Holandsko - já mám hotovo

1. listopadu 2013 v 9:00 | Máculka
aneb co se u nás děje?

Kromě šití mám ještě jednoho koníčka, kterému když se začnu věnovat, tak mi zabere většinu času přes den, přemýšlím o něm před usnutím a ráno mu patří první myšlenky.
Je to geneologie, sestavuji můj rodokmen.
Poprvé mě to začalo zajímat kolem jedenáctého roku kdy jsme s dědou sepsali co jsme věděli a co jsme našli v rodných listech. Mimochodem, nejstarší r.l. máme z roku 1865 :-) Ale definitivně jsem si usmyslela že to dotáhnu kaj nejdál to půjde cca před deseti lety, když jsem na jednom z obrázků od mojí babičky ( krásně malovala) opravovala zadní stranu. U vnitř jsem našla vložený lístek, kde stálo, kdy a kde byl obraz namalován ( bylo jí teprve 14 let) ale také babiččina ženská linie až k její prababičce. Požádala jsem babičku, aby tam dopsala mojí mamku, mě a moje dva kluky a obrázek jsem zase zavřela. Třeba jednou, za spoustu let bude někdo také tak překvapený jako já. A byla jsem lapená :-) Ale teprve s digitalizací archivů jsem se mohla začít řádit a hledat. Do té doby jsem jen mohla snít o tom, že někdy některý archiv navštívím. A taky musím říct, že nebýt "kolegů" genealogů a jejich rad, nešlo by mi to tak dobře.
Tento obrázek měl své stálé místo v mé kuchyni ještě před tímto objevem a má ho tam i se svým tajemstvým stále :-)

Takže právě tenhle koníček mě momentálně zaměstnává. Je to vždy nárazové, třeba dva něsíce sedím u pc, hledám, nacházím - ale dost často jsem vedle jak ta jedle - a pak zase jen šiju.
Proto mi i dokončení Holandska trvalo tak dlouho. Ale už mám hotovo a jsem spokojená.

Jako vždycky mě u aranžování synek fotil v nelichotivých pózách :-) Ale to vám neukážu.
Raději se pochlubím s trochou kytiček.

Možná si vzpomínáte, že jsem si zasadila semena bobkového listu který jsme si dovezli z Chorvaska. Tak z toho nic není :-) ale ještě jich pár mám tak to na jaře zkusím znova...
Inspirovala mě však Ajka svýma peckokytkama a zasadila jsem si mango. Když už mám na něj alergii, a menůžu ho jíst, tak alespoň ho budu mít doma a bude mi připomínat, jak vždycky dopadnu, když si ho dám - hrozně.

Vyklíčilo rychle, protože jsem si fikaně na netu přečetla, že když rozbiju ten tvrdý obal, nebude mu to trvat dlouho. A je to pravda. Po třech týdnech už nadzvedával víčko mého pidiskleníčku. Taky můžete vidět moje miminka fialek - už si nepamatuju barvy, a vedle nakukuje můj šílený vánoční kaktus. Asi se nemůže dočkat, protože pravidelně kvete na začátku listopadu, trochu na vánoce a pak zase hodně po novém roce. Ale nechám ho ať si dělá co chce když je to takový individualista.
Ještě mi kvetou jahody na balkoně a dozrávají dvě ze tří letošních rajských. Zahradnictví na balkoně mi vážně nejde...

Jahody by měli dokázat přezimovat tak uvidíme na jaře...


Se zeleninou jsem skončila a jako kdyby mě ta rajčátka přemlouvala ať to ještě zkusím. Ani náhodou.

A jako poslední jsem konečně přešila - zmenšila vnější obal válecího pytle. Když jsem ho došila jako nový, mohlo se v něm pohodlně ležet ale i přes dosypávání se kuličky pořád zmenšovaly až jich bylo jen na polovinu. A nové už kupovat nebudu, to by ten pytel vyšel pěkně draho :-)


Když najdu fotku pytle jako nového, ještě ho sem přidám.

Také jsme byli utrácet a nakoupili jsme nové lyžařské oblečení pro staršího syna a i pro mě!! Letos se začnu učit na sjezdovkách protože už mě nebaví mrznout pod sjezdovkou když moji kluci závodí. Takže až se přestanu ozývat, jsem mrtvá. Mrkající

Naši chatu jsme definitivně zazimovali a už se těšíme na jaro až ji odemkneme, uklidíme myší bobky ( kudy tam ty mrchy lezou je vážně záhada) a budeme si zase užívat přírodu.

Blíží se Mikuláš a já již tradičně rozdám malé mikulášské dárečky pro dospělé v mé rodině. Sice ještě nic nemám ale vím co to bude :-) Nevím jak vy, ale já ráda dostávám a ještě raději dávám takové dárky. Mám pak vážně radost z radosti obdarovaného. Nikdy to nejsou žádné veledary ale stejně mají radost.

Ušila jsem i novou kabelku ale o té až zase příště. Až ušiju ještě jednu co jsem slíbila do tomboly na Ples Lyžníků protože se maminkám hrozně líbila :-) A pak si jí ušiju i pro sebe. Těším se že si ji vezmu s sebou v prosinci do Rakouska až pojedu na víkend na vánoční trhy se zájezdem turistů a hlavně s mojí tetou. Snad bude zima a sníh, protože v loni měli 12 stupňů a slunce :-) Tam se těším opravdu hodně.

Jo a kdo šije polštář, prodlužte si termín jak potřebujete :-)

Užijte si posledního sluníčka a napište, co je i u vás nového.

Pěkný den.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ajka ajka | Web | 1. listopadu 2013 v 15:43 | Reagovat

Týýý jo.... sklízíš jahody v listopadu a prý ti to zahradničení nejde:-D :-D
Mango pěkně vyrostlo a rajčata bych zkusila takové ty mini balkonové:-)

2 Zuzana Zuzana | 1. listopadu 2013 v 17:29 | Reagovat

Ty jsi zlatíčko - děkuji za pochopení. Jinak máš zajímavého koníčka:-). Můj děda měl rodokmen sepsaný, pak ho půjčil švagrovi a  už se nám nevrátil. Staré rodné listy nemám a už se nemám pomalu koho zeptat. četla jsem staré kroniky obce, kam jsem se přivdala a nějakou představu, kdo asi bydlel v "našem" domku mám. Asi by nebylo špatné, to sepsat. Zkusím zjistit, co všechno je na netu. Máš nějaké odkazy. Kroniky obcí předané do Okresního archivu v Hradci Králové jsou všechny naskenované a dostupné na netu. Problém je, že ne všechny kroniky jsou v archivu. Máme u nás depozitář a znám se s archivářem - tak zkusím něco zjistit. Ale kdy to zvládnu časově....tak si říkám, že ještě chodím spát:-) ahoj a hezký víkend - dek a je moc hezká:-)  jo a s tím obrázkem - aby ho někdo nevyhodil nebo neprodal....pak by už nebyl v rodině.

3 umaculky umaculky | E-mail | Web | 1. listopadu 2013 v 18:02 | Reagovat

[1]: Jako, byla to zatím jen jedna jahoda :-)) A ty rajský jsou speciální, na balkony do truhlíku.... Škoda o tom mluvit.

[2]: Zuzko díky za pochvalu deky. Taky se mi líbí.
A k tomu koníčku - já hledám spíš v matrikách, narození, úmrtí, svatby... Tam se taky dozvím zajímavé věci. I když jsem narazila náhodou na kroniku, kde mám zapsané předky už v r.1624 ale musím ještě doložit kdo přesně to byl, jestli přímý předek nebo nějaký strýc :-)Zatím na to mám ještě 2OO let "čas". Kdybys chtěla vědět o hledání víc, napíšu mail.
A obrázek nikdo nevyhodí, než umřu bude můj a pak už ho má zamluvený syn. Svojí prababičku miloval.

4 Zuzana Zuzana | 4. listopadu 2013 v 22:01 | Reagovat

Tak když někdy budeš mít chvilku, budu ráda za každou informaci:-) ahoj Zuzana
a to jsem ráda, že syn bude pokračovatel tradice

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama