Září 2013

Polštář na přání II.

29. září 2013 v 10:39 | Máculka |  návod
Dlužím vám omluvu, článek mám připravený a dokonce jsem si myslela, že už jsem ho publikovala. Dnes jsem zjistila že ne a tak to musím honem napravit!!!
Dnes tedy dokončíme polšář.


Top jsme zvládly a pochlubily jsme se s ním ( já teda jo!)
Připravíme si sendvič na prošívání.


Obr. 1 vezměte si čtverec nějaké látky o kousek větší než je top polštáře. Nemusí to být moc, stačí 2 - 3 cm. A nemusí to být ani žádná super látka, stejně je ve vnitř a tam si to nikdo moc neprohlíží. Já použila tričko. Co na tom že je to úplet? Poslouží dobře a ještě recykluji :-)
obr.2 - připravte si stejně velký kousek vatelínu a položte na látku. Nebo můžete - jako já - na látku vyskládat vetší kousky. Protože vše budeme špendlit, nikam vatelín neujede a nebude poznat, že není v celku. Na polštáře to takto dělám pravidelně :-)
Obr.3 a 4 - Položte na vrch top polštáře, uhlaďte a důkladně přišpendlete nebo přistehujte. Já jsem si - konečně! - koupila 150 spínacích špendlíků a když jsem s nimi špendlila Pekařskou deku tak jsem si říkala, že mi to trvalo opravdu dlouho než jsem si je koupila. Nejprve jsem špendlila obyč.spendlíkama ale to jsem u prošívání dek vždycky málem vykrvácela:-), pak jsem deky stehovala, to bylo fajn, mrkla jsem při tom na film jak to bylo zdlouhavé ale ty spínací špendlíky jsou ještě lepší.

A teď si top prošijte podle svého. Já prošívala takto:


Černou jsem ukázala kde mám nastehováno a oranžová je prošito.

Připravíme si zadní díl na který už vezmeme pěknou látku. Třeba stejnou jako je některá již použitá ale klidně vemte jinou. Když bude zadní díl pěkně ušitý, a přidáte třeba nějakou aplikaci, bude potom třeba i jedno, jakou stranou polštářek otočíte. Tak to mám v plánu i s tímto a i pár takových dvoustranných poštářků máme doma.
Potom budeme potřebovat zip. Ať už suchý, nebo klasický. Já použiju zip tzv.nekonečný, kterého jsem si jednou v nějakém záchvatu koupila asi 10metrů a pak se dva dny vztekala s nasazováním všech koupených jezdců. Ale teď už můžu jen odstřihovat :-)
Látka bude 25x 42 a dvakrát. Zip jsem ustříhla na délku 25 cm. Myslím ale, že bude lepší, když si ustříhnete 30cm protože jsem se při povlékání polštáře trochu zlobila.


Takže : vemte si jeden díl a po delší straně si ho zažehlíme 0,5 - 1 cm. Pokud máte kraj zpěvněný, můžete te ho použít tak.
Přeložte si díl na polovinu aby jste mohly na střed umístit zip a s pomocí zipové patky zip přišijte. (obr.3)
Druhý díl látka už založte i když budete mít i tento kraj zpevněný o 0,5 až 1 cm. Po té ho založte ještě jednou ale tentokrát o 2 - 4 cm. Tohle založení pěkně zip ve výsledku schová :-) (obr.1 a 2)
Další krok je takový trochu obtížnější. Napasovat díly k sobě tak, aby jsme jedním šitím přišily založenou látku, zároveň přichytily zip a musí to být také pěkné. Každý krok bychom mohly ušít zvlášť ale mohlo by se stát, že se netrefíme a měly bychom dvoje šití různě se přrkrývající. Takhle napsané je to složitější ale na pátém obrázku je to myslím dost názorné. Žlutá čárka ukazuje kudy šijeme.
A další série


Jestli se necítíte na šítí zipu, můžete ušít obálkový zadní díl. Na ten si ale ustříhněte díly širší, cca 32cm. Založte je oba dvakrát po 0,5 - 1 cm, založení si prošijte.

Poté oba díly položte na sebe sdostatečním přesahem jak vydíte na obr.1 Přesah by měl být min.8cm ale víc je vždycky lepší :-) Díly si sešpendlete a dál už postupujeme zase stejně.
Na obr.2 vídíte, co máme ušít. Na obrázku 3 ukazuji, že sice máme našitý zip a díly spolu drží ale kraje jsou stále volné a ani zip nemáme zajištěný ( šipka). Máme kraje sešpendlené a můžene je spojit. Kdo má tip, protáhne šití cca 1cm do zipu jak je vidět na poslední fotce. Ušijte obě strany :-)
A můžeme polštář konečně došít.
K tomu jsou také dva způsoby. Jeden je totožný s dokončením deky a to s pomocí lemu a druhý, rychlejší a jednodušší budeme šít.

Top si ořízněte aby byly kraje pěkné a oba díly, top i zadní díl na sebe položte lícem k líci.
Důkladně si je sešpendlete, rohy, část kde je zip i boky (Obr.1) Co nám přebývá, odřízněte a můžeme šít.
Obr.3 - šijte kousek od kraje a všude stejně. Ta žlutá linka ukazuje jaký kousek od kraje šiju já.
Obr.4 - ušito. V této chvíly jsme vlastně hotové a mohly bychom polštář protočit a rovnou povléknout. Ošklivý okraj by nikdo neviděl ale po čase by z něj začaly vylézet nitě a jednou by se tam polštář začal párat.
Takže budeme šít ještě jednou. Odřízněte si rohy. ( obr.1)
Polštář protočíme, rohy opatrně vytáhneme pomocí špendlíku a všechny okrajesi pečlivě srovnáme a vyžehlíme.

Prošijenme o kousek dál než jsme šily (obr.2) díky červené lince vidíte rozdíl. Toto poslední šití zašije ten okraj a nic se párat nebude :-)

Obr.3 - hotovo!!!

A na závěr ještě malý trik, jak z tohoto rozměru udělat menší. O kolik cm musíte povlak ještě zmenšit? Jestli je to deset cm, naměřte si 5cm od kraje a celý polštář prošijte ještě jednou po okraji.
Výsledek je váš požadovaný rozměr a ozdobný, volný lem.

A tady je náš polštář už připravený k použití :-)
Povedlo se? Budu ráda, když se pochlubíte.
A já jdu ušít ještě jeden. V klasických holčičích barvách - růžová, bílá, sv.modrá a tak podobně :-)

Marilyn Monroe a Pražský hrad

27. září 2013 v 10:55 | Máculka |  Povídání
Včera jsem misto šití jela se svým drahým na výlet. Něco jsme potřebovali koupit a i když už jsme předem věděli, že to v Praze nikde nemají, tak se můj drahý už nedal zastavit. To se mi na něm líbí, když už řekne že jedeme, tak jedeme i když z výjezdu udělá "jen" výlet.
Ráno, během jeho telefonování a poptávání potřebného jsem si rychle na netu našla otevírací dobu výstavy oblečení, bot a fotografií mé oblíbené Marilyn Monroe.


V pubertě jsem v tom dosela jela, všude plakáy, sešit s výstřižkama a hlavně jsem měla snad všechny knihy které se daly koupit. A myslím, že jsem snad i viděla všechny filmy co se vidět tenkrát daly.
Mohla bych se na nějaký zase podívat....


A tady už je vchod do Jízdárny Pr.hradu kde byla (je) výstava umístěná. Musím říct - paráda ! Šaty nádherné, boty sice měli stejný střih a odlišovali se jen v barvě ale přes to byly krásné, panely s informacemi a všude bylo mraky fotek.

Následující fotky jsem si uložila s oficiálních stránek výstavy, protože fotit se tam nesmělo a všude chodily hlídací dámy :-)


Sice jsem si s překvapením říkala, jak byla štíhlounká a já žila v přesvědčení že postavou byla něco jako já ale pak jsem si všimla, že kromě šatů ze začátku kariéry jsou všechny ostatní v zadu sešpendlené :-)) Takže jsem měla pravdu :.) !

Já bych snad i zaplatila jen abych si mohla nějaké šaty na pět minut obléct.... Ach.

Když jsem po hodině z výstavy odešla, zeptala jsem se drahého, jestli už byl ve Vítu. Prý nebyl, tak jsem mu s radostí řekla, že dnes je ten den, kdy se tam podívá :-)) Já tam kdysi byla se školou a jako umělecká škola jsme mohli i do tenkrát uzavřených prostor, byli jsme i v Jiřském klášteře a tam je to taky nádherné, samá historie, zlato a diamanty.

Koupili jsme si tedy vstupenky a vyrazili jsme na Malý okruh = Vladislavský sál, Bazilika sv.Jiří, Zlatá ulička a Chrám sv. Vojtěcha a Víta.


Turistů se asi nezdálo moc pokud jsme se vyhnuli skupině Rusů nebo Japonců.


S fotkama je to bída, protože jsem nevzala foťák, na výstavě se fotit nesmí a prohlídka hradu vlastně nebyla vůbec v plánu...

Z Vladislavského sálu se vchází do bývalé sněmovny kde je královský rtůn a hlavně tam jsou repliky Korunovačních klenotů

Jediné co nás mrzelo bylo, že když jsme se na pokladně ptali na průvodce, protože přidat k ceně vstupenky 50 kč už by nás nezabilo a já bych byla v sedmém nebi, nám mladík řekl, že dnes žádní průvodci nejsou. Ale proč, to jsme se už nedozvěděli... Museli jsme jít sami a já zjistila, že jak mám historii ráda, tak konkrétně toho moc nevím. Ale i tak jsem drahému něco řekla.

V samotném chrámu jsem si říkala, že když jedeme do zahraničí a já hledám nějaké památky v okolí tak že jsme skoro zapoměli, jak je ta naše katedrála nádherná. Také jsme zapálili svíčku a nemaje drobných hodila jsem do kasičky 50 centů :-)) Jsem líná ty eurodrobné vyndat a mám je v peněžence od začátku léta.

Školní výlet jsme taky potkali, v katedrále, v placené části. Říkám, "počkej, poslechneme si paní učitelku když nemáme průvodce". Řeknu vám, chudáci děti, kromě toho, že vidí výjevy z bible se nic nedozvěděli a v polovině pro učitelku přiběhlo dítko že prý mají zrychlit a tak se celá třída okolo nás přehnala jak uragán.

Kdysi dávali na čt několika dílný seriál právě o katedrále, nepamatujete si na jeho název ????


A co Vy? Už jste krásu našeho hradu obdivovali? Školní výlet se nepočítá, to jsou děti rády že se nemusí učit a taky se jim může stát to co již zmíněné třídě..

No a na konec klasika, Ikea. Můj drahý byl tak zoufalý že nemají dlouhé lžičky co si přál že jsme si koupili nový porcelán :-))
Taky máte někdo chlapa co nakupuje raději než vy??

A naše suvenýry z Prahy??


Hůlky tam jsou proto, že si náš nejmladší přál s nimi jíst a máme tedy pro každé dítě jedny :-)) Jsem zvědavá, jestli bude mít radost.
Pěkný den a já jdu šít.

Holandsko I. - řezání látek a začátek šití

25. září 2013 v 22:50 | Máculka |  návod
Dnes začneme šít větrníky ale nejprve požádáme Zuzku, aby konečně vybalila PW podložku a pravítko :-) a snad jí mé fotky popostrčí aby to s nimi prubla.
Také si ukážeme, jak zajistíme šití stejného švu po celou dobu, protože to je pro přesnost a žádné trápení během šití důležité.
Na malé větrníky okolo středního panelu potřebujeme 28 čtverečků od kařdé látky o rozměrech 3 x 3 palce nebo 7,6 x 7,6 cm.
Kdo má PW pravítko, tak hned u kraje, první linka na něm je 1/4palce nebo 0,7cm. Naše šířka které chceme dosáhnout.


Na druhé fotce k ní směřuje šipka, na 4.fotce jsem ji pro lepší viditelnost obtáhla černou fixou.
Vezměte papír, dejte stranou spodní i vrchní nit, a podle kraje patky kousek prošijte. Změřte vzdálenost, a podle potřeby posuňte jehlu, pokud máte možnost. Pokud nemůžete, zkuste šít podle "žlábku" na patce. Je patrný na fotce č.1
Na č.4 vidíte, jak pasuje linka tužkou ( šipka ) s prošitím.

Pokud je váš rozměr švu odlišný od mé míry, vůbec nevadí, jen se té své míry opravdu držte po celou dobu šití. Sice budete mít trochu jiné rozměry potřebných dílů a i celé deky ale pořád bude všechno sedět tak jak má a o to jde.


Tak žádný strach.
Nyní si zarovnáme látky. Pro zábavu jste dostaly omalovánku a tak určitě víte, jaké látky použijete na vetrníky. ( maloval si někdo?)

Látku si srovnejte, přehněte a klidně ještě jednou tak, aby se vešla na podložku.

Foto č.1 - Přehnutou látku položte přehybem k sobě, položte na něj pravítko a srovnejte jakoukoliv linku na pravítku s přehnutou látkou. Tam je jistota, že je to rovné. A zároveň si srovnejte i delší stranu s krajem látky kterou budeme odřezávat.

Když jsem začala, pořád jsem rovnala látku podle čar na podložce. Bylo to náročné ale šlo to. Pak jsem byla na setkání Marinek na nedalekém statku Bernard v dílně šikovné švadlenky. Setkání se konalo na popud Bellet, ještě ve zlaté éře časopisu Marina a musím říct, že to bylo opravdu prima.
Ona šikovná švadlenka mi ukázala, jak jsem si zbytečně přidělávala práci. Podložka je pro to, abych si neprořízla stůl a je vlastně jedno jak látku položím, protože potřebný rozměr si najdu na pravítku a podle toho si s ním posouvám. A že pravítko musí vždy ležet na části, kterou chci uříznout. Chci-li uříznout 5cm, položím si na ně pravítko, zatížím tím látku a ta se při řezání nepohne. To jsem také dělala obráceně. A že se řeže zásadně OD sebe a ne k sobě.
Sice jsem ještě pár dní řezala po svém ale dnes už si to vůbec neumím představit. Trochu jsem odbočila ale třeba se někomu tyto informace budou hodit. Já za ně tenkrát byla vážně moc ráda.
Také jsem si ze začátku říkala, že nepotřebuji palcové pravítko a složitě jsem si vše měřila na cm ale zase - už jinak než v palcích deky nešiju. Takže do předu přiznávám, že pro vás mám sice rozměry v cm ale šiju podle rozměrů v palcích které také udávám.

Foto č.2 - odřezávám okraj, foto nic moc ale nechala jsem ho.
foto č-3- Na malý větrník potřebuji pruh 3 palce (7,6 cm). Položím si látku opět přehybem k sobě a pravítko nastavím tak, aby mi seděl přehyb s linkou na pravítku a zároveň odměřím své 3 palce. Na této fotce je vlastně ukázáno vše, o čem jsem psala výše. Co řežeme máme zatížené pravítkem a míry máme zaměřené také na pravítku a ne na podložce Usmívající se.
Foto č.4 - řežte látku od sebe, rukou si držte pravítko a hlavně, prsty od řezáku pryč! Šipky ukazují že mám vážně látku srovnanou na linkách.Také můžete použít šablonku. Nakreslete si čtverec potřebných rozměrů a můžete ho překreslit na látku podle potřeby.
Já šablonku používám když mám rozměr větší než je šířka mojeho pravítka nebo mám jiný požadavek. Pak si šablonku přilepím izolepou na spodní starnu pravítka.


Konečně budeme mít čtverečky. Nejprve zarovnejte jeden kraj ( 1) a pak si pravítko srovnejte na potřebnou velikost a řízňete ( 2 ). Pokud si pruh necháte jednou přeložený, uříznete tak naráz dva totožné čtverečky. Zůstane vám pak kousek u přehybu látky který stejně většinou bývá křivý.

Od káždé látky si nařežte 28 kusů.


Spárujte si čtverečky lícem k líci a z rohu do rohu si namalujte linku podle které budeme šít ( foto 1). Klidně si čtverečky sešpendlete.
foto č.2 - vidíte, proč jsme malovali linku i jak budeme podle ní šít. Podle linky jednu stranu, pak i druhou stranu ( 3). Výsledek máte jako na fotce č.4.
foto č.5 - přesně po lince čtvereček rozřízněte nebo rozstříhněte.
Rozžehlete švy pod vybranou látku a rohy odstřihněte ( šipka)Poskládejte si vzoreček ( 2) a začněte sešívat a švy už rozžehlujte do stran.
Foto č.3 - v kroužku vidíte jaký je přídavek na šev, protože špička zůstane vidět. (foto č.4 také je vidět, že bloček není úplně rovný a tak ho raději zarovnám abych při dalším šití nenadělala zbytečné chyby.
Foto č.5 - pravítko si dle nějaké linky přiložím na šev ( černá linka na fotce) a srovnáme kraj jen to, co je třeba.
Poslední foto - levý bloček se zarovnanými kraji, druhý na zarovnání čeká.

Takhle si ze všech čtverečků našijeme 14 bločků a dnes je hotovo.

Stejným postupem si ušijeme i 16 větrníků 15 x 15 cm. Pro toto šití budete potřebovat 32 čtvrtečků od každé barvy ve velikosti 10 x 10 cm nebo 3a 7/8 palce.

Pokud máte dotaz, ptejte se, potřebné klidně dofotím.

Holandsko I. - příprava látek

24. září 2013 v 17:13 | Máculka |  návod
Doufám, že jste si dnešní den užily tak jako já a byly jste alespoň chvíly venku ( cesta z a do práce se nepočítá)
Moje děti umyly svá stará kola které potřebujeme prodat, já je nafotila a doufám, že někdo z našeho oddílu nám od nich pomůže :-) No uznejte, mít ve sklepě 4 kola navíc je vážně hloupost. Zvlášť, když se tam stejně nevejdou a brzy už budeme potřebovat místo na lyže a ostatní vybavení co si už v garáži balí uzlíčky a těší se na přesun.

Objednané látky už mám doma, pokochala jsem se jimi a jako vždy jsem mile překvapená jak hezky jsem je vybrala a že k sobě vážně ladí :-))


Nejvíc se mi líbí ta s malinkými srdíčky a ty modré kytičky. Jak nemám modrou v lásce tak tahle je vážně moc pěkná.

A jako vždycky jsem si vzala látky navíc. Tentokrát jsem asi měla látkový absťák, protože jsem si druhé látky koupila od někoho jiného než látky na deku :-)
Jsou to vánoční látky a vážně nevím, co z nich budu šít ale tak se mi líbily že jsem je musela mít....

Dnes je, myslím, už opravdu jeden z posledních krásných letních dní - nebo jeden z prvních krásných podzimních? - a Když jsem si tak seděla na balkoně, pila kávičku, četla a vydýchávala se ze cvičení na které jsem se dobrovolně!!!! dala, osvítil mě duch svatý a řekl " Máculko, máš vedle stroje krásně poskládané látky, co kdybys je vysrážela ať můžeš začít šít?" Mrkající

Většinou látky jen vyžehlím opravdu horkou žehličkou se spoustou páry ale protože teď mám i nové červené, napustila jsem si do jednoho kýblu horkou vodu, do druhého studenou a do obou jsem hojně přidala ocet. Začala jsem od nejsvětlejších, do horké vody, vymáchat, vyždímat a hned do studené vody. Studenou vodu jsem měnila, horkou dopouštěla aby byla opravdu pořád horká. Je to trochu fuška takhle dělat všech cca 8 metrů. Na poslední látku, červený puntík jsem si napustila horkou vodu úplně novou. Barvu pouští právě ty červené, tak si je nechávám vždy až na konec.
Lepší by asi bylo zapnout pračku ale to mám strach, že se probarví dohromady a protože skoro nešiju nic jiného než deky tak barevnost látek řeším takto.
Vy si samozřejmě látky připravte podle toho, jak jste samy zvyklé.

Takže ke kávičce mi tady povlávají barevné látky, občas na mě kápne voda :-) a je krásně.

Dokonce jsem si ven vynesla i notebook abych nemusela psát večer.

Lepší je pak látky žehlit ještě vlhké, určitě samy víte, že jak uschnou, nejdou už pořádně vyžehlit.

Sluníčko se mezi tím schovalo za stromy a je najednou chladno takže jdu žehlit - mám toho víc - , připravit večeři a pak připravím článek už o samotném řezání látek :-) a o tom, jak začneme postupně šít.

Polštář na přání

18. září 2013 v 16:20 | Máculka |  návod
Světluška mě prosila abych ukázala návod dřív než v říjnu tak jí vyhovím ale doufám, že si polštářek taky ušije.
A protože Zuzka, která vznesla požadavek na ušití polštáře místo deky prý nad sebou potřebuje bič, tak tady ho má - polštář budete mít ušitý nejpozději 25.10.13 !( a máte co jste holky chtěly )
Kdo se těšil na deku se nemusí bát, deku šijeme, látky jsou na cestě!
Vaše motivace - první, která mi v období od 25.10.do 30.10. pošle odkaz nebo fotku s ušitým polštářem, dostane malý dáreček. Pokud dáreček chcete, dodržte prosím tento datum, dřív mi nic neposílejte,aby všichni měli stejnou šanci:-)

Budeme spolu šít? Omalovánka

12. září 2013 v 20:00 | Máculka |  návod
Včera jsem slíbila, že dnes předvedu pořádný nákres a rozpis látek.
Vše mám připraveno i s malým bonusem :-)
Připravila jsem pro vás omalovánku.
Jen vás poprosím, nejprve si obrázek uložte do pc a pak teprve vytiskněte.

Takže si připravte šest pastelek a podle čísel si ji vybarvěte. Pro pět čtverců čísla nejsou, ty zůstávají zatím bílé.

Vybarvila jsem vám nápovědu.


A taky je slíbený rozpočet látek:

č.1 - 1,2metr
č.2 - 1m
č.3 - 0,6 m
č.4 - 0,5 m
č.5 - 0,5 m
4.6 - 0,5m
Dále budeme potřebovat 2kusy o rozměru 62 x 62 cm. Nejlépe nějaké nenápadné a jeden z nich by mohl mít drobné kvítí. Potřebujeme je na středový panel kde budou aplikace. Část bude představovat nene, část louku.
K tomu budete potřebovat 4kusy bílé látky 27 x 27 cm kterými nahradíte moje výšivky a potištěnou látku. Samozřejmě že klidně můžete také použít výšivku a k té si pak přizpůsobíte středový panel. Až se k jeho šití dostaneme, připravím nějaké nápady.
A další potřebné jsou už jen kousky na aplikace které určitě doma najdete, nebo můžete použít odstřižky které nám zůstanou.

Ráda bych podotknula, že kromě č.1 a 3 budeme potřebovat látky méně. 0,5metru udávám proto, že většina e-shopů stejně méně neprodávají.

Tak si přes víkend hezky malujte, vybírejte látky a v pondělí nebo úterý je objednejte. Také budu objednávat :-))

Přeji pěkný víkend.

Budeme spolu šít?

11. září 2013 v 18:13 | Máculka |  Šití
V loňském roce jsem uveřejnila Seznam splněných příní.
Bylo to fiasko, termíny které jsem si dala, jsem nesplnila z různých důvodů ani v jedné položce a pár vánočních dárků ani nevzniklo. Mezi ně se řadí " Holandská" deka a deka " Knihovna". Pro obě už jsem svojí představu o nich ukázala zde.

Jak se zdá, čas na " Holandskou" deku nastal. Všechny deky co si objednala moje teta už jsem odevzdala a nemám do čeho píchnout :-)

Vyndala jsem si tedy ze skříně připravené bloky a přemýšlela jsem, co s tím provedu. Modré lemování se mi už nelíbí ale výšivky, obrázky i větrníky použiju. Jen z nich odpářu lemování a zapracuji je do nové deky.

A té se týká i má otázka :-)) Chcete se mnou šít " Holandskou" deku?

Samozřejmě si ji pojmenujte podle svého a ani nemusí být se stejnou tématikou :-)
Můžeme začít šít skoro současně, protože mám sice už deku spočítanou ale ještě nemám ani objednané látky ani rozkreslený návrh.

Mám jen tuto mojí čmáranici která není ani moc přsná ale vždy všechno odstartuje...

Takže, pokud Vás moje čmáranice neodradila, v tomto prvním návrhu vidíte budoucí pěknou deku a možná i vánoční dárek, ozvěte se a přidejte se. Budu moc ráda.


Zítra vložím rozpis látek a pořádný nákres.Ps: do vánoc ji stihneme s předstihem, má to být dárek.
Ps2: I když se nikdo nepřidá, stejně návod vložím. Třeba se bude někdy někomu hodit a navíc mě to baví


Šití zdar!

Pekařská deka a něco o oslavě narozenin

9. září 2013 v 10:55 | Máculka |  Šití
Zákazník mého drahého pracuje v pekárně a nosí nám už pár let čerstvé pečivo pětkrát týdně. A nosí pečiva tolik, že ho nestačíme nikdy spotřebovat. Díky mé nové práci tak můžu část pečiva vždy odnést tam a vím, že se spotřebuje. Nemusím už mít pocit, že s jídlem plýtváme i když je zdarma ( nebo právě proto?) A také díky tomu můžu čas od času upéct domácí chléb o který mě děti prosí často.
Než si pomyslíte "proč si to ta ženská nedá do mrazáku?" musím podotknout, že příděl pečiva čítá bochník chleba a 10 až 15 kusů kousek či rohlíků. Pětkrát týdně.

No a otázka byla, jak se odvděčit i když pán pečivo nosí dobrovolně a ne jenom nám ?
Když jsem navrhla, že mu dáme nějakou mou deku, tak prý asi ne, to je divný. Tak že můj drahý pořád chodil, přemýšlel až přišel s "nápadem" že bychom mu měli dát deku :-))
Jednu jsem měla zrovna rozešitou, poslední z Vánočního seznamu (který se plní tak hrozně pomalu až se stydím) a tak jsem ji došívala s tím, že je to deka Pekařská.
Ručně jsem ji tři večery prošívala až jsem si říkala jestli to mám vůbec zapotřebí.

Focení proběhlo na poslední chvilku a spíš jen pro mou potřebu zařazení fotky do alba ušitých dek. Přesto se s ní pochlubím, protože se mi moc líbí :-)

Fotila jsem na chatě, když jsme tam navezli zásoby na víkend a sobotní oslavu 10.narozenim mladšího syna.

pak jsme jeli domů - zase s košem hub které jsme okolo chaty sebrali během 20minut - já jsem počkala až příjdou kluci ze školy a vyrazili jsme na chatu opět, tentokrát vlakem.
Syn si připravil pro kamarády menší orientační běh s deseti otázkami v okolním lese.

Poslední závodnice vybíhá ze startu v doprovodu mého staršího syna, protože ještě neumí číst a psát -))

Po té, co všechny děti doběhli do cíle v pořádku, moje teta která tam byla celý víkend s námi a také slavila narozeniny, zkontrolovala odpovědi na otázky, připravila a rozdala pamětní diplomy zatím co já jsem smažila řízky :-)

Děti se rozprchly po své zábavě a na oběd jsem je musela svolávat několikrát :-)
K obědu dostali bramborový salát a řízek, pak probíhaly gratulace a rozbalování dárků.
Místo dortu si syn přál aby mu bratr udělal rychlý koláč s pudinkem. Tak mu připravil dva, jeden s vanilkovým pudinkem a jahodami, druhý s čokoládovým pudinkem a mandarinkami.
Pěkně jsem se spletla když jsem čekala že větší úspěch bude mít čokoládový koláč :-))

Program na zábavu pro děti jsme kromě orienťáku a vzduchovky žádný neměli a bylo to dobře, protože děti se krásně zabavily.
Střelba ze vzduchovky je kupodivu nebavila, terče si sice namalovaly ale střelily si snad jem dvakrát ale pak v kůlně našly luky a šípy a to je bavilo mnohem víc !!!


Byl opravdu krásný,prý poslední letní den, tak se všechny děti s nadšením rozběhly koupat do našeho potoka.
Vůbec jim nevadilo, jak strašně studený je. Našel se jeden odvážlivec co se potopil a pak už tam byly děti všechny.
Fotky z koupání jsou krásné ale protože to nejsou děti moje, nemůžu je ukázat.
Pak se děti na dekách na sluníčku ohřály u her, snědly pytlíky brambůrek a posbíraly klacky podle hesla čím větší, tím lepší a šly do lesa bojovat.
Vyfotit všechny děti na jeden snímek bylo nemožné, tak tady je jen jedna skupina

Samozřejmě pořád nosily z okolí samé houby.... Kdo šel na chvilku do lesa, přiběhl s houbou. Dokonce i při koupání v potoce našly houby :-)) Domů tak odjížděly s taškou hub pro rodiče.

Říkala jsem si, 9 dětí to bude hukot, ale skoro jsme o nich s tetou nevědely. Sice jsme je pořád měly na očích nebo jsme je slyšely, ale byly tak úžasné, vůbec nás nepotřebovaly a mi si v klidu daly oběd, koláč i kávu, poležely si na lehátkách a popovídaly si.

A nakonec Vám ukážu nejmladšího účastníka který se sice moc dlouho nezdržel a ani není započítaný v celkovém počtu oslavujících dětí ale za to byl jasně nejkrásnější :-)

Můj synovec Filípek :-))

Doufám, že se všem dětem u nás líbilo a nic horšího než rýmu si z toho koupání neodnesou :-)) a příští rok zase přijmou pozvání slavit.

Houby houbičky

4. září 2013 v 16:25 | Máculka |  vaření, pečení, smažení
Vím že teď všechna média ukazují jak hodně houby rostou. Přesto i já se chci pochlubit tím, co můj drahý přinesl z lesa.

Tím že máme chatu v lesích Krušných hor je pro nás houbaření velmi oblíbená činnost. Přes léto takřka každodenní.
Naposledy jsme houaření spojili s návštěvou rodinných známých a vydali se hledat v neděli před obědem....
Bylo mi předem jasné jak to dopadne, nic moc, jen jeden malý košík ale i tak jsem byla zklamaná. Alespoň jsme prožili hezký půlden s velmi milými lidmi.
Další houbaření jsme si naplánovali na úterý. Když jsem se na oběd dostavila od kadeřnice domů krásná a nejkrásnější, byla jsem tak unavená (vždycky po návštěvě kadeřnice se mi chce hrozně spát, zajímalo by mě jestli to má někdo taky tak.) a na houby už se mi nechtělo. Navíc každou chvíli drobně pršelo a já nemám ráda mokré boty.

Tak jsme vyslali chlapa ať se jde projít do lesa.

Ta dvě hodiny volá, že jestli je mladej ještě doma, že by ho na AJ odvezl. Na otázku co našel mi řekl " no něco málo jo".
A po deseti minutách mi spadla brada.Takovou úrodu už jsem dlouho neviděla. Myslím že naposledy tak čtyři roky zpátky.


Co s těmi přibližně osmdesáti hřiby jako mám dělat???? :-)))Tak krásně se lesknou.

Můj drahý byl pochopitelně mokrý od hlavy k patě ale poťouchle šťasný nad mým hořekováním přoč jen jsem nešla taky.
Lovec ve mě se vzbudil a já chtěla chamtivě vyrazit ještě jednou. Přeci je tam nenechám!!!
Zdravý rozum nakonec zvítězil a já se spokojila jen s naším obřím košem. Zatím. Vyrážím v pátek a o víkendu :-))

Tak třetina byla červivá, převážně ty největší. Díky naší horkovzdušné troubě už máme nasušeno, upekla jsem řízky, uvařila mou houbovou omáčku o které se v rodině říká že je lepší než vařila moje babička, vynikající kuchařka. No, potěší to ale na druhou starnu je to obyčejný recept :-))
Taky mám připravené dušené houby na karbanátky a ještě jedny houby na omáčku. Vím že ji budou zítra zase chtít :-))

A houbové řízky, skoro jsem zapoměla jaká je to luxusní pochoutka a snědla jsem jich moc moc. Jěště horké a prskající zbytkem oleje. Snad mi nebude zle :-))


A propó : jak děláte houbové karbanátky? Nebo kapustové a všechny tyto dobroty?
Jen z daných surovin nebo přidáváte maso? Něco speciálního? Já maso nepřidávám a má "tajná" přísada je hodně muškátového oříšku :-)