Červenec 2013

Vavřín

24. července 2013 v 12:22 | Máculka |  vaření, pečení, smažení
Z dovolené u moře jsem si přivezla náruč větviček bobkového listu. Je mnohem aromatičtější než prodávaný takže stačí opravdu kousek.
Je to vždycky sranda. Minule jsme ho řezali z živého plotu u paneláku když jsme se šli podívat na trh, letos jsem pro něj nikam nemusela protože v kempu, kde jsme si užívali bylo plno keřů.
Tak jsem se předposlední večer vydala na lov. Pod rouškou tmy jako správný lupič, s mobilem místo baterky a s kudlou v ruce.
Lidi kteří sedeli před svými karavany se na mě tak divně koukali ale když jsem se vracela, už se pobaveně usmívali. Letos jsem na větvičkách měla i plody.
Ještě musím podotknout, že pod rouškou tmy jsem šla ne proto, abych byla neviditelná, ale proto, že jsem si dřív nevzpoměla.

Vavřín měl na zpáteční cestě pohodlné místečko v autě za zadním oknem a bylo mu tam fajn. Doma jsem ho položila na stůl a protože jsme doma skoro vůbec nebyli tak krásně proschnul a dnes jsem ho ukládala do sklenic.
Plody už byly taky nějak na půl suché ale přes to jsem si řekla, že je zasadím a uvidíme, co ž toho bude.A tady už odpočívají v provizorním pařáčku. Některá jsou pod zeminou, některá na půl zakrytá, některá jen položená.
Je to takový test, protože nevím, jaké podmínky chtějí pro klíčení a jsem líná je na netu hledat :-))


A jako poslední vzpomínku na dovolenou vztahující se k jídlu vám ukážu, jakou dobrotu jsme si koupili na poslední chorvatské benzíně před Slovinskem.
Parkoviště plné aut a každé třetí mělo otevřený kufr a v něm naskládané různé sýry. Mnam. Tak jsme se šli podívat, hned u prvního pána, který i vypadal že prodává své sýry jsme se zastavili, dostali ochutnat od všech pěti druhů a nemohli jsme se rozhodnout mezi kozím - výborný, úplně jiný než znám odsud - a ovčím. Chtěli jsme koupit půl jednoho a půl druhého ale pán nesouhlasil a tak jsme si koupili ovčí.

Stál 15 euro a normálně by se mi protočili panenky ale byl opravdu výborný. Dětem teda nijak zvlášt nechutnal což ylo dobře protože domů přijela půlka sýra v mém žaludku :-))

Tak mi držte palce aby se ze semínek ukázalo alespon něco.


PS: omlouvám se ale nejde mi napsat samostatný háček, vždycky mi naskočí hned dva a písmenko pod něj prostě nenapíšu :-)

Mějte se krásně.

Prázdninové lenošení

22. července 2013 v 21:40 | Máculka |  Povídání
Na prázdniny se vždy moc těším. Spousta času, teplo, nové zážitky.
A každý rok je to jinak :-)
Času je sice relativně hodně ale stejně nestihneme vše co si naplánujeme, teplo sice zatím vychází ale všichni víme jak se to umí zvrhnout.
Ale zážitků, těch máme dost už teď.

Těsně před koncem školního roku jsme velmi úspěšně zvládli poslední dvoje závody, jedny v Ostrovvě a hned druhý den na Bublavě.
V Ostrově krásně svítilo sluníčko až jsem se já a ostatní maminky pěkně spálily :-) a na Bublavě v nejdůležitější okamžik ( kryž závodil můj šampion) pršelo.


A na BublavěPo vysvědčení jsme se jeli podívat jestli je moře pořád slané a po návratu jsme se skoro odstěhovali na naší chatu. Krásné počasí, první týden i bez dětí, prostě pohoda. Dokonce se mi podařilo přelstít naší Mícu, naložit jí do přepravky a odvézt ji s sebou.
Stejně jako loni celé dny trajdala a přirozenou barierou pro ni byla neposečená vysoká tráva :-)
Dokonce lovila a ulovila rejsky a jako pejsek se přiběhla pochlubit, ukázat jak si s ním hraje a když jí chcípl, mazala rychlostí blesku zpět pod stromy a čekala na další hračku.
Jen jeden den, když bylo chladno, nevystrčila čumáček z postele.
A následující týden jsem si odskočila na dvě noci do práce, opět jsme pobalili vše důležité a odfičeli zpět do lesů.
V nádherném počasí jsme chodili na houby, které rostou i přes sucho jaké v lese vládne, moji kluci - můj děda a syn - spolu dodělali nové zábradlí na pergole

syn pro nás uspořádal malý trojboj o diplomy. Soutěžili jsme v hodu domácím oštěpem, ve střelbě lukem a v hodu šiškou.
Dvě z disciplín vyhrál mladej, střelbu lukem děda.
Moc fotek z atletického odpoledne nemám, výborně jsme se bavili a tak mám jen fotku z předávání diplomů.

Na další pobyt se chystá Olympiáda Chata 2013- Už se těším.

Taky jsme stříleli ze vzduchovky a už padl návrh, že bychom si mohli střihnout biatlon :-))


Konečně jsem nastartovala svoji z brusu novou motorovou pilu a s velkým respektem jsem pořezala vše co bylo připravené.
Polovinu pak rozštípal náš malý Herkules..
a zbytek druhý den já, tajně, když byl Herkules na regeneraci v bazénu.

Po večerech jsme hráli naše oblíbené kostky v kterých mě oba vždycky rozdrtili a pak jsme Herkula naučili kanastu. Pochopil rychle a hráli jsme ji pak nejen o večerech ale i o polední siestě. Přišla jsem tak o 20min klidu v novém lehátku :-)

Bylo to naprosto skvělé a těším se na pátek dopoledne, kdy zase na 4 dny vyrážíme.
Moře je krásné ale na chatě je mi mnohem lépe :-)

Ps: nešiju nic neb nemám žádný volný čas.

PS 2: až proběhne olympiáda a sebereme houby z celého širého lesa, ozvu se s další reportáží :-))

Užívejte léta !