Duben 2013

Levandulová - focení

21. dubna 2013 v 16:55 | Máculka |  Povídání
Vzala jsem na chatu i deku, že si jí vyfotím.
Foukal větřík a ostré sluníčko také není na focení to pravé ale zase krásně vyniklo prošívání.

Deku jsem přehodila přes zábradlí naší verandy a cvakla.


Krásnou neděli.

Jaro

21. dubna 2013 v 16:50 | Máculka |  Povídání
Jarní chladný víken jsme strávili částečně "sportem", to když jsem se v sobotu účastnila sportovního odpoledne pro rodiče a děti z našeho lyžařského oddílu kam chodí oba moji mazánci.
Trenérka říkala, že je to taková procházka...

Prudké stoupání do půlky sjezdovky bych teda procházkou nenazvala. Zvlášť já, která celou zimu promarodila a moc se hýbat nesměla.


Víte jaké to je když si protáhnete plíce až od prstů na nohou? Já jo... Myslela jsem, že v půlce kopce padnu do borůvčí a zahynu bídnou smrtí ale kolem mě se vzhůru řítily malé děti a můj zlatý mladší syn mě vzal za ruku a táhnul nahoru.
S kondicí jsem na tom opravdu zle. Vlastně žádnou nemám. Ale už jsem se rozhodla, že s tím něco udělaám hned jak budu zdravá úplně. Příležitostí bude dost, na výlety a tréninky přes jaro a léto budu prostě chodit s nima a na podzim už mě vyběhnutí sjezdovky neusmrtí :-))
Otázky u stanovišť byly záludné a ani na malého jsem se spolehnout nemohla, ten ani neví, kdo jim dělá zdravotnici :-)
Těším se, až budou časy a vtipné odpovědi viset na webu klubu :-)) Doufám, že tam bude nějaká naše.

A dnešní slunečná neděle nás vylákala na chatu. Na oficiálních stránkách obce u které chatu máme je napsáno - nadmořská výška 965m. Nás tipuji tak na 980. jsme za obcí pořád do kopce.
Přesto i tam dorazilo jaro i když to po příjezdu vůbec nevypadalo.

Pak ale sluníčko přelezlo vysoké smrky, začalo hřát, my měli vše nachystané na oběd - letošní první grilování - a mohli jsme se jít podívat na louku vedle chaty, kde už z dálky svítily sněženky.
Z blízka tam bylo krásných kytiček mnohem víc.
Třeba Líkovec,

asi milion sněženek

Krokusy bílé i fialové

a Bledulky

Petrklíče a Narcisky ještě nekvetou ale našli jsme tam i kytičku extra červenou. Bohužel nevíme co je to zač a jak se jmenuje. Třeba jí poznáme příští týden, to už bude větší. Nebo víte vy, co je to zač? :-)


Příští víkend na chatu opět zajedeme a podívám se, co nového zase vykvetlo.

The Simpsons

19. dubna 2013 v 16:17 | Máculka |  Šití
Levandulovou deku jsem došila a můžu se pustit do téměř rok slibované deky se žlutými postavičkami které zajisté všichni znáte.
Simpsnovi.
První požadavek byl jen na Barta ale čím déle mi to trvá, tím více členů rodiny budu šít. Už zbývá jen pes a kočka. Ty zatím v požadavku nejsou.

syn si myslí, že když jsem mu Barta (ne moc podobného) ušila na pastelkovník,

že zvládnu celou rodinku ve větší velikosti.

Jsem ráda že mi tak věří.
Druhý požadavek na deku je, že má být z vyřazených košil mého dědečka. Prý aby ho měl u sebe pořád. To mě celkem dojalo.

Takže má příprava?

Načmáraná a spočítaná deka, rozkreslené dílky Simpsonů na aplikace a pár košil.
Košile už budu mít rozřezané na čtverečky a pomalu se chystám na aplikace.
Snad deka dopadne dobře a bude mladík spokojený.

Horší je to s mladším synkem. Víte kdo je a jak vypadá Assassin ? Ne? Já taky ne a přesně tuto postavu z pc hry si kluk přeje. Já si nakonec budu muset tu hru snad zahrát! Jěště že na internetu najdeme vše - i nepolapitelného Assassina.

Lemování deky

14. dubna 2013 v 21:50 | Máculka |  návod

Foto návod na olemování deky.

Naší Levandulové :-)

Nejprve ořežeme nebo odstříháme přebytečné kraje.Kráčející patka

13. dubna 2013 v 19:27 | Máculka |  Povídání
Zuzka se mě ptala, jak vypadá a jak funguje kráčející patka.


Funkce kráčející patky je v tom, že přitlačuje a posouvá látku pod jehlu a dále. Funguje stejnějako spodní zoubky, má je také.

Zoubky spodního podávání jsou přesně naproti zoubkům na kráčající patce.

Zoubky na patce se vlastně pohybují nejen nahoru a dolu ale i vpřed a vzad, mechanismus je volný. Když je jehla stroje nahoře, zvedne i takovou vidlici na patce které nadzvedne zoubky.
Když je jehla v látce, zoubky přitlačí látku ke spodním pohyblivým zoubkům.


Ajaj, kukám, že mám špatně připevněnou patku. Vidlice má být nasazena na šroubek upínající jehlu !!!!
Díky tomu se látky ve stejném okamžiku přitisknou k sobě a posunou se zároveň, takže se na konci šití nestane, že najednou máte jedné látky víc než druhé, nebo se vám nevyrobí na spodní straně (ne) pěkné varhánky.

Pro upřesnění - některé patky mají ještě ve své bílé zadní části otvor, ve kterém je taková vodící tyčka ( nebo jak to nazvat) která je posuvná a pomáhá v udržení stejné vzdálenosti šití. Třeba když se prošívá v linkách a pak do čtverců.
Díky tého vychytávce je to přesně.
Přemýšlím, že bych si tam ty dvě dírky taky udělala, vodící tyčku mám z jiného stroje. Ale zatím jsem ji nepotřebovala.

Pokud se podíváte po youtube, určitě tam rychle najdete i videoukázku.

Snad jsem Ti Zuzko vše ukázala :-))

Výlet do zahradnictví

13. dubna 2013 v 17:44 | Máculka |  Povídání
Dnešní sobotní dopoledne jsem měla vyhrazené na nákup v zahradnictví, kafíčko s kamarádkou a trochu pohody.
Začali jsme ale jinak...
Se synem na pohotovosti, včera s kamarádem na kole a pak hráli u něj doma fotbal. Večer pajdal a že ho bolí noha.
Místo předpokládané naraženiny je z toho naštíplá kost v nártu, dlaha, berle a hopsání po bytě, protivná nálada a nestojí o pomoc...
Takže z kávičky sešlo.
Ale do zahradnictví jsme jeli. Naše pajďátko čekalo v autě a já se zbytkem našich dětí jsme šli dovnitř.
Vůně, teplé vlhko a spousta barevných květin, balíky hlíny, květináče a truhlíky všech velikostí, hnojiva, stromky, keříky a stejně nadšení zákazníci jako já.
Moje nadšení přeskočilo na mladšího synka a hned tam pobíhal, vybíral a počítal jakou kytku si koupí a na které má peníze.
Naše holka zase dělala řidiče nákupního vozíku. A já vybírala, hledala a ptala se. Některé rostlinky ještě neměli, prý je na ně brzo, takže příští návštěva v zahradnictví je oddůvodněná :-))


Ze zeleniny máme zatím jen okurky hadovky. Ty jsem si koupila a teprve doma jsem začala pátrat, jestli se vůbec dají pěstovat na balkoně :-))) Jsem hotový zahradník.
Tak zprava: menší je tymián, miluji ho, nádherně voní, větší za ním je levandule. Já vím, mám jí zasazenou, čekám až povyroste ale když já ji mám tak ráda a vždycky doufám, že už nechcípne. ( stejně asi chcípne...)
Vedle je anglická petůnie kterou si společně s červenou fialkou koupil synek a má je v pokojíčku, před petůnií je Aeschynanth us Mona Lisa - český název si už nepamatuju ale je to moc podobná kytička té, která nepřežila péči mých chlapů když jsem byla v nemocnici. Blahokeř jejich péči také nepřežil....
Dále tam máme dvě fialky, červená synkova, žíhaná moje. A na platu jsou čtyři pnoucí muškáty dvou barev, dvě okurky a dvě rostlinky Bacopa Baristo pnoucí.

Má drahá polovička prohlásila ať si to pěkně vyfotím než mi to všechno zajde. Tak jsem ho vyhodila z bytu a poslala na nákupy do němec :-)))) Byl moc rád, miluje nákupy narozdíl ode mě.


Ještě bych ráda dokoupila nějaké bylinky, rajské, nějaké jahody, na chatě si chci odkopnout maliník. Roste nám tam všude. A do dvou zbývajících prázdných truhlíků bych moc ráda Jasmínokvětý lilek. Znám ho jen z katalogu ale moc se mi zalíbil. Moc se mi také líbí Otočník tak doufám, že ho budou mít v zahradnictví.
Doma mám dva durmany a doufám, že už konečně pokvetou. Jsou to odnože z mé bývalé obrovské rostliny která kvetla celé léto.

A jaké máte plány na balkony vy?

PS: jdu nafotit kráčející patku pro Zuzku, která se na ní ptala.

Levandulová - prošívání

10. dubna 2013 v 17:23 | Máculka |  návod

Dneska se nebudeme bát a deku proquiltujeme.


Levandulová III.díl

3. dubna 2013 v 22:54 | Máculka |  návod
Konečně jsem trochu schopná a tak můžeme spolu našít borduru.

Ale nejprve bych vám ráda ukázala, jak by deka vypadala kdyby jste si poskládaly vzorek jinak.
( myslela jsem, že jsou fotky smazané ale našla jsem je Smějící se)