Holandsko I. - řezání látek a začátek šití

25. září 2013 v 22:50 | Máculka |  návod
Dnes začneme šít větrníky ale nejprve požádáme Zuzku, aby konečně vybalila PW podložku a pravítko :-) a snad jí mé fotky popostrčí aby to s nimi prubla.
Také si ukážeme, jak zajistíme šití stejného švu po celou dobu, protože to je pro přesnost a žádné trápení během šití důležité.
Na malé větrníky okolo středního panelu potřebujeme 28 čtverečků od kařdé látky o rozměrech 3 x 3 palce nebo 7,6 x 7,6 cm.
Kdo má PW pravítko, tak hned u kraje, první linka na něm je 1/4palce nebo 0,7cm. Naše šířka které chceme dosáhnout.


Na druhé fotce k ní směřuje šipka, na 4.fotce jsem ji pro lepší viditelnost obtáhla černou fixou.
Vezměte papír, dejte stranou spodní i vrchní nit, a podle kraje patky kousek prošijte. Změřte vzdálenost, a podle potřeby posuňte jehlu, pokud máte možnost. Pokud nemůžete, zkuste šít podle "žlábku" na patce. Je patrný na fotce č.1
Na č.4 vidíte, jak pasuje linka tužkou ( šipka ) s prošitím.

Pokud je váš rozměr švu odlišný od mé míry, vůbec nevadí, jen se té své míry opravdu držte po celou dobu šití. Sice budete mít trochu jiné rozměry potřebných dílů a i celé deky ale pořád bude všechno sedět tak jak má a o to jde.


Tak žádný strach.
Nyní si zarovnáme látky. Pro zábavu jste dostaly omalovánku a tak určitě víte, jaké látky použijete na vetrníky. ( maloval si někdo?)

Látku si srovnejte, přehněte a klidně ještě jednou tak, aby se vešla na podložku.

Foto č.1 - Přehnutou látku položte přehybem k sobě, položte na něj pravítko a srovnejte jakoukoliv linku na pravítku s přehnutou látkou. Tam je jistota, že je to rovné. A zároveň si srovnejte i delší stranu s krajem látky kterou budeme odřezávat.

Když jsem začala, pořád jsem rovnala látku podle čar na podložce. Bylo to náročné ale šlo to. Pak jsem byla na setkání Marinek na nedalekém statku Bernard v dílně šikovné švadlenky. Setkání se konalo na popud Bellet, ještě ve zlaté éře časopisu Marina a musím říct, že to bylo opravdu prima.
Ona šikovná švadlenka mi ukázala, jak jsem si zbytečně přidělávala práci. Podložka je pro to, abych si neprořízla stůl a je vlastně jedno jak látku položím, protože potřebný rozměr si najdu na pravítku a podle toho si s ním posouvám. A že pravítko musí vždy ležet na části, kterou chci uříznout. Chci-li uříznout 5cm, položím si na ně pravítko, zatížím tím látku a ta se při řezání nepohne. To jsem také dělala obráceně. A že se řeže zásadně OD sebe a ne k sobě.
Sice jsem ještě pár dní řezala po svém ale dnes už si to vůbec neumím představit. Trochu jsem odbočila ale třeba se někomu tyto informace budou hodit. Já za ně tenkrát byla vážně moc ráda.
Také jsem si ze začátku říkala, že nepotřebuji palcové pravítko a složitě jsem si vše měřila na cm ale zase - už jinak než v palcích deky nešiju. Takže do předu přiznávám, že pro vás mám sice rozměry v cm ale šiju podle rozměrů v palcích které také udávám.

Foto č.2 - odřezávám okraj, foto nic moc ale nechala jsem ho.
foto č-3- Na malý větrník potřebuji pruh 3 palce (7,6 cm). Položím si látku opět přehybem k sobě a pravítko nastavím tak, aby mi seděl přehyb s linkou na pravítku a zároveň odměřím své 3 palce. Na této fotce je vlastně ukázáno vše, o čem jsem psala výše. Co řežeme máme zatížené pravítkem a míry máme zaměřené také na pravítku a ne na podložce Usmívající se.
Foto č.4 - řežte látku od sebe, rukou si držte pravítko a hlavně, prsty od řezáku pryč! Šipky ukazují že mám vážně látku srovnanou na linkách.Také můžete použít šablonku. Nakreslete si čtverec potřebných rozměrů a můžete ho překreslit na látku podle potřeby.
Já šablonku používám když mám rozměr větší než je šířka mojeho pravítka nebo mám jiný požadavek. Pak si šablonku přilepím izolepou na spodní starnu pravítka.


Konečně budeme mít čtverečky. Nejprve zarovnejte jeden kraj ( 1) a pak si pravítko srovnejte na potřebnou velikost a řízňete ( 2 ). Pokud si pruh necháte jednou přeložený, uříznete tak naráz dva totožné čtverečky. Zůstane vám pak kousek u přehybu látky který stejně většinou bývá křivý.

Od káždé látky si nařežte 28 kusů.


Spárujte si čtverečky lícem k líci a z rohu do rohu si namalujte linku podle které budeme šít ( foto 1). Klidně si čtverečky sešpendlete.
foto č.2 - vidíte, proč jsme malovali linku i jak budeme podle ní šít. Podle linky jednu stranu, pak i druhou stranu ( 3). Výsledek máte jako na fotce č.4.
foto č.5 - přesně po lince čtvereček rozřízněte nebo rozstříhněte.
Rozžehlete švy pod vybranou látku a rohy odstřihněte ( šipka)Poskládejte si vzoreček ( 2) a začněte sešívat a švy už rozžehlujte do stran.
Foto č.3 - v kroužku vidíte jaký je přídavek na šev, protože špička zůstane vidět. (foto č.4 také je vidět, že bloček není úplně rovný a tak ho raději zarovnám abych při dalším šití nenadělala zbytečné chyby.
Foto č.5 - pravítko si dle nějaké linky přiložím na šev ( černá linka na fotce) a srovnáme kraj jen to, co je třeba.
Poslední foto - levý bloček se zarovnanými kraji, druhý na zarovnání čeká.

Takhle si ze všech čtverečků našijeme 14 bločků a dnes je hotovo.

Stejným postupem si ušijeme i 16 větrníků 15 x 15 cm. Pro toto šití budete potřebovat 32 čtvrtečků od každé barvy ve velikosti 10 x 10 cm nebo 3a 7/8 palce.

Pokud máte dotaz, ptejte se, potřebné klidně dofotím.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ajka ajka | Web | 27. září 2013 v 22:26 | Reagovat

pěkně se ti to rýsuje:-))

2 Zuzana Zuzana | 28. září 2013 v 17:18 | Reagovat

Ahoj - tak jsem opět "ON". podložku mám vybalenou, pravítko je někde také, látka se snad najde. Večer si napíšu seznam, co všechno musím stihnout....zatím ahoj - ale tohle je skvělý příspěvek:-) Zuzana

3 ajka ajka | Web | 28. září 2013 v 19:32 | Reagovat

Tak já už mám taky nastříháno:-))

4 umaculky umaculky | E-mail | Web | 29. září 2013 v 10:27 | Reagovat

[3]: Nastříháno na polštář nebo deku :-)

[2]: Zuzko budu ráda jestli Ti popisky pomůžou :-)

5 Zuzana Zuzana | 29. září 2013 v 12:33 | Reagovat

To víš, že ano. Třeba bych určitě řezala směrem k sobě - i když bych na to časem i přišla, ulehčila jsi mi hodně pokusů a omylů....jen tak dál - osobní zkušenost a předaná informace má velkou cenu. ahoj Zuzana

6 Saly Saly | E-mail | 21. září 2014 v 15:00 | Reagovat

už to vidím,ja som to pozerala na tablete,ale teraz na PC to vidím

7 umaculky umaculky | 21. září 2014 v 15:27 | Reagovat

[6]:  Tak to jsem ráda :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama