Polštář na přání II.

29. září 2013 v 10:39 | Máculka |  návod
Dlužím vám omluvu, článek mám připravený a dokonce jsem si myslela, že už jsem ho publikovala. Dnes jsem zjistila že ne a tak to musím honem napravit!!!
Dnes tedy dokončíme polšář.


Top jsme zvládly a pochlubily jsme se s ním ( já teda jo!)
Připravíme si sendvič na prošívání.


Obr. 1 vezměte si čtverec nějaké látky o kousek větší než je top polštáře. Nemusí to být moc, stačí 2 - 3 cm. A nemusí to být ani žádná super látka, stejně je ve vnitř a tam si to nikdo moc neprohlíží. Já použila tričko. Co na tom že je to úplet? Poslouží dobře a ještě recykluji :-)
obr.2 - připravte si stejně velký kousek vatelínu a položte na látku. Nebo můžete - jako já - na látku vyskládat vetší kousky. Protože vše budeme špendlit, nikam vatelín neujede a nebude poznat, že není v celku. Na polštáře to takto dělám pravidelně :-)
Obr.3 a 4 - Položte na vrch top polštáře, uhlaďte a důkladně přišpendlete nebo přistehujte. Já jsem si - konečně! - koupila 150 spínacích špendlíků a když jsem s nimi špendlila Pekařskou deku tak jsem si říkala, že mi to trvalo opravdu dlouho než jsem si je koupila. Nejprve jsem špendlila obyč.spendlíkama ale to jsem u prošívání dek vždycky málem vykrvácela:-), pak jsem deky stehovala, to bylo fajn, mrkla jsem při tom na film jak to bylo zdlouhavé ale ty spínací špendlíky jsou ještě lepší.

A teď si top prošijte podle svého. Já prošívala takto:


Černou jsem ukázala kde mám nastehováno a oranžová je prošito.

Připravíme si zadní díl na který už vezmeme pěknou látku. Třeba stejnou jako je některá již použitá ale klidně vemte jinou. Když bude zadní díl pěkně ušitý, a přidáte třeba nějakou aplikaci, bude potom třeba i jedno, jakou stranou polštářek otočíte. Tak to mám v plánu i s tímto a i pár takových dvoustranných poštářků máme doma.
Potom budeme potřebovat zip. Ať už suchý, nebo klasický. Já použiju zip tzv.nekonečný, kterého jsem si jednou v nějakém záchvatu koupila asi 10metrů a pak se dva dny vztekala s nasazováním všech koupených jezdců. Ale teď už můžu jen odstřihovat :-)
Látka bude 25x 42 a dvakrát. Zip jsem ustříhla na délku 25 cm. Myslím ale, že bude lepší, když si ustříhnete 30cm protože jsem se při povlékání polštáře trochu zlobila.


Takže : vemte si jeden díl a po delší straně si ho zažehlíme 0,5 - 1 cm. Pokud máte kraj zpěvněný, můžete te ho použít tak.
Přeložte si díl na polovinu aby jste mohly na střed umístit zip a s pomocí zipové patky zip přišijte. (obr.3)
Druhý díl látka už založte i když budete mít i tento kraj zpevněný o 0,5 až 1 cm. Po té ho založte ještě jednou ale tentokrát o 2 - 4 cm. Tohle založení pěkně zip ve výsledku schová :-) (obr.1 a 2)
Další krok je takový trochu obtížnější. Napasovat díly k sobě tak, aby jsme jedním šitím přišily založenou látku, zároveň přichytily zip a musí to být také pěkné. Každý krok bychom mohly ušít zvlášť ale mohlo by se stát, že se netrefíme a měly bychom dvoje šití různě se přrkrývající. Takhle napsané je to složitější ale na pátém obrázku je to myslím dost názorné. Žlutá čárka ukazuje kudy šijeme.
A další série


Jestli se necítíte na šítí zipu, můžete ušít obálkový zadní díl. Na ten si ale ustříhněte díly širší, cca 32cm. Založte je oba dvakrát po 0,5 - 1 cm, založení si prošijte.

Poté oba díly položte na sebe sdostatečním přesahem jak vydíte na obr.1 Přesah by měl být min.8cm ale víc je vždycky lepší :-) Díly si sešpendlete a dál už postupujeme zase stejně.
Na obr.2 vídíte, co máme ušít. Na obrázku 3 ukazuji, že sice máme našitý zip a díly spolu drží ale kraje jsou stále volné a ani zip nemáme zajištěný ( šipka). Máme kraje sešpendlené a můžene je spojit. Kdo má tip, protáhne šití cca 1cm do zipu jak je vidět na poslední fotce. Ušijte obě strany :-)
A můžeme polštář konečně došít.
K tomu jsou také dva způsoby. Jeden je totožný s dokončením deky a to s pomocí lemu a druhý, rychlejší a jednodušší budeme šít.

Top si ořízněte aby byly kraje pěkné a oba díly, top i zadní díl na sebe položte lícem k líci.
Důkladně si je sešpendlete, rohy, část kde je zip i boky (Obr.1) Co nám přebývá, odřízněte a můžeme šít.
Obr.3 - šijte kousek od kraje a všude stejně. Ta žlutá linka ukazuje jaký kousek od kraje šiju já.
Obr.4 - ušito. V této chvíly jsme vlastně hotové a mohly bychom polštář protočit a rovnou povléknout. Ošklivý okraj by nikdo neviděl ale po čase by z něj začaly vylézet nitě a jednou by se tam polštář začal párat.
Takže budeme šít ještě jednou. Odřízněte si rohy. ( obr.1)
Polštář protočíme, rohy opatrně vytáhneme pomocí špendlíku a všechny okrajesi pečlivě srovnáme a vyžehlíme.

Prošijenme o kousek dál než jsme šily (obr.2) díky červené lince vidíte rozdíl. Toto poslední šití zašije ten okraj a nic se párat nebude :-)

Obr.3 - hotovo!!!

A na závěr ještě malý trik, jak z tohoto rozměru udělat menší. O kolik cm musíte povlak ještě zmenšit? Jestli je to deset cm, naměřte si 5cm od kraje a celý polštář prošijte ještě jednou po okraji.
Výsledek je váš požadovaný rozměr a ozdobný, volný lem.

A tady je náš polštář už připravený k použití :-)
Povedlo se? Budu ráda, když se pochlubíte.
A já jdu ušít ještě jeden. V klasických holčičích barvách - růžová, bílá, sv.modrá a tak podobně :-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eve Eve | Web | 29. září 2013 v 10:43 | Reagovat

Mohla bych tě prosím moc poprosit o hlas? klidně oplácím, pokud napíšeš číslo hlasu, dělám i na blogu reklamy a layouty! hrozně se omlouvám za reklamu, ale snažím se získat alespoň nějáký ten hlas, http://best-actresses.blog.cz/1309/3-kolo-souteze-postupuji-posledni-tri - pro 10. Eve

DĚKUJI! :)* A JEŠTĚ JEDNOU OMLUVA ZA REKLAMU!

2 Zuzana Zuzana | 29. září 2013 v 12:31 | Reagovat

Polštářek je moc hezký  - návod je dostatečně srozumitelný, ale stejně mám obavu, zda to zvládnu. Ale budu asi mistr v hledání výmluv.....tak můžeš pomalu chystat bič:-) ahoj Zuzana

3 umaculky umaculky | E-mail | Web | 29. září 2013 v 12:53 | Reagovat

[2]: Vymlouvat se nemusíš. Buď přiznáš, že šít nebudeš a nebo se přestaneš bát a prostě to zkusíš. Vždyť co se může stát jiného než že svůj pokus hodíš do popelnice? Já si ale spíš myslím, že bys ušila pěkný polštářek :-)
I když Tě i chápu, už přes rok mám doma krásnou vyšívanou látku na šaty a taky se bojím začít.

4 ajka ajka | Web | 29. září 2013 v 14:28 | Reagovat

jó, máš ho parádní!

5 verča verča | Web | 26. března 2018 v 11:31 | Reagovat

Hezké vzory polštáře :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama