychlonávod

8. ledna 2014 v 14:05 | Máculka |  návod
Dnes, když venku svítí slunce jak na jaře a je opravdu krásně, přináším slíbený fígl jak lze do jednoho šitého knižního obalu schovat knížky různé tloušťky. Sfouknete ho do půl hodinky.

Ale nejprve ukáži dlužnou fotku Vánočního obrazu.Sice je trochu kratší než bylo v plánu ( Jak já to měřila to fakt nevím Překvapený) ale jinak se mi moc líbí. Pořádné zavěšení na rohy mi pokazilo zavěšení obrazu... Na jedné straně je víc u kraje. A musím říct, že já jsem obraz nevěšela Mrkající!!
Možná jsem to už psala ale kapra mi nakreslil starší syn a vánoční dáreček mladší syn. Příští rok ho pověsíme znova :-)

Taky bych si chtěla postesknout jak nám ten nový rok pěkně začal.
Mladšímu synovi na pondělním tréninku nechtěně vykloubila kamarádka celý prst... V nemocnici to nešlo nasadit a malej strašně plakal, muselo to děsně bolet. Takže ho uspali, trochu mě postrašili operací ale prst se podařilo nahodit, ruku zasádrovali a po půlnoci jsme mohli jet domů. Můj malej hrdina je na sádru hrdej a už se těší na trénink až se půjde ukázet. Bylo moc pěkné jak mi trenéři a rodiče volali a psali, měli starost jak to dopadne.
A druhý den přišel starší kluk ze školy s vysokou horečkou, takže oba leželi v postelích jak mrtvolky...A teď k rychlonávodu.
Návodů na ušití obalů je po internetu mraky a tak můžu s klidným srdcem přidat i svůj - velejednoduchý. Stejně bych měla pocit, že to není kompletní.

Obal na knihu nemusíte nutně šít podle mého návodu, fígl se určitě hodí na všechny návody.
Změřte si výšku vybrané knihy. Já mám i s přídavky na švy 9 a půl palce. Moc se omlouvám ale v cm už snad ani šít neumím ale vy si jistě poradíte.
Na šířku budeme mít 14,5 až klidně 18 palců. Můžete si změřit nejtlustší knížku a použít tyto rozměry:-)

Takže máme dva obdélníky 9,5 na 14,5. Jeden vnější, buď z jednoho kusu, nebo různě posešívaný a nazdobený a jeden vnitřní - podle mě je jedno z jaké látky. Já použila zbytek z polštáře, nějaká umělotina to je... ( však víte že jsem škudla a mám různé hadry)
Dál potřebujeme dva pruhy 9,5 x 4-6 palce který po užší straně přeložíte . Pruhy položte jako na fotce, rozevírací stranou ven.
A teď pozor!!! Můj velký fígl!!!
Na pruh látky který bude na konci knihy položte stužku, hadovku jako já ( mám jich plný pytlík z doby kdy jsem se nadchnula pro Andělky a nakoupila hromadu různých věcí které mi teď zbívají Usmívající se)
Takže máme lícem k líci oba obdélníky a mezi nimi na krájích pruhy jeden má stužku, hadovku nebo cokoliv si vzpomenete. Pozor, nepoužívejte gumičku, zcukne to potom celý obal a není to moc hezké....
Všechno sešpendlete a prošijte kolem dokola po obvodu po šířce vašeho švového přídavku. Nechte si ale místo na protočení. Vídíte že mám cca 3,5 palce. Odstříhněte si co přečnívá, rohy sestříhněta aby tam nebylo moc látky a protočte.


Pomocí nůžek si urovnáme rohy co nejlépe, švy srovnáme a celé můžeme přežehlit. Otvor pro protočení by se měl sám srovnat. Celý obal můžete zase při kraji prošít celý, nebo jen část mezi záložkama jako já v tomhle případě.
Můžete si obal prošít, vyplnit nebo cokoliv jste zvyklé.

Teď k "návodu na použití" :-)
Titulní stranu knihy normálně navléknete a přesuňte se k zadní straně.
To co máme na obalu navíc, přehněte přes knihu.
A kde je ta stuha??? Protočte ji ven.
Stuhu musíte dostat přes knihu. Poprvé jsem se s tím trochu prala ale jde to moc dobře.
Upravte si stuhu,možná stáhnete přehyb trochu dolů ale už máte vlastně hotovo.
Ze zadní strany máte stužku, což je vlastně i ozdoba a přední strana je normální. Jasně že si stuhu můžete dát na přední stranu. Žádný problém.

Tak co, líbí se vám můj fígl? Ještě pokoumám jak přizpůsobit i výšku a budu geniální!! Usmívající se

Přidávám fotku jednoho z vánočních dárků, zkoušela jsem si na něm jojíčka...

Pěkný den

Vítejte v novém roce

5. ledna 2014 v 20:10 | Máculka |  Šití
Ráda bych poděkovala za váš čas, který jste v loňském roce věnovali tomu aby jste nakoukli ke mě a doufám, že budete nakukovat a pokud budete chtít také komentovat i v roce nadcházejícím.
Také nám všem přeji aby byl celý rok 2014 přesně takový, jaký si přejeme a nic zlého nebo smutného nás nepotká.

Dnešní post bude krátký ale hned ten příští bude už opravdu o slibované vychytávce na obalu na knížky :-)

Trochu vánoční nálady...

Sice je foto trochu rozmazané ale nemohla jsem odolat, když náš mladej začal dělat opičky. A taky je docela dobře vidět můj Vánoční obraz :-)

A ráda bych se i trochu pochlubila tím, co jsem v posledních dnech dělala


Šedou kabelku už znáte a víte, že patří mojí tetě, červená je moje :-) a Ježíšek mi k ní přinesl i botičky, fialovou s květy dostane má milá kamarádka
a modrou jsem ušila pro již několikrát zmiňovaný lyžařský ples našeho oddílu. Starší syn mi povídal - To by byla sranda kdyby jste jí vyhráli vy dva :-) - to mě nenapadlo ale sranda by to byla.

Kabelky to jsou rozměrově trošku menší a tak jsem si říkala, že tam nebudu mít čurbes ale bohužel jsem v tomhle asi opravdu dobrá :-)

A co vy a obsah kabelky, kdo u vás výtězí? A je něco zvláštního, co od letošního roku očekáváte?

Pěkný den