Holandsko IV. - dokončíme top?

13. října 2013 v 14:27 | Máculka |  návod
Dnes bychom měly zvládnout dokončit top a podívat se, jakou pěknou práci jsme odvedly

Skončily jsme tím, že máme hotový střed, některá nazdobila, nekterá ne a některá čekáte jak se to vyvrbí a jestli se zdobení středu budete pouštět :-)

A měly jste si připravit 8 čtverců o rozměru 26,5 x 26,5 cm. Dnes je totiž budeme potřebovat. K nim si připravte ještě látku č.1 a č.2 Tyto látky dle rozpočtu spotřebujeme téměř celé, tak dobře měřte a neřezejte zbytečně dopředu, na opravu pokaženého by jste už neměly kde odříznout.

Z látky č.1 si po šířce látky uřízněte dva pruhy o šířce 11,5 cm, a z č.2 jeden pruh o šířce 6,5cm. (1)


Co dál je doufám patrné z fotek. Mezi dva pruhy látky č.1 přišijte pruh č.2, po délce Mrkající. Na třetí fotce - zažehlete pod tmavou látku. Obecně se vždy zažehluje pod tmavší z látek pokud nemáte jiný úmysl. Je to jasné, zažehlené švy pod tmavou látkou nejsou vidět. Obr.4 - zarovnejte si jednu stranu. Já měla rozdílnou šíři látek takže na jednom konci jsem to měla takhle pěkně stejně a na druhém konci mi povlávali dva tulipánové pruhy. Nic se neděje pokud to máte také tak, později si ještě povíme.

Vezměte si libovolný kus z nachystaných bloků a přišijte ho k právě došitým pruhům. Rozžehlete si švy.
A teď: Střed bloku si volně položte na hotový střed deky u strany, kterou chcete začít přišívat jako první. Pěkně látku uhlaďte od středu ke kraji aby jste dobře viděly, kde odříznout pruhy. Pruhy si v to místě trohu nastříhněte nabo udělejte čárku tužkou, celý pás si vemte stranou a podle pravítka odřízněte co jste si poznačily.
Máte tedy blok s našitými pruhy a zbytek pruhů v ruce. Našijte je k bloku na opačnou stranu tak, aby byl blok mezi pruhy. Rozžehlete si švy.
Přiložte opět na středový díl deky, pěkně lícem k líci a střed bloku pasuje se středem deky. Samozřejmě na kraji Usmívající se. Začněte špendlit právě od tohoto středu do kraje a pak zase na druhou stranu. Souhlasí nám tak střed a jedna strana, na té druhé by měl přesahovat pruh. Nevadí, až teď ty dva díly k sobě sešijeme a vyžehlíme švy, s podložkou a pravítkem nebude problém zbytek odstřihnout.

Možná je popis práce trochu složitý, myslím ale, že z obrázku to pochopíte hned.

Vidíte, sedí mi střed bloku s větrníkem a střed látky (černá), zároveň sedí i kraje ( červená) toho za čevenou svislou čárou si nevšímejte, zatím tam jako nic není. Šipka označuje, že jsem touto stranou začala se sešíváním bloku s pruhem, odřízla a pak pruhy našila k druhé straně.
Nyní by Vám nemělo skoro nic z pruhů zbývat. Jak jsem psala, moje tulipánová látka měla větší šíři a volné pruhy zůstali právě tak dlouhé, abych je mohla ještě použít. Přišila jsem mezi ně látku č.2 a vyšlo mi to akorát na jednu stranu k bloku.

Vezměte si druhý blok z osmi a celou akci zopakujte. Opět si odřízněte pruhy látek, vše sešijte, sešpendlete, naměřte, odřízněte a stejným postupem přišijte na protilehlou stranu deky.
Teď už nemáme čtverec, ale obdélník.

A dáme si to ještě jedou celé do kola jen s malou ale důležitou obměnou.
Ve chvíly, kdy budete odměřovat část k odříznutí, nebudete odřezávat přesně s krajem ale přidáte k tomu ještě váš švový přídavek. Já čtvrt palce, vy to, co jste si případně na začátku naměřily. Nezapomeňte na něj!!
Na druhé straně zrovna tak přidejte švový přídavek.
A proč? Musíme na každý konec ještě přišít blok z hromádky osmi. Pokud máte všechny stejné, třeba jednobarevké nebo nějaký jednoduchý vzor, je jedno jak ho našijete, kdo ale použil výšivku, nebo třeba nějaký panel s pěkným obrázkem, musí se teď podívat, jak ho má přišít, aby měl "hlavu" tam kde má být. V mém případě postavičky, mlýn i kytky aby pěkně stály a neváleli se tam jak je napadne Překvapený.

Už vidíte, o čem mluvím. Pokud jste měřily dobře, bude vám při špendlení dílů k sobě sedět nejen střed od kterého zase začínejte, ale i šev na konec i bloků tam, kde já mám svá křivá plus :-) a kde jsem přičetly ten přídavek. Přišijte, vyžehlete a stejně dokončete i poslední stranu. Že se mi šev u panáčků vlní, toho si nevšímejte, jak jsem psala minule, bylo to jak živé ale až budu deku prošívat, zkrotím to!

Vidíte i bloky s většími vrtulníky které nám ještě zůstali a vidíte, jak je mám nachystané. Vždy 4 sešijte k sobě a přiložte k topu jako to mám já. Musíme totiž zjistit, jak velký kus látky potřebujeme.


obr.1 - už se nám to rýsuje že? A ani už to není takový barevný galimatiáš jako na začátku.
obr.2,3 - To je mezera, kterou musíme vyplnit látkou. Všimněte si středu větrníku se švem nad ním. Budou po ušití krásně sedět.
obr.4 - pravítko si položte na mezeru tak, aby některá linka kopírovala jeden kraj větrníků a druhá hranu topu. a teď už lehce spočítáme, jak velký obdélníček vlastně potřebujeme. Nezapomeneme připočítat švové přídavky na každou z delších stran. Pokud nemáte pravítko, klidně použijte nějaké desky, nebo obal na sešity na který si rozměr poznačíte a pak někde stranou v klidu spočítáte.
Z jaké látky tyto obdélníčky budou nechám na vás. Pečlivě je přišijte k větrníkům, rozžehlete a můžete přišít k topu.
Začněte špendlit u středu tam, kde se setkávají švy

Na předchozí sérii jako poslední je fotka kde je vidět má nepřesnost díky měření v palcích a centimetrech. Nic se neděje, šiju podle větrníků, ty mám rovně a zbytek pak odstřihnu.

Stejný postup změření mezery použijte i u větrníků na druhé straně. Výsledek by měl být sice stejný, ale jistota je jistota.

Holky, už to skoro máme !!!
Jako poslední přišijeme bordudu a použijeme opět látku č.1 a 2. Nařežte si je na pruhy o stejné šířce jako na začátku dnešního šití a přišijte je po celém obvodu. Budete muset pruhy sešít k sobě aby jste dostaly potřebnou délku ale když si dáte trochu záležet, napojení nebude skoro vidět.
Přišívat začněte číslem 2 a jako poslední přišijte č.1. Nebo si můžete nejprve oba pruhy sešít k sobě a až po té přišít.


A top máme vážně hotový. Ukázaly jsme si, že se dá šít i bez stálého odměřování a přesto výsledek stojí za to a není nic křivé.

Můj top vidíte ještě před našitím aplikací, chci si ještě nějaké překvapení nechat na závěr.

Příště si v rychlosti ukážeme jak složíme deku dohromady podle návodu , prošijeme ji a olemujeme. Čekat s tím na mě nemusíte Usmívající se

Doufám, že je návod srozumitelný,není moc matoucí a že návod chápou i ty, které ještě něco takového nešily a třeba ani nikdy šít nebudou. Pokud ano, jsem moc ráda.

Ps: můj Drahý prohlásil, že tahle deka se mu líbí nejvíc ze všech co jsem ušila. A to je teda pochvala!!

Pěkný den.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ajka ajka | E-mail | Web | 14. října 2013 v 20:38 | Reagovat

Týý jo, ta teda bude .... ta tulipánová látka se mi móc líbí:-)))

2 umaculky umaculky | E-mail | Web | 14. října 2013 v 22:58 | Reagovat

[1]: Děkuju :-) A sešívat přes 700 čtverečků, to je masakr, taky jsem to šila ( dvě deky naráz)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama