Dovolená aneb pohádka o jednom městě

29. července 2012 v 23:02 | Máculka |  Povídání
Jsme zpět z dovolené v Itálii a musím se s Vámi podělit o můj největší zážitek.
Jako milovník památek jem nemohla vynechat krásné, poklidné italské městečko AQUILEA nedaleko Udine.
Je tam plno krásných památek na římany ale nejkrásnější jsou Mozaiky. S velkým M proto, že jsou neskutečně krásné.

Úchvatný je už jen jejich příběh který vám v pohádce povím.


Žili byli zaalpští Galové kterým už nejspíš byla zima a tak vtrhli z hor do krásného údolí a někdy mezi lety 186 - 183 př.n.l. založili město. Jenže se tam líbylo i Římanům a tak je hned hnali pryč a v roce 181 tam založili město Aquilea. Během 15let tam už žilo 25.000 obyvatel. O 80.let později už je z něj důležité obchodní město s vojenskou posádkou, tržištěm, velkým říčním přístavem, amfiteátrem, hippodromem a vším, co pořádné velkoměsto mělo mít. Protože se tam měli lidé dobře a stále tam bylo teplo, bylo jich už kolem 100.000.
Občas se města chtěl někdo zmocnit ale zatím se ubránilo.
V roce 313n.l. se císař Konstantin rozhodl, že křesťanství nebude tak špatné a povolil svobodu v jeho vyznávání. V tomto čase začaly vznikat i skvosty které dnes obdivujeme a také to je čtvrté největší město v Itálii.
Jenže nic netrvá věčně.
V cizí zemi se narodil chlapeček kterého pojmenovali Attila. Nejspíš si nemohl hrát s kamarády či co ale když vyrostl, vzal tu svou bandu Hunů a město v roce 452n.l. porazil a celé rozbořil. Pod jeho ruinami zmizely krásné domy, veliký říční přístav i církevní stavby. Některým Hunům se tam však tak zalíbilo, že se rozhodli zůstat a jejich potomci zakožili město mnohem známější - Venecia - Benátky.
Na základech některých se postavily domy nové. A v 9.stol. se postavila i nová bazilika na základech starého chrámu.
Jenže místo dvou, postavili jen jednu. Jak v tom hloží a zříceninách měli noví obyvatelé vědět, že pod podlahou nového svatostánku a na vedlejším pozemku se nachází něco tak krásného jako mozaiky?
Na volném pozemku vedle baziliky si v 11.stol. postavili vysokou zvonici. Jestli při stavbě našli i nějaké maličké barevné kamínky už je vedlejší.
Párkrát město poničilo zemětřesení a až v roce 1348 bazilika spadla úplně. Hodný patriarcha Marquard vyndal truhlu peněz a baziliku postavili zvovu. Takovou, jakou známe dnes.
Když bylo Bazilice 545 let, našli se metr pod současnou podlahou konečně i krásné mozaiky. Odkrývali je celých 22let až v r.1915 se mohli pyšně podívat na světlo. Spolu s nimi i postupně vykukovaly na světlo i mozaiky z domů a veřejných budov.
Od té doby je Bazilika plná lidí z celého světa kteří obdivují práci dávných neznámých ale i známích mistrů starověku.
Aquilea je však město divů a proto se v roce 1962 objevila i stejně rozlehlá mozaika z druhého starověkého chrámu. Dnes je k vidění v co možná mejvětší kráse a stále se pokračuje na jejím odhalení. Je to těžké, protože tam nacházejí i mladší, přesto vzácné stavby. A značná část byla zničená stavbou vysoké zvonice.
Dnes je celé toto město zapsané v seznamu kulturního a přírodního dědictví Unesco a lidi z celého světa se na něj jezdí dívat.
Byla jsem tam i já a proto Vám můžu pár obrázků ukázat. Víc ne, jeďte se tam po cestě do Itálie nebo Sovinska či Chorvatska k moři podívat. Opravdu to stojí za to.
Takže vítejte v římském městě Aquilea.


Projděte přístavem..
a cestou kolem zdí a ani si nevšimnete, že jste prošli několik staletí...
uchvátí Vás krása a jednoduchost budovy Baziliky...

zatajte dech a s tou nepatrnou částí vědomostí kterou o stavbě máte vejděte. Kdo máte holá ramena, pujčte si u vchodu šál a zakryjte se...


než však vytáhnete foťáky, vypněte si blesky a na chvíly - spíš delší - pozvedněte hlavu. Nevadí že jste ateisté i tak uvidíte nádheru skoro nebeskou...


Pak konečně pohlédněte k zemi ( stejně jste koukali hned jako já) a nechte se unést krásou dobrého pasáčka a ostatních výjevů....

výmalbou....
a protože můžete tohle vše obdivovat zdarma a jak dlouho chcete, objetujte rádi 2 eura pro vstup do ranně křesťanské, krásně malované krypty s výjevy ze života svatého Hermagony. Nevadí že ho neznáte,pokud umíte alespoň malinko anglicky,něměcky,slovinsky pujčte si papírového průvodce který Vám ukáže jeho život v malbách ...


pak zapalte svíčku za někoho, koho jste měli rádi a na stejnou vstupenku se jděte podívat k základům zvonice na vykopávky a část druhé mozaiky.
Až opustíte baziliku, zaplaťte si další 2 eura vstup na zvonici a pořádně se rozhlédněte ...

pak projděte uličkou okolo jiného muzea (já tam nebyla, děti toho už měli plné zuby..) a přejděte přes silnici ani si nevšimnete, že jste se vrátili ve staletích zpět do římských dob. Prohlédněte si základy a zdi domů těch nejbohatších z obyvatel, podivte se tomu, že první křesťané měli modlitebny v domech, prohlédněte si další mozaiky a na konec se otočte.....

Uvidíte, jak je historie krásná a lidská vůle silná. Protože bez ní by se nic z toho nepostavilo a hlavně nikdy nenašlo.

Ps pro švadlenky: Kabelku a tašku jsem si šila sama. Ke kabelce mám i cestovní tašku vlastního střihu ale moc jsem pospíchala abych si ji vzala na dovču a zvrzala jsem jí. Takže mě čeká oprava.

Ps pro milovníky historie: Zrovna tak obdivuji i české památky. Jen ty římské mě víc ohromují svým stářím a prostředím.


A co Vy? Také vás baví památky? Jaká Vás nejvíc uchvátila, kde jste byli naposledy??
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama