Levandulová - prošívání

10. dubna 2013 v 17:23 | Máculka |  návod

Dneska se nebudeme bát a deku proquiltujeme.
Z minula jste si měli nachystat sendvič a celý ho prošpendlit nebo prostehovat.
Na spodek deky jsem použila povlečení IKEA. Dětem se líbilo, nestálo noc peněz ale já spokojená nebyla. Látka je dost řídká, rozměry lůžkovin mají buď divné oni, nebo já, prostě povlečení nesedí, polštář je malý a peřina je velikánská. No co, povlečení jsem po týdnu svlékla a dala se do párání.

Takže zpět k prošívání.
Někdy se začít musí a předpokládám, že se toho bojíte ( nebo jste se bály) jako já.
Asi máte i trochu natrénováno na polštářích nebo třeba ubrusech. Jestli ne, nevadí, nebojte :-)
Ale zase to nebudeme přehánět. Proquiltujeme ji jen trochu.


Tak hurá do toho a půl je hotovo.

Budeme prošívat bílou část (obr.1)
Přes střed si namalujte přímky. (obr.2)
Pokud budete kreslit tužkou číslo 1 nebo 2 a nebudete tlačit, případné chyby vygumujete hravě.
Podle šablonky ( vyrobte si vlastní, to se vždycky lépe kreslí ) si ke každé přímce překreslete vzor. (obr.3)
Od středu si můžete (jako já) nebo nemusíte vynechat místo, překreslete vzor. Já si obtáhla jen polovinu a zbytek jsem domalovala z ruky. (obr.4)
Pokud budete chtít také tak postupovat, je asi lepší si to domalování párkrát vyzkoušet na papír.
A vzor si namalujte ke každé přímce :-))) (obr.5)
Mužete si nakreslit a prošít vždy jeden vzor, nebo celou deku namalovat najednou a pak prošít také najednou.

A jdeme na to, schovejte nebo vypněte spodní podávání zoubků.
Komu to nejde, může použít fintu krerou jsem kdysi viděla na netu. Zoubky se přelepí tvrdším plastem nebo kartonem. Sama jsem nezkoušela ale na videu to fungovalo :-)
Na kusu látky s vatelínem si zkuste, jak máte poštelovaný stroj. Spodní nit nesmí procházet na vrchní stranu a zároveň nesmí být povolená moc.
Látkám budete muset pomáhat aby se posouvaly, vždyť máte vypnuté spodní zoubky. Netahejte za ní ale moc. Měly by jste každý steh jiný ale to určitě víte. Pokud nemáte vyzkoušeno, určitě máte nastudováno a teorii ovládáte.

Na první fotce jsou ukázky. První prošitá čára je v pořádku, druhá je málo seštelovaná nit a čtvrtá je pro ukázání, jaký rozdíl ve stehu udělá vaše pomalé nebo příliš rychlé posouvání. Navíc, pokud budete posouvat moc rychle, budou se vám lámat jehly protože budou narážet do stehové destičky.
Foto dva je to stejné ze spodní strany. Podívejte se, jak je vrchní strana provlečená dolu a v některých místech se skoro volně. Foto třetí vysvětlovat snad nemusím a čtvrté foto je ukázka jak můžete ovlivnit steh. Větší stehy nejsou špatně, jen je víc vidět, když nejsou všechny stejné :-)
Vyberte si barvu nitě aby odpovídala barvě látky.Prošívání teprve trénujeme tak aby někoho díky výrazné barvě nenapadlo, že tam snad máme chybu. Použila jsem béžovou aby byla přeci jen trochu vidět ale zase ne moc. Předpokládala jsem, že vyrobím chyby a také se tak stalo. V celkovém pohledu ale není vidět že je některý kousek vzorku menší,křivý nebo odlišný :-) A když to nikomu nepovíte, nejspíš to ani nikdo nepozná.
Další důležitá věc - musíte si vyměnit patku. Jsou přímo patky quiltovací ale já jí nemám a dobře mi slouží patka látací.

Pokud používáte posun jehly, vraťte ji do základní pozice.
A jdeme na to. Začněte si kde chcete protože to máte velmi dobře sešpendlené - sestehované a nehne se to.
Ale nejblíž středu to bude nejlepší :-)
Nezačínejte přesně ve středu ale kousek ve vzorku a pokračujte plynule nejprve jednustranu vzorku, pak druhou a rovnou přejeďte na protilehlý vzorek. Zase jednu půlku, pak druhou a když dojedete ke středu, zahněte k jednomu ze dvou neprošitých. A opět jedeme jednu půlku, druhou a rovnou cestou na poslední, protilehý neprošitý vzorek.
Také je dobré vědět, že když se vám vaše prošití nebude líbit, můžete ho lehce vypárat a udělat znova. Nemusíte se kvůli tomu nervovat. Vzor máme malý tak to žádná tragédie na dlouhé párání nebude.

Prošití v ornamentu by ale bylo málo, tak si prošijeme i barevnou část. Na prvním obrázku jsou barevně linky, kde se dá prošít. Já mám prošito jen první modrou linku od kraje. Někde i druhou modrou. A nebo můžete prošít všechny. Jak budete chtít. prošít můžete libovolně ale pro zachování rázu deky jsem vybrala toto jednoduché prošití kousek od švu.
Na rovné prošívání se používá kráčející patka. Stojí poměrně dost peněz a nemyslím, že je vždy úplně nutná.
Na výplň používám vatelín o gramáži 80g/metr a sendvič není nijak tlustý, takže většinou prošívám normální obyčejnou patkou.
Moje první čtyři deky jsem vycpala tlustým vatelínem aby byly hodně měkké a teplé, už ani nevím, jaká to byla gramáž ale po třech letech a spoustě praní jsou placaté úplně stejně jako deky plněné 80g/m. Mám porovnání s Modrým přístavem. Tato deka je v používání denně, přítel pod ní spí celý rok. Já bych teda v zimě umrzla...

Máte prošito? Tak jsme hotové. A nebo si ještě pohrajeme a na pár místech si prošijeme lem? Nebo ho prošijete celý?
Já ne, takže jsem vystříhla srdíčko, obkreslila ho na všechny rohy, na delší strany deky dvě do prostřed a na kratší do středu jedno. Pro jistotu jsem prošpendlila, vyměnila barvu nitě a rychlostí blesku byo prošito.
Teď už mám hotovo i já.( fotku přidám hned jak se někdo doma uvolí deku chvilku podržet:-) ).

A už zbývá opravdu jen olemování. Můžete použít tento můj dřívější návod a nebo si počkáte na rchlý fotonávod příště?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ajka ajka | Web | 10. dubna 2013 v 20:23 | Reagovat

Týý jo, jsi dobrá!

2 Zuzana Zuzana | Web | 10. dubna 2013 v 21:14 | Reagovat

Ahoj, tak jsem si dovolila hlasovat, postup mi připadá dobře napsaný a asi bych to podle něho i zvládla  - chystám se začít a tak budu hledat informace a moc za ně děkuji. Jak vypadá a pracuje chodící patka? Tu látací jsem asi viděla poprvé - koukám, že se mám co učit. Já si myslela, že deky prošíváte na vyšívacím nebo nějakém speciálním stroji. Jsem moc ráda, že jsem na netu našla tvůj blog:-) a budu se těšit na pokračování    Ahoj Zuzana

3 umaculky umaculky | 10. dubna 2013 v 22:24 | Reagovat

[1]: Děkuju Ajko :-) baví mě to, je to taková přidaná hodnota k tvorbě a ještě u toho člověk musí přemýšlet :-)

4 umaculky umaculky | 10. dubna 2013 v 22:30 | Reagovat

[2]:
Ahoj Zuzko, to je náhoda,Tvůj blog znám, občas chodím na kukačku.
Děkuji za reakci k návodu, jsem ráda že je srozumitelný. Kráčející patku ti vyfotím a popíšu do dalšího dílu návodu. A deky se můžou prošívat na speciálním obr stroji (schválně najdu do příště obrázek)ale dělá se to na zakázku. Některé holky je taky prošívají ručně ale to by mě kleplo :-)
Jsem ráda že se ti u mě líbí. Ahoj Martina

5 karlel karlel | E-mail | 5. března 2014 v 22:59 | Reagovat

Vatelín se prošívá mezi dvě látky?
To je sendvič?
Nebo jdou sešit chlupy vatelínu + jedno plátno?

6 umaculky umaculky | 6. března 2014 v 10:06 | Reagovat

[5]:Ahoj, ano, vatelín se prošívá mezi dvě látky a opravdu se to nazývá sendvič. Sešít vatelín a jednu látku určitě jde, ale prošívané deky se tak nedělají. Na spodní stranu bys stejně musela něco našít. To prošívání není tak hrozné jak to vypadá.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama