Říjen 2013

Holandsko - malý fígl který jsem neukázala

31. října 2013 v 16:51 | Máculka |  návod
Při šití bločků katedrálových okének jsem si říkala " hlavně pak ukaž, jak se dají bločky ještě upravit". Samozřejmě jsem na to pak zapoměla. Ale nevadí, nic není ztraceno a ukázi to teď.


Máme volné ty trojuhelníčky. A jednoduchým pohybem jim ty kraje přehneme ven,


Pokud ještě máme bločky volné, tak si to klidně přežehlete a pak je můžete při šít buďto na stroji, nebo v ruce.
Já už je mám na skoro hotové dece, takže jsem je pro ukázku nastehovala.


Tady jsou tři vedle sebe ...

a na celé dece. Jsou v pravo nahoře. Zároveň černé linky ukazují, kde jsem deku prošívala. Není prošitá moc, jako vždy, protože opět bude sloužit jako přikrývka.


Hotová deka bud v příštím článku.


Pěkný den.

Obaly na knížky

19. října 2013 v 9:00 | Máculka |  Šití
Kostlivce jsem minule skoro zlikvidovala, už mi zůstali jen dva. Jeden si musím rozmyslet jak bude nakonec vypadat a jeden se mi dodělávat ani moc nechce, protože s ním nejsem moc spokojená.
No ale co mám dělat teď?
Tak si asi ušiju obal na knížku, došiju peněženku, ušiju si obal na čtečku, mobil a mohla bych si obalit i mé dvě kuchařky. Jednu po babičce, používám ji dost často, druhá je vlastně taková prázdná knížečka, do které si mám zapisovat recepty sama.

Začala jsem tedy obalem na menší z kuchařek. Měřím, stříhám, vesele si šiju a přemýšlím, jestli vše stihnu než budou dávat mé oblíbené Četnické humoresky Usmívající se až jsem přehlédla, že jsem neodřízla délku obalu a ač byl výsledek moc pěkný, byl tak velký, že bych do něj schovala ty kuchařky čtyři :-))
Díky tomu mě ovšem napadla geniální myšlenka, jak ušít jeden obal na různě silné knihy.

Koho obalil tento "průkopnický" obal vidíte na fotkách, pro kuchařku ušiju příště.

Tady už jsem dnes ráno zkoušela můj nápad, řešení vypadá moc hezky ale gumička krčí látku, na fotkách je to zvlášť vidět protože knížečka je úzká. Všímavé jistě vidíte, že to jsou látky z deky Holandsko, takže obal bude součástí dárku. Možná zbyde i na prostírání.

Na dalších fotkách jsem použila druhý nápad, sice není tak efektní na pohled ale zase se nic nekrčí. Nakonec vznikly tři obaly ( zase zbytky látek po dece Usmívající se) a po zabalení budou součástí tomboly Plesu Lyžníků - konat se bude již po třetí a organizuje ho náš oddíl :-)Pěkný den.

Polštář na přání - odměna

14. října 2013 v 20:10 | Máculka |  Šití
Od zítřka dalších deset dní budu doufat, že mi přijde nějaká fotka posštáře podle návodu a abych vás povzbudila, budu fikaná jako královna Koloběžka a ukážu i neukážu slíbenou malou odměnu pro první šikulku.


Jistě už tušíte, že se jedná o tzv. podkafíčka a vidíte zde rubovou stranu, takže vlastně stejně nic nevíte :-)) Dostanete páreček takže si můžete kávu, čaj nebo cokoliv vychutnat se svou milou osobou.


A ještě bych se chtěla podělit o takovou malou mojí osobní " výhru". Chtěla bych ušít nějaké pěkné obaly na knihy jako dárečky pod stromečky ale řešila jsem, jak obal přizpůsobit rúzným šířkám knih. Dnes mě přepadla touha ušít si konečně obal na jednu ze dvou pro mě milých kuchařek. Díky mé nesoustředěnosti jsem tento zádrhel vyřešila. To je má výhra :-) Kdyby jste měly zájem, ráda se podělím.

Pěkný večer a já budu napnutá, jestli se některá pochlubíte odkazem nebo fotkou protože doufám, že mi ta podkafíčka doma nezůstanou.

Holandsko IV. - dokončíme top?

13. října 2013 v 14:27 | Máculka |  návod
Dnes bychom měly zvládnout dokončit top a podívat se, jakou pěknou práci jsme odvedly

Skončily jsme tím, že máme hotový střed, některá nazdobila, nekterá ne a některá čekáte jak se to vyvrbí a jestli se zdobení středu budete pouštět :-)

A měly jste si připravit 8 čtverců o rozměru 26,5 x 26,5 cm. Dnes je totiž budeme potřebovat. K nim si připravte ještě látku č.1 a č.2 Tyto látky dle rozpočtu spotřebujeme téměř celé, tak dobře měřte a neřezejte zbytečně dopředu, na opravu pokaženého by jste už neměly kde odříznout.

Z látky č.1 si po šířce látky uřízněte dva pruhy o šířce 11,5 cm, a z č.2 jeden pruh o šířce 6,5cm. (1)


Co dál je doufám patrné z fotek. Mezi dva pruhy látky č.1 přišijte pruh č.2, po délce Mrkající. Na třetí fotce - zažehlete pod tmavou látku. Obecně se vždy zažehluje pod tmavší z látek pokud nemáte jiný úmysl. Je to jasné, zažehlené švy pod tmavou látkou nejsou vidět. Obr.4 - zarovnejte si jednu stranu. Já měla rozdílnou šíři látek takže na jednom konci jsem to měla takhle pěkně stejně a na druhém konci mi povlávali dva tulipánové pruhy. Nic se neděje pokud to máte také tak, později si ještě povíme.

Vezměte si libovolný kus z nachystaných bloků a přišijte ho k právě došitým pruhům. Rozžehlete si švy.
A teď: Střed bloku si volně položte na hotový střed deky u strany, kterou chcete začít přišívat jako první. Pěkně látku uhlaďte od středu ke kraji aby jste dobře viděly, kde odříznout pruhy. Pruhy si v to místě trohu nastříhněte nabo udělejte čárku tužkou, celý pás si vemte stranou a podle pravítka odřízněte co jste si poznačily.
Máte tedy blok s našitými pruhy a zbytek pruhů v ruce. Našijte je k bloku na opačnou stranu tak, aby byl blok mezi pruhy. Rozžehlete si švy.
Přiložte opět na středový díl deky, pěkně lícem k líci a střed bloku pasuje se středem deky. Samozřejmě na kraji Usmívající se. Začněte špendlit právě od tohoto středu do kraje a pak zase na druhou stranu. Souhlasí nám tak střed a jedna strana, na té druhé by měl přesahovat pruh. Nevadí, až teď ty dva díly k sobě sešijeme a vyžehlíme švy, s podložkou a pravítkem nebude problém zbytek odstřihnout.

Možná je popis práce trochu složitý, myslím ale, že z obrázku to pochopíte hned.

Vidíte, sedí mi střed bloku s větrníkem a střed látky (černá), zároveň sedí i kraje ( červená) toho za čevenou svislou čárou si nevšímejte, zatím tam jako nic není. Šipka označuje, že jsem touto stranou začala se sešíváním bloku s pruhem, odřízla a pak pruhy našila k druhé straně.
Nyní by Vám nemělo skoro nic z pruhů zbývat. Jak jsem psala, moje tulipánová látka měla větší šíři a volné pruhy zůstali právě tak dlouhé, abych je mohla ještě použít. Přišila jsem mezi ně látku č.2 a vyšlo mi to akorát na jednu stranu k bloku.

Vezměte si druhý blok z osmi a celou akci zopakujte. Opět si odřízněte pruhy látek, vše sešijte, sešpendlete, naměřte, odřízněte a stejným postupem přišijte na protilehlou stranu deky.
Teď už nemáme čtverec, ale obdélník.

A dáme si to ještě jedou celé do kola jen s malou ale důležitou obměnou.
Ve chvíly, kdy budete odměřovat část k odříznutí, nebudete odřezávat přesně s krajem ale přidáte k tomu ještě váš švový přídavek. Já čtvrt palce, vy to, co jste si případně na začátku naměřily. Nezapomeňte na něj!!
Na druhé straně zrovna tak přidejte švový přídavek.
A proč? Musíme na každý konec ještě přišít blok z hromádky osmi. Pokud máte všechny stejné, třeba jednobarevké nebo nějaký jednoduchý vzor, je jedno jak ho našijete, kdo ale použil výšivku, nebo třeba nějaký panel s pěkným obrázkem, musí se teď podívat, jak ho má přišít, aby měl "hlavu" tam kde má být. V mém případě postavičky, mlýn i kytky aby pěkně stály a neváleli se tam jak je napadne Překvapený.

Už vidíte, o čem mluvím. Pokud jste měřily dobře, bude vám při špendlení dílů k sobě sedět nejen střed od kterého zase začínejte, ale i šev na konec i bloků tam, kde já mám svá křivá plus :-) a kde jsem přičetly ten přídavek. Přišijte, vyžehlete a stejně dokončete i poslední stranu. Že se mi šev u panáčků vlní, toho si nevšímejte, jak jsem psala minule, bylo to jak živé ale až budu deku prošívat, zkrotím to!

Vidíte i bloky s většími vrtulníky které nám ještě zůstali a vidíte, jak je mám nachystané. Vždy 4 sešijte k sobě a přiložte k topu jako to mám já. Musíme totiž zjistit, jak velký kus látky potřebujeme.


obr.1 - už se nám to rýsuje že? A ani už to není takový barevný galimatiáš jako na začátku.
obr.2,3 - To je mezera, kterou musíme vyplnit látkou. Všimněte si středu větrníku se švem nad ním. Budou po ušití krásně sedět.
obr.4 - pravítko si položte na mezeru tak, aby některá linka kopírovala jeden kraj větrníků a druhá hranu topu. a teď už lehce spočítáme, jak velký obdélníček vlastně potřebujeme. Nezapomeneme připočítat švové přídavky na každou z delších stran. Pokud nemáte pravítko, klidně použijte nějaké desky, nebo obal na sešity na který si rozměr poznačíte a pak někde stranou v klidu spočítáte.
Z jaké látky tyto obdélníčky budou nechám na vás. Pečlivě je přišijte k větrníkům, rozžehlete a můžete přišít k topu.
Začněte špendlit u středu tam, kde se setkávají švy

Na předchozí sérii jako poslední je fotka kde je vidět má nepřesnost díky měření v palcích a centimetrech. Nic se neděje, šiju podle větrníků, ty mám rovně a zbytek pak odstřihnu.

Stejný postup změření mezery použijte i u větrníků na druhé straně. Výsledek by měl být sice stejný, ale jistota je jistota.

Holky, už to skoro máme !!!
Jako poslední přišijeme bordudu a použijeme opět látku č.1 a 2. Nařežte si je na pruhy o stejné šířce jako na začátku dnešního šití a přišijte je po celém obvodu. Budete muset pruhy sešít k sobě aby jste dostaly potřebnou délku ale když si dáte trochu záležet, napojení nebude skoro vidět.
Přišívat začněte číslem 2 a jako poslední přišijte č.1. Nebo si můžete nejprve oba pruhy sešít k sobě a až po té přišít.


A top máme vážně hotový. Ukázaly jsme si, že se dá šít i bez stálého odměřování a přesto výsledek stojí za to a není nic křivé.

Můj top vidíte ještě před našitím aplikací, chci si ještě nějaké překvapení nechat na závěr.

Příště si v rychlosti ukážeme jak složíme deku dohromady podle návodu , prošijeme ji a olemujeme. Čekat s tím na mě nemusíte Usmívající se

Doufám, že je návod srozumitelný,není moc matoucí a že návod chápou i ty, které ještě něco takového nešily a třeba ani nikdy šít nebudou. Pokud ano, jsem moc ráda.

Ps: můj Drahý prohlásil, že tahle deka se mu líbí nejvíc ze všech co jsem ušila. A to je teda pochvala!!

Pěkný den.

Moji dokončení kostlivci a Každý každému kousek :-)

11. října 2013 v 19:24 | Máculka |  Šití
Když Světluška vyhlásila akci na dokončení kostlivců, doufala jsem ža alespoň něco stihnu na termín.
Nestihla jsem ale za to mám dnes hotové kostlivce tři !!!
První byl polštář. Top jsem šila někdy na konci loňského roku když jsem se přidala do akce BOM 2012 na Craftsy.
Do deky byl moc veliký tak čekal a díky tomu jsem měla za hodinku lážoplážo šití jedem vánoční dárek pro letošek hotový :-)


A bez polštáře..


Jako další jsem ušila odměnu za šití Polštáře na přání tak doufám, že bude komu ho dát:-) ,pak dokončila po více než roce co ho mám doma top z akce Každý každému kousek. Ta vznikla ke konci galerie Marina a já ji hodnotím jako povedenou i když ještě neskončila, balíčky jsou prý stále na cestě a třeba by šlo ji zapsat do knihy rekordů:-) Ajka by to mohla zjistit ( co ty na to?)
Skoro každý dílek jsem ručně prošila vyšívací bavlnkou a z topu mám druhý PW obraz na chatu :-)

No a poslední kostlivec byl nedokoncěný ubrus na chatu, ladící s novýma podsedákama aby jsme měli terasu pěknou :-))


Na druhou stranu jsem použila povlečení z Ikei které jsem si koupila v nějaké jejich akci za 99 kč. To byl kauf dámy !! Na postel nic moc ale na šití výborné.


Jako poslední bych chtěla ukázat, co jsem našla na dně cvé krabice se starými zbytky látek..


A z druhé, rubové strany,


Jen je škoda, že se na jednom místě trohu rozpadá a tak nevím, co s tím. A le kam to přijde, vím jistě - na chatu přeci :-))

Doufám že fotky nejsou moc tmavé ale u nás je už druhý den tma, déšť a vítr. Přesně to počasí, kdy je nejlepší zalést pod deku a číst si. A přesně to budu dělat zítra celý den :-)) Uvařila jsem si již dnes, zítra u nás nepůjde až do veřera elektřina ,budu sama doma. Prostě neuvěřitelná shoda ideálních podmínek :-))

Jak se pozná závislost...

10. října 2013 v 9:00 | Máculka |  Povídání

Už několikrát jsem si povzdechla, jakou jsem udělala chybu když jsem svoji starou Laděnku postoupila do dobrých rukou a ona uvolnila místo mému současnému stroji. Musím ho pochválit, na vánoce to budou tři roky, téměř denně šije, opravdu ne málo a bez jediné poruchy. Ale na to našlápnutí pedálu a charakteristické zvuky šití si vzpomenu často. Ale vím, že se má Laděnka dobře a nová majitelka okolo ní chodí jako okolo pokladu. A hlavně, šije na ní.

Nedávno mě děda požádal o ušití závěsů a mě přišlo, že je to dobrá příležitost vyzkoušet jeho šicí stroj co tam min. 15 let stojí a slouží jako stoleček. Děda už má krásný věk a přes to říká, že se na něm naučí šít :-)
Když jsme ho otevřeli, otřeli a já si k němu sedla, bylo to jako malý zázrak.
Stroj výborně šlape, jen je znát, že potřebuje trošku promazat.


Není nádherný? I po tolika letech stání má krásný steh a ušlápnu ho lehounce jednou nohou, cž teda s Laděnkou nešlo.


Předválečný stroj Singer. To ještě značka platila za kvalitní... Firna Singer letos slaví 160.let a mají tam takovou chytrou funkci, že dle výrobního čísla vám vygenerujou rok výrobyˇ( stroje tarší roku 1970) a můžete si vytisknout certifikát o stáří. Díky tomuto vím, že tento stroj byl vyroben v roce 1936.
Necháme ho vyčistit, opravíme vrchní desku a bude se ke mě stěhovat. Jen budu muset najít nové místo nebo nový domov pro můj obří proutěný koš, co jsem si ho jednou v nějakém záchvatu koupila za pár korun na burze a mám v něm věci na pletení a bůh ví co ještě :-))

Přiznávám se, JSEM ZÁVISLÁ NA ŠLAPACÍM ŠICÍM STROJI, NA JEHO ZVUKU !!! tak a je to venku :-)

Jaká je vaše závislost? Nebo litujete něčeho, čeho jste se zbavily, že už to nemáte?

Holandsko III. - střed

8. října 2013 v 10:00 | Máculka |  návod
Dnes šijeme střed. A rovnou si ho můžete ozdobit.

Kdo nechce mít střed z více látek a zdobený, klidně si z jednoho kusu ustříhne čtverec o rozměru 61,5 x 61,5 cm a má po starostech. A pak třeba na to hodí nějakou aplikaci nebo cokoliv.

Já jsem si vymyslela, že část středu bude pole s tulipány, část bude s větrnými mlýny a dělit je bude voda. Ta je v Holandsku prý všude ale potvrdit vám to nemůžu, nikdy jsem tam nebyla :-))

Takže kdo se mebojí a jde do toho se mnou, připraví si dva obdélníky, rozměry jsou na obr.1
Rozměry mám pro jistotu větší a není to na škodu.

Obr.2 - látky si položte přes sebe tak, aby jste naměřili baj voko 65 cm dohromady. Ať máte co stríhlat :-) Přes střed si naaranžujte pruh látky která supluje tu vodu. Můžete ji různě prostríhnout kraje, poskládat ji v drobné záhyby aby nebyla jen rovná ale třeba aby znázornila nějaký pohyb, vlnku. Křížek ukazuje čeho se musíme zbavit aby byl každý břeh opravdu oddělený.
Obr.3 - je sice hlavou dolů ale určitě si všimnete, že už na každém břehu je jen ta látka, kterou jsem zamýšlela.
Obr.4 už je zase správně a už na něm je moje voda našpendlená a připravená na přišití.
Obr.5 a 6 - voda je už přišitá hustým entlem.
Zarovnejte si kraje na potřebnou délku a šířku. Pokud si nejste úplně jisté že rozměry odpovídají, zkusmo si priložte minule sešté pruhy na látku a uvidíte, kolik je třeba odříznout.
A nyní už můžeme zmíněné pruhy přišít. Začněte těmi kratšími. Jedno kterou stranou začnete ale musíte je našít na protilehlé strany. Švy si sežehlete, sami si většinou lehnou kam potřebují, jen musí být všechny stejně. A teď můžete přišít i delší pruhy. Zase je sežehlete a měly by jste mít toto:

A po nazdobení :

Fotka je sice trochu rozmazaná ale stejně střed uvidíte až deku došijeme :-)
Tulipánky na louce jsem vystříhala ze zbytků látky přesně jak jsem zamýšlela a proto jsem je našívala až po dokončení topu. A doufám, že poznáváte holandské větrné mlýny :-) Ty jsem si volně nakreslila a z obrázku připravila šablonky.
Postup na tyto aplikace dávat nebudu, předpokládám, že si každý dosadí do středu to co bude jeho hlavním tématem.
Ale kdyby měl někdo zájem, samozřejmě že vše popíšu.

Pro dnešek hotovo.
Nebylo to snad moc težké a proto si něco povíme o neočíslovaných čtvercích na omalovánce.
Je jich celkem osm a rozměr každého je 25 x 25 cm. Se švovými přídavky 26,5 x 26,5 cm.
I kdyby jste je nechaly jednobarevné, budou krásné ale já jsem použila bloky které jsem měla připravené na předchozí verzi deky a jejich zakomponování do této deky bylo za trest. Výsledek ale stojí za to :-)

Jedná se o tyto bloky:

Dala jsem si práci a zbytek, co nás čeká, jsem zabarvila :-)) To by nebylo žádné překvapení ne? A stejně toto není finální výsledek topu...
Dva bloky s květinovou výšivkou jsem původně používat nechtěla ale zdály se mi nakonec lepší. A měla jsem pravdu.

Musela jsem tedy lemy ze žlutých větrníků a modrých výšivek odpárat a naměřit, napasovat do této deky. Zvlášť modrá výšivka byla jako živá.... Hnus.
No nakonec se zadařilo.
Takže pro vás je důležité, připravit si 8 bloků o celkovém rozměru 26,5 x 26,5 cm dle vlasního uvážení, nápadu. Použít můžete cokoliv. A kdyby někdo nechtěl riskovat nebo neměl nápad a chtěl použít větrníky, napište do komentáře, potřebné
rozměry přidám.

S čímkoliv poradím a budu ráda, jestli šijete, a pošlete nějakou průběžnou fotku :-))

Vítězství

6. října 2013 v 16:21 | Máculka |  Povídání
Se šitím to nemá nic společného ale pochlubit se musím !

Moje děti závodně lyžují, a mladší syn je v letním Karlovarském pohárku v sekci alpských lyžařů ze všech zůčastněných oddílů po dnešním posledním závodě a po celkovém vyhlášení letní sezony


je ve své kategorii 6. v kraji !!!!Gratuluji Tomíku !!!!

Oprava háčkování

4. října 2013 v 22:07 | Máculka |  háčkování
Dnes by se mi hodila rada.
Miluji háčkované ubrusy ale moje nejoblíbenější už májí pár zranění z boje v naší domácnosti.
Podotýkám, že háčkovat umím dobře ale s opravou si nejsem vůbec jistá.
Vím, že musím přichytit volná očka ale jak nejlépe ubrus opravit???


Jak třeba nejlépe doplnit vzoreček? Jak doplnit několik řad, nebo jednotlivá oka?
Zašít nití to opravdu nechci. Přijde mi to barbarské.
Možná Vám přijde má otázka hloupá ale stačí mě jen popostrčit :-)

Holandsko II.

2. října 2013 v 21:20 | Máculka |  návod
Dnes si ušijeme druhý blok potřebný na deku.

Jsem nedočkavá a celý top už jsem ušila, ale až budu někdy v budoucnu chtít použít bloky připravené na jinou, nerealizovanou deku, tak si musím pamatovat že to je za trest. Nebo alespoň u této deky to tak bylo...
Dnešní bloček se jmenuje Katedrálová okna a musím říct, že se mi moc líbí.
Moc se s ním tedy nerozšoupneme abychom vytvořili takové vzory ako v prokliku ale i tak s ním jistě zabodujeme.
Dnes budeme potřebovat látky č.3 a 4 od každé dva pruhy po šíři látky a každý sám bude široký 5cm plus dva vaše přídavky na švy. Já tedy 6,5 cm.
Před samotným řezáním pruhů si zase látku zarovnejte, jak jsme si ukázaly v minulém článku.


Vyberte si, která z látek bude tvořit střed a podle toho se dáme do řezání. U mě tedy : z modré připravíme čtverečky 6,5 x 6,5cm, pro každý bloček čtyři. Celkem tedy 56 čtverečků.
Dále si podle vzorečku ( opravdu funguje a mám z toho radost) spočítejte délku črveného obdelníku.
Výsledný blok má 10cm, z toho polovina je 5cm. Tak máme nařezané i modré čtverečky bez přídavku na švy.
5x2= 10 cm -1 = 9cm. Takže obdélník bude mít 5 x 9 cm plus přídavky na švy. 6,5 x 10,5 cm je můj výsledek.
Těchto obdélníčků potřebujeme dva na každý bloček, tedy 28 ks.

Na obr. 3 máte množství potřebné na jeden blok. Obr.2 už ukazuje přípravu obdélníku na šití. Nemusíme s ním udělat nic jiného než ho po delší straně přehneme na polovinu lícovou stranou pořád nahoru.


Složený obdélník položíme na lícovou stranu čtverečku a strany si srovnejte tak, jako je na obr.1. Čtvereček bude přesahovat. A na to položíme zase čtvereček modré, zase lícem k líci.
Na obr.1 i 2 vidíte, kde šít. Od složené látky k přehybu a přes zbývající látku.
Na ostatních fotkách vidíte jak červenou látku rozložit a co vám má vzniknout. Pěkně prstama rozložte a přežehlete.
Na poslední fotce v kroužku je vidět švový přídavek pro sešívání bločků k sobě aby zůstala špička venku.

Takovéto dílky potřebujeme dva na jeden bloček a po ušití prvního už vám to půjde jako po másle.


Na třetí fotce vidíte jak si srovnat pravítko se středovým švem a jak "hodně" vlastně zarovnávám jednotlivé bloky. Není to moc a ani vy moc odřezávat nebudete.

Když máte hotové všechny bločky katedrálových oken můžete si je sešít s malými větrníky.


Na první fotce vidíte jaký je rozdíl když jsem se zapoměla a větrníky šila v palcích a okénka v cm. Musela jsem pak všechny větrníčky zarovnat :-)
Na druhé fotce čáry znázorňují, že si máte sešít 2x tři dvojice a 2x čtyři dvojice a budete mít připraveno na další fázi.

O šití středu si povíme zase příště.