Návod na PW deku II.

19. ledna 2012 v 10:21 | Máculka |  návod


Pokračujeme, den třetí

Začneme sešívat dílky k sobě. Šiji ve skoro opuštěném pokojíčku a navykla jsem si skládat si ušité bloky na zem do podoby deky. Díky tomu jsem rychle přišla na to, že musím dávat při našívání rožků pozor, aby mi pruhy nějak logicky navazovaly.
Začněme tedy tím nejjednodušším. Blokem s odšitými růžky

Nejprve si ušijeme tyrkysové, ty jsou jen čtyři. Tyto bloky mají odšité jen 2 rohy.
Všechny čtverečky 5x5cm si přehněte a přežehlete (bez páry) na trojůhelníčky, z rohu na roh. Vyznačíte si, kudy přišít.
Vemte si tedy jeden tyrkysový díl 20 x 20cm, do rohu přisaďte lícem k líci tmavě modrý dílek 5x5 cm a přes linku přišijte.
Druhý roh ušijte stejně a máte jeden blok. Další blok ušijte stejně, na třetí a čtvrtý si jen vemte světle modré čtverečky.
Máte dva bloky se světlými a dva s tmavými rohy. Prosím, nic neodřezávejte, pokud by jste našly chybu, těžko se odřízlé rohy opraví.
Teď začneme odšívat rohy na středně modrých dílech.
6x odšijte 3 rohy s tmavě modrou a 6x 3 rohy se světle modrou. 4x odšijte všechny rohy světlou a 4x všechny rohy tmavou. Celkem máte 24 bloků s různým počtem rohů.
A teď trochu těžší.
Zůstaly jen obdélníky a čtverce 10 x 10 cm. Na čtverec si přiložte obdélník. Pokud nemáte pravidelný vzorek jako já, je jedno jak ho vezmete do ruky, půjde to rychle.
Prošijte po celé délce, ale na konci si nechte cca 1cm volno ať pak vše krásně do sebe zapadne. ( černá)
Přežehlete a připravte si druhou barvu. Přiložte lícem k líci a přišijte opravdu po celé délce. ( žlutá)
Další přišití světlého dílku je jasné. Přežehlit, lícem k líci a prošít.
I poslední, tmavý dílek půjde krásně přišít po celé délce díky tomu, že jsme si nechaly volný centimetr.
Celé přežehlíme a vrátíme se k prvnímu světlému dílku. Přehneme ho lícem k látce jako bychom ho celý chtěly prošít, ale přišijeme jen zbývající část. ( růžová )

Pokud nevyhovuje má super grafika :-), nafotím každý krok zvlášť , stačí se v komentáři zmínit.
Takto ušijeme všech 15 bloků. Všechny budou stejné.
Pokud si ale vyberete vzorek jako já, který musí mít nějaký řád,budou Vaše bloky nejspíš takovéto.

od jednoho 8ks, od druhého7 ks.
A teď si můžeme poskládat bloky k sobě na zem.
Pokládete od tyrkysové (růžová čára) jako šachovnici. Po zelené lince má být 7 kosých řad. Schéma skládání je v předchozím mém blogu pod číslem 2. Teď taková pro mě otravná část. Zjistit, jestli mám všechny bloky stejně veliké.
Mělo by vycházet 21,5 cm. Pokud ne, nevadí, upravte si to podle nejmenšího bloku. Zároveň přišel i čas na odřezání rohů. Nezapomeňte nechat přídavek na švy, ať se nic nerozpáře.
Takto budou bloky ze zadu
Zůstane Vám hromádka pidi trojúhelníčků. Kdo si troufá, posešívá si je tak, jak je uřízl. Bude mít pidi čtverečky, z kterých určitě bude moci vyrobit lem na nějakou jinou deku nebo polštář. Mám jich schovaných už dost a použiji je na scrapové dece, kterou mám nachystanou k šití. Kdo nechce, pošle trojúhelníšly přímou cestou do koše.

DEN ČTVRTÝ
Kdo má poskládáno a odřezáno začne sešívat řady, očíslovala jsem je. Č. 5,6,7 a část 4 nejsou vidět, mám je již sešité. Osvědčilo se mi sešpendlit si celou řadu najednou.

Máte tedy takovéto pruhy. Samozřejmě vyžehlené. Švy zažehlete pod jeden druh bloku. Já zažehlovala pod ten s obdélníky. Jakoby plasticky vystoupí a i při závěrečném prošívání to půjde lépe. Žehlete nejépe bez páry.
Nachystáme si skoro poslední šablonku podle které nařežeme bílé trojúhelníky s jejichž pomocí budeme mít pěkný obdélník.
Namalujeme si opět čtverec 20 x 20 cm. Úhlopříčkou ho rozdělte na dva trojůhelníky a k jednomu přimalujte přídavky na švy.
Nařežte nebo nastříhejte si 16 trojúhelníků a můžete je přišít na konce již sešitých řad tak, aby vyplnily zatím prázdné výseče.
A můžete sešívat řady k sobě. Stejně jako při sešívání řad dbejte aby ležel šev na švu v "zámečku" a řady seděly jak mají. Ne vždy se mi to povede. Nevadí, chybu stejně vidíme jen my, obdarovaní chyby nehledají.
Poslední šablonka vychází z trojúhelníkové, kterou jsme právě používaly. Překreslíme si i na větší papír, přepůlíme ji středem na 45 stupňů a přelůlené straně přidáme přídavek na šev. Podle této nové šablonky uřízneme poslední 4 díly které našijeme na vrchol tyrkysového dílu.

A máme celou a nejtěžší prostřední část hotovou.

Dávala jsem si pozor a stejně tam mám pár rohů odšitých špatně. Moje chyba, nemám šít a zároveň dělat s klukama úkoly.

V dalším návodovém blogu přišijeme vnitřní lemy.
Předpokládám, že poslední díl by měl být hotový a vložený ve středu ( potřebuji termín ) Smějící se
Nějaké dotazy? Zeptejte se v komentáři, jsem tu každý den.
Díky
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama