Květen 2013

Opět doma

27. května 2013 v 16:14 | Máculka |  Povídání
Po třítýdenním pobytu ve Františkových Lázních jsem zpět a můžu trochu povyprávět.

V hotelu bohužel špatně fungoval internet a proto jsem se neozvala dřív, ale to byla jedinná malinká chybka. Jinak vše bylo úžasné.
Už jste si někdy připadali, že jste na světě ta nejdůležitější osoba? Já ano, právě ve Frantovkách.

Ubytovaná jsem byla v hotelu Dr.Adler ( chci jim udělat trochu reklamu)


Měla jsem se tam jako to pověstné prase v žitě :-)
V hotelové restauraci vařili naprosto skvostně a jejich servírky byly dámy převelice ochotné a milé.

Lázeňské veverky byly také super, jak se nebojí, jdou si pro pamlsek přímo z ruky.

Celé františkovy Lázně jsou takové pidiměstečko položené v parcích. Opravdu, všude parky. A krásně upravené. Trasy na procházky pro lázeňské hosty výborné, laviček všude dost a dost a na kulturní život si nemůžu stěžovat.

Přijela jsem, když stromy začínali pučet,

ale za pár dní se vše změnilo k nepoznání.Stihly jsme toho s holkama které jsem tam poznala opravdu hodně ale určitě ne všechno.
Jednu neděli jsme si půjčily kola a vyrazily na nedaleký hrad Seeberg


A po obědě jsme se vydaly na druhou stranu do přírodní rezervace SOOS a navštívily jsme i Motýlí farmu.
Na hradě jsem byla poprvé aostatní jsem ráda děvčatům ukázala.
Některý další den jsme si vyrazily samozřejmě i do blízkého Chebu, prošly náměstí,
navštívily muzeum, které všem doporučuji. Bohužel tam buď nemají průvodce, nebo se slečně co za námi pořád chodila, hlídala jestli si něco neodnášíme domů a vůbec se tvářila jako že jí hrozně vadí že tam jsme, nechtělo nic povídat natož na cokoliv odpovědět. To si myslím že je docela nedostatek jinak pěkného a zajímavého muzea.

Byly jsme i na Chebském hradě, kde toho naopak moc k vidění není zato pán v kase u brány byl moc milý a ochotný.

Měla jsem asi opravdu štěstí na termím pobytu, protože jsme se mohly zúčastnit i zahájení lázeňské sezony. Sice ráno docela pršelo a bylo dost chladno, ale během dne se počasí umoudřilo a udělalo se i teplo.
Vyděly jsme průvod mažoretek, vlajkonoše, představení pro děti ve kterém jsem si dokonce i zahrála - Fanfán tulipán s mě vybral z diváků - představení pro dospělé o procesu s čarodějnicí, hrála cimbálová kapela ale i Smookie a Roxette revival,
kdo chtěl mohl se nechat vyfotit s párem v dobových kostýmech nebo si třeba vyzkoušet nějakou procedůru či procházku a Nordicwalking holemi.
Celý den byl zakončený slavnostním ohňostrojem s hudbou.
Pak se bohužel ochladilo tak jsme s holkama chodily po kavárnách na dortíčky a navštěvovaly Aquaforum kam jsme měly vstup zdarma a večer jsme chodily tancovat :-))
Navštívily jsme také koncert v kostele a já byla i na představení v divadle.
A ráda se ještě zmíním o akci, která se koná každý čtvrtek v jedné místní hospůdce. Hraje tam harmonikářka Růženka, hraje lidové písničky z české i slovenské republiky, všichni zpívají a atmosféra je skvělá. Jen je třeba si rezervovat místa :-))

Můžete také navštívit muzeum historických vozidel. Zbírka je opravdu krásná, mají i pár unikátů a hlavně, paní tam má pejsky, kteří na pořádání předvedou sekačku na trávu :-))

Zkrátka, pobyt v Lázních je opravdu nejen o léčení. Uzdravují vás tam nejen procedury ale i procházky a společenský život.
Sice jsme byly pořád unavené, částečně z procedůr, částečně ze společenského života ale i tak jsme si skvěle odpočnuly.
No řekněte, kdy jindy se nemusíte u nic starat, jídlo vám s úsměvem nosí až pod nosánek, postýlku vám převlékají 2x týdně a všichni vám dávají najevo, že jsou rádi že jste přijely.
Já se cítila jako princezna a při jedné z procházek jsem si našla i vlastní hrad :-)


Poznala jsem tam hodně moc fajn lidí z celé naší republiky nebo ze sousedního Německa. A moc ráda se ještě někdy vrátím. Alespoň na týden. Slíbyly jsme si, že se tam za dva roky opět sejdeme :-))

Takže tímto bych chtěla poděkovat své pojišťovně, že mě do lázní poslala a já byla na jedné z nejhezčích dovolených.

Fotek mám hromadu, vzpomínek a kontaktů také.
Bylo to prostě fajn.

Ps: omluvte prosím kvalitu fotek, jsou z mobilu.

Jaro - o týden později

2. května 2013 v 19:56 | Máculka |  Povídání
Dnes jsme byli na chatě z čistě praktického důvodu. Potřebovali jsme tam odvézt pár věcí jako jsou okapy, nové lino a podobně ale hlavně jsme chtěli uklidit a odvézt bordel který se do auta běžně nevejde. Ano, uhádli jste, staré okapy, staré koberce, lino a hromadu "šuntu".
No a při nakládání srolovaných koberců a lin které byly celou zimu venku na nás vypadla spící myška.

Sice nevím jaká myška to přesně je ale byla moc pěkná. Vážně pořád spala i když jsme s ní manipulovali. Její kamarádka rychle odskákala jako klokan do hromady dříví. Ale tuhle jsme tam museli donést a zastrčit pod dřevo aby na ní nepršelo a nefoukalo dokud se nevzbudí. Myši v chatě nenávidím a nejraději bych je vyhubila ale takhle venku jsou roztomilé co říkáte??

Když jsme vše vyložili a naložili, tak jsem šla vyfotit kytky na louce, co jsem vám ukazovala minule. Teď už louka hrála barvama.

A z blízka to bylo ještě hezčí. Sněženky v popředí mají svou krásu už pomalu za sebou ale bledule jsou pořád za hvězdy palouču. Jen se k nim přidaly kosatce - pamatujete, jak se dřív běžně prodávaly v květinářstvích? Možná se ještě prodávají ale já jsem je nikde už spoustu let neviděla. Škoda, mám je ráda.

Pamatujete na záhadnou, celou výrazně červenou kytičku v minulém článku? Těď už bych ji přehlédla, stala se z ní naprosto nenápadná.

A stále nevím, jak se jmenuje. Pomůžete mi?
Po minulé návštěvě chaty jsem si něco málo přečetla o Lýkovci. Je to dost jedovatá ale opravdu krásná rostlina. Dokonce se vám může udělat špatně i jen z delšího přivonění a jeho bobule vás v počtu od deseti kusů mohou dokonce zabít. Prý je i celkem vzácný. To víte, že jsem si přivoněla, voní krásně ale do vázy bych si ho nedávala.
takové nenápadné křoví...
A takové krásné kvítky se tam schovávají...
o kousek dál je i bílá varianta

Ještě chvíly a ty malé, drobné kytičky přeroste tráva a už se palouček nebude dát ani projít. Přesto se pokusím sledovat růst Lýkovce. Je pro mě zajímavý, takový pěkný a takový nebezpečný...


Vyhlašuji pátrání po názvech kytiček !!! Ráda bych je znala jménem.

No a na konec se chci pochlubit, jakou krásnou látku jsem si koupila na nové podsedáky co budu šít na terasu. Je opravdu pěkná a moc mě překvapilo, že je vzorek na koso.
Omlouvám se za kvalitu fotek, fotila jsem mobilem.

PS: Ajka mi v komentáři zanechala odkaz na veverčí záchranáře a tak jsem jim napsala a poslala fotky. Paní mi rychle odepsala a co jsem se dozvěděla? Zvířátko které jsme našli není ani žádný druh myši a ani to není veverka. Je to Plšík Lískový. Prý je to chráněné, milé zvířátko které na rozdíl od myši nic neničí, což je pro mě dobrá zpráva :-) . Když je chladno tak hibernuje prý klidně i uprostřed léta. Paní mi doporučila ať ho vezmu domů do klece nebo terária na ohřátí a pak ho máme pustit. Jenže to paní netuší, jaké přivítání by dostalo od naší chlupaté příšery, ta by s chudákem zatočila velmi rychle... Ještě že když ji bereme na chatu stává se z ní posera co sama z chaty neudělá ani krok a všechna zvířátka široko daleko jsou v bezpečí.