Prosinec 2013

Veselé vánoce 2014

21. prosince 2013 v 17:17 | Máculka |  Povídání

Dovolte mi, abych Vám všem popřála Veselé vánoce které strávíte s těmi, které máte nejraději a také Šťastný nový rok vám přeji, aby byl pro všechný lepší, než byl rok letošní.

Také chci poděkovat za vaši celoroční přízeň a přátelství.

Vaše Máculka

Salzburg, Passau, Regensburg

16. prosince 2013 v 16:09 | Máculka |  Povídání
Tento víkend jsem se zúčastnila zájezdu s Klubem Českých turistů do vánočního Salzburgu, Pasova a Řezna.
Výlet to byl moc povedený a proto Vám chci trochu sprostředkovat vánoční atmosféru Salzburgu, kde jsme strávili celý den. V ostatních městech jsme se zdrželi akorát na prohlídku s průvodcem po cestě domů ač si obě města zaslouží více času.

Na cestu jsme se vydali v pátek a naším cílem byl Lesní pension Kobylnice. Ráda jim udělám reklamu, protože ubytování bylo pěkné, kuchyně dobrá a paní majitelka moc milá.

Ráno jsme nasedli do autobusu a vyrazili jsme směr Salzburg. Moc jsem se tam těšila protože vím, jak krásné to je město ale bohužel jsem ho dosud znala jen z dálnice, kde na něj odkazují směrovky na dálniční sjezdy.
Všichni se obávali špatného počasí ale ten den bylo nádherně, svítilo sluníčko a v Salzburgu kvetly Macešky :-)

Na hlavní třídě bylo lidí neuvěřitelné množství ale kupodivu se nikdo nestrkal.
Viděli jsme rodný dům W.A. Mozarta,

Víme také, kde se vyrábějí opravdu Originální Mozartovi koule ( také jsme si je tam všichni koupili)

Nejstarší pekárna v Evropě která je stále v provozu již od osmého století,


nejstarší restauraci v Evropě, také neustále fungující od osmého století, obojí náležík opactví sv.Petra,
a taktéž k opatství náleží jeden z nejstarších hřbitovů na světě,

Nenechali jsme si ujít návštěvu Salzburského Dómu který je z poloviny zcela nově postavený po vybombardování za 2.sv.váky

A samozřejmě vyhlášené vánoční trhy kde bylo stále na co koukat, co jíst a pít.

Druhý den jsme vyrazili směrem domů přes Pasov, a Řezno.
Pasov je menší město na soutoku tří řek a okolo nich se také točila naše prohlídka. Viděli jsme, jak vysoko byla voda při letních povodních a pro mě, která nikdy nic takového nezažila to bylo naprosto neuvěřitelné.

Na věži radnice mají značky se všemi povodněmi, ta letošní je označená ještě vlhkou omýtkou. Je neuvěřitelné že se stále domy vysušují.

V Dómu sv.Štěpána mají největší chrámové varhany na světě ale z důvodu mše jsmesi je nemohli prohlédnout ač jsme ve vnitř byli,přeci jen se nehodí trajdat po chrámu když je bohoslužba, to ví naštěstí každý, jen jsme je slyšeli a byl to opravdu neskutečný zážitek.

A poslední zastávka byla v již zmíněném Řezně...
Krásné město středověké město, mohli jsme vidět zachovanou bránu Porta Praetorica kudy se vcházelo do římské pevnosti Castra Regina z druhého století našeho letopočtu a od té doby je město stále obydlené,

prošli jsme se po nejstarším Kamenném mostě v Evropě po kterém šel i náš první král Vladislav se svou ženou Juditou na svou korunovaci do místní katedrály a most jim byl vzorem pro náš Juditim most,
konečně vím, ak vypadali tzv.Městské hrady, zde jich z 12.stol. zůstalo téměř dvacet,

a na konec samotná katedrála. Úchvatná stavba francouzského typu.

Ale nejvíc na mě zapůsobil vnitřní prostor katedrály. Jak nám řekla průvodkyně, všechno barokní zařízení bylo rozdáno do okolních kostelů a tak nádherně vyniká čistota gotického stavebního umění. Katedrála není až na pár vyjmečných soch osvětlená umělým světlem a tak se lehce vcítíte do středověkého občana a skoro cítíte tu jejich bázeň z boha.

Už teď se těším, až se do Regensburgu vrátím a pořádně si toto středověké město prohlédneme.

Doufám že jsem vás alespoň trošku vánočně naladila a čekání na ježíška bude příjemnější. Pro mě určitě.
Byli jste v některém tomto městě? Nebo máte typ na výlet do jiného města?

Pěkný den.

Vánoční obraz

4. prosince 2013 v 14:57 | Máculka |  Šití
jsem se rozhodla ušít, protože máme v obýváku pověšený velký obraz s pláží.. Spíš je to taková zasklená tapeta a já ji, na rozdíl od mého drahého, zrovna v lásce nemám. O vánocích zvlášť. Stojí totiž pod ním vánoční stromek a loňské fotky se stromečkem, dárky a pláží nad tím opravdu nejsou to, co si představuji.
Drahá trvá na tom, že tam obraz bude stále pověšený a já jsem tedy lišácky vyřešila mou vánoční nechuť k němu.
Argumenty typu jako " podívej se na to, zas to bude jak u bláznů že nám tu nad stromečkem visí tohle", vzal můj drahý dobře ale bohužel, můj plán pověsit místo obrazu po čas adventu naší Vánoční deku
ztroskotal a nedůvěře mého drahého ve vlastnoručně přidělaných skobičkách. " Jak to sundám, tak to spadne a bude tam díra jak do ..... a už tam nic nepověsíme. Musíš leda něco přes ten obraz".

A tak vznikla neurčitá čmáranice s různými propočty....
podle které jsem po nějakých úpravách za pár hodin spáchala top.

S aplikacemi mi pomohli kluci, kapra mi namaloval starší a vánoční dárek mladší syn. Ostatní já sama :-)

Ráda bych ho co nejdříve dokončila včetně zdobení o kterém mám nějakou představu ale ještě to nevidím úplně jasně a pak sem přidám finální foto.

Ps: Zuzko, recept na vizovické pečivo jsem si našla na netu, bylo 2 hrnky hladké mouky a 3/4 hrnku vlažné vody. Žádný zázrak ale pokusného materiálu budeš mít dost :-)


PS 2: Světluška se mě ptala, jaký mám fígl na šířku šitých obalů na knížku. Může se těšit, další článek bude právě o tom.

Pěkný advent, hezky pečte a nic nepřipečte!

Kabelka k Mikuláši

1. prosince 2013 v 20:26 | Máculka
Včera a dnes jsem předala své mikulášské dárečky.

Kromě jiného jsem dala dědečkovi i podkafíčka, sice mi trochu ujela rovinka ale stejně dědečka potěšilaMamce jsem dala kabelku, co jsem si koupila loni a měla jí asi měsíc a pak jsem dostala jinou. Měla radost stejně.
No a tetě jsem dala kabelku podle Rosy Mitnik, už jsem se zmiňovala, že jsem se u ní inspirovala.


A tady s mojí krásnou tetou, hrdou majitelkou.


Jsem moc ráda, že se jí kabelka líbí a bude se jí třeba hodit na její oblíbenou turistiku. Spíš ale na nějaký menší než větší výlet. A až konečně došiji svou, červenou, tak se doufám vyfotíme spolu.Pěkný advent holky. Já ho miluji.

Ps: Adventní kalendář podle Ajky šít nebudu, protože naše milá kočička ( mlsná huba je to) vypátrala knoflíky z vizovického pečiva a víc než polovinu sežrala. Ale aby Ajka nemusela být zvědavá cvakla jsem vzorek přeživších knoflíků

Škoda jich pro kočku. Nicméně se s vizovickým těstem pracovalo dobře a určitě ho ještě někdy použiji.